Jak fundusze obligacji zareagują na decyzje RPP?

, Kategorie: Fundusze obligacyjne, Nowości, Autor: | @Funduszowe_pl
Jak fundusze obligacji zareagują na decyzje RPP

Na przełomie października oraz listopada indeks TBSP ustanowił dołek korekty i skierował się w pobliże szczytów. Taki ruch TBSP podniósł wyceny funduszy obligacji długoterminowych. Ostatnie wystąpienie Prezesa Glapińskiego wywołało jednak spore zamieszanie. O co chodzi i jak fundusze obligacji zareagują na decyzje RPP?

Jak fundusze obligacji zareagują na decyzje RPP?

Na rynek trafiły jastrzębie komunikaty Prezesa Glapińskiego. Zaznaczył on, że presja inflacyjna w przyszłym roku może być na tyle duża, że ewentualne obniżki stóp procentowych w Polsce mogą mieć miejsce dopiero w październiku, a nie jak wcześniej się tego spodziewano, w marcu. Rynek (szczególnie walutowy oraz obligacji) zakładał, że cykl ruszy już wiosną 2025 roku.

Glapiński podczas swojej wypowiedzi podkreślił, że decyzja o odłożeniu obniżek jest wynikiem głębokiej analizy obecnej sytuacji makroekonomicznej.  Jak zaznaczył, chociaż inflacja w Polsce systematycznie maleje, wciąż pozostaje na poziomie przekraczającym cel inflacyjny. Glapiński wskazał, że przedwczesne obniżanie stóp procentowych mogłoby zagrozić stabilności cenowej oraz wywołać niepożądane efekty, takie jak ponowny wzrost dynamiki inflacyjnej czy osłabienie złotego.

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

Jak decyzja wpłynie na poszczególne rynki finansowe?

Na sile zyskał polski złoty, ale jego perspektywy długoterminowe są związane w globalną gospodarką. Polski złoty wciąż będzie zależny od kursu eurodolara, a więc globalnych trendów. Na eurodolarze trwa odbicie, a więc chwilowo zyskuje polski złoty:

Jak decyzja wpłynie na poszczególne rynki finansowe?
Jak decyzja wpłynie na poszczególne rynki finansowe? – Eurodolar

Jeżeli linia wsparcia (zielona) zostanie wybroniona, to mamy szansę na ruch w górę. Od czego będzie zależny wzrost euro? Widzę 3 kluczowe zmienne:

  1. Decyzje FED oraz EBC. Mocniejsze i szybsze ruchy FED osłabią dolara.
  2. Globalny wzrost gospodarczy – ożywienie wspomoże euro.
  3. Prognozy PKB dla strefy Euro – w przyszłym roku ma być lepiej, to może wspomagać euro.

To tylko prognozy, będą się liczyć fakty (czyli decyzje FED, EBC oraz odczyty gospodarcze).

Fundusze obligacji długoterminowych

To one czekały na decyzje RPP. Licząc na wiosenne obniżki, fundusze obligacji długoterminowych praktycznie wyrównały szczyt.  Rynek dyskontował obniżki i dostał informację, że termin przesuwa się o pół roku. Co to oznacza? Jak zachowają się fundusze obligacji?:

Fundusze obligacji długoterminowych - prognoza
Jak zachowają się fundusze obligacji długoterminowych

W mojej opinii prawdopodobny będzie ruch boczny, który przez kilka miesięcy będzie korygował wyceny. Kluczowa będzie inflacja – im niższa, tym szybciej rynek zareaguje na przyszłą obniżkę stóp procentowych. Ten czas zwłoki obligacji, jest korzystny dla rynków akcji – być może będzie możliwe (w 2025 roku) udane przejście z funduszy akcji do funduszy obligacji. Nowy portfel Funduszowe.pl (Stabilnego Wzrostu) zarobi, ale termin inwestycji powinien obejmować co najmniej 2-letni okres.

Jak informacja wpłynie na rynek funduszy akcji?

Rynek akcji również odczuje przesunięcie cyklu obniżek. W bardzo krótkim terminie rynek akcji zyska. Silniejszy złoty, to silniejsza wycena WIG20 (to było widać). Złoty jest skorelowany z giełdą, więc silny złoty to silny WIG20. W średnim terminie wyższe stopy ograniczą jednak wzrost gospodarczy i to wpłynie negatywnie na GPW. Dlaczego?

Przedsiębiorcy mogą odczuwać ograniczoną dostępność tańszego kapitału, co może hamować rozwój inwestycji. Wystąpienie Glapińskiego wywołało obawy w środowiskach biznesowych, które liczyły na szybsze obniżki stóp jako impuls wspierający rozwój gospodarczy i poprawę konkurencyjności. Szczególnie dotknięte mogą być małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których koszty finansowania mają kluczowe znaczenie.

W 2025 roku polski PKB może mieć kłopoty. Wpłynie to na bessę płaską indeksów giełdowych. Fundusze inwestycyjne będą więc rotowane w 2025 roku.

Długi termin będzie zależny od cyklu obniżek. Rozpoczęcie cyklu jesienią 2025 roku wpłynie więc na polskie PKB w roku 2026. Kolejna hossa na GPW będzie znów napędzana tańszym kapitałem. Cały okres lat 2023-2028 może być bardzo dobry dla rynku akcji. Zastrzeżenie dotyczy jedynie bessy płaskiej, która przedzieli okresy hossy.

Projekcja polskiego PKB wygląda tak:

Projekcja polskiego PKB
Projekcja polskiego PKB, źródło: RPP

Rok 2025 ma być dobry, ale po I kwartale ożywienie ma maleć. Kolejne słupki na wykresie w 2025 roku są coraz niższe, rok do roku PKB ma osiągnąć szczyt w II kwartale.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.