Obligacje to dłużne papiery wartościowe, w których emitent (np. rząd lub korporacja) pożycza kapitał od inwestorów w zamian za regularne odsetki oraz obietnicę zwrotu pożyczonego kapitału po określonym czasie. Prostą formą inwestowania w obligacje są fundusze obligacji. W dzisiejszym artykule chcę Wam pokazać, jak inwestować w fundusze obligacji.
Jak inwestować w fundusze obligacji
W obligacje można inwestować bezpośrednio (poprzez stronę PKO BP – obligacje skarbowe.pl) lub pośrednio – w fundusze obligacji. Fundusze obligacji dzielą się natomiast na krótkoterminowe oraz długoterminowe.
Obligacje krótkoterminowe to fundusze z nazwami takimi jak: obligacji krótkoterminowych, pieniężne, konserwatywne. Ta część funduszy miała dobry ostatni rok i wydaje się, że ta siła zostanie utrzymana do końca tego roku.
Zostań inwestorem na czasie! 💡 Zapisz się na newsletter funduszowe.pl i odkrywaj najnowsze trendy rynkowe! Zapisuję się. |
Fundusze obligacji krótkoterminowych koncentrują swoje inwestycje przede wszystkim na krótkoterminowych obligacjach skarbowych emitowanych przez Skarb Państwa. Uznawane są one jedne z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Obligacje te, z racji swojego krótkiego okresu do wykupu, charakteryzują się niskim ryzykiem stopy procentowej. Oznacza to, że ich wartość jest mniej podatna na zmiany rynkowe wynikające z fluktuacji stóp procentowych. Przykładem funduszy krótkoterminowych są np. Generali Korona Dochodowy, PZU Obligacji Krótkoterminowych czy PKO Obligacji Krótkoterminowych.
Fundusze tej grupy jeszcze generują wysokie odsetki i będzie tak do momentu, aż RPP nie obniży znacząco stóp procentowych. Pierwsze obniżki planowane są na pierwszy kwartał 2025 roku. Zobaczmy, jak stabilnie wygląda wycena Generali Korona Dochodowy:
W dwa lata fundusz zyskał aż 22%! Taki wynik jest bardzo dobry.
Obligacje długoterminowe obecnie mogą wykonywać korektę. Jest to związane z dojściem do oporu indeksu TBSP:
Indeks TBSP jest kluczowy dla funduszy obligacji długoterminowych. To benchmark dla nich. Benchmark, czyli coś, co odwzorowuje ich zachowanie.
Kiedy zyskują fundusze obligacji długoterminowych?
Obligacje te zyskują, gdy spada inflacja oraz RPP obniża stopy procentowe. Obecnie inflacja wykonuje korekcyjny wzrost, a RPP jest w fazie przerwy z cyklu obniżek stóp procentowych. To dlatego indeks TBSP wykonuje korektę, a fundusze obligacji nie zarabiają.
W 2025 roku trend na obligacjach może ulec zmianie. Inflacja zapewne będzie w trendzie spadkowym a RPP rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. W takich warunkach lepszą premię będą oferować fundusze obligacji długoterminowych. Kto wie, może wyniki tych funduszy zbliżą się do 10% stopy zwrotu.
Przykłady funduszy obligacji długoterminowych:
PKO Obligacji Skarbowych Długoterminowych
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.