Inwestowanie w portfel stabilnego wzrostu

27.03.2025, Kategorie: Nowości, Rynek i aktualności, Autor: Michał Giel
Portfel Stabilnego Wzrostu

Od listopada 2024 roku mamy w Funduszowe.pl nowy portfel – stabilnego wzrostu. Portfel w przeważającej części inwestuje w fundusze bezpieczne (obligacji i rynku pieniężnego), o najlepszym potencjale wzrostu. W mniejszej części dobierane są fundusze akcyjne.

Inwestowanie w portfel stabilnego wzrostu

Fundusze akcji dobierane są w mniejszej części tak, by łączyć potencjał oraz bezpieczeństwo (fundusze dywidendowe, firmy z ugruntowaną pozycją na rynku). Fundusze obligacje dzielą się na krótkoterminowe, długoterminowe oraz korporacyjne. Tutaj również staramy się wybrać do portfela te najlepsze pozycje.

Mija już 4 miesiąc działania portfela i efekt jest całkiem dobry. Ten bezpieczny w konstrukcji portfel zarobił w tym dość krótkim czasie 4,1%. Fundusze z portfela zarabiały odpowiednio (+2,22%, +0,76%, +1,76%,+2,42%, + 13,35%). Wszystkie pozycje są na plusie i mają potencjał do dalszej zwyżki.

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

O czym należy pamiętać? Portfel ten jest w konstrukcji bezpieczny, więc nigdy nie będzie zarabiał tak jak nasz portfel podstawowy (średnio ponad 20% rocznie) oraz IKE (nawet do 30% rocznie).

Jeżeli portfel zbliży się do wyniku 10% rocznie, to będziemy bardzo zadowoleni. Będzie to trudne do realizacji, lecz po dobrym stracie ten cel jest możliwy do wykonania.

Dla kogo jest stabilny portfel?

Portfel stabilnego wzrostu to rozwiązanie inwestycyjne dla osób poszukujących równowagi między zyskami a bezpieczeństwem kapitału. Charakteryzują się niskim lub umiarkowanym poziomem ryzyka, ponieważ inwestujemy w mniejszej części w akcje i w większej obligacje. Dzięki temu inwestycje zapewniają potencjał wzrostu, ale przy mniejszej zmienności niż klasyczne fundusze akcyjne.

Inwestycje mogą być odpowiednie dla inwestorów, którzy nie chcą podejmować zbyt dużego ryzyka, ale jednocześnie oczekują lepszych wyników niż w przypadku lokat bankowych czy obligacji skarbowych.

Jeśli ktoś nie czuje się komfortowo z dużą zmiennością kursów akcji, ale nadal chce korzystać z potencjału wzrostu, portfel stabilnego wzrostu może być dobrym kompromisem.

Taki portfel sprawdzi się w sytuacji zbliżania się do wieku emerytalnego. Z jednej strony ochrona oszczędności, z drugiej szansa na stabilne podnoszenie wartości portfela.

Trend będzie sprzyjał obligacjom

W kolejnych latach trend będzie przychylny zarówno dla akcji jak i obligacji. Akcje mają swój cykl, dlatego nasze inwestycje będą aktywne. Obligacje mają wciąż duży potencjał, choć różni się on w zależności od wyboru funduszy obligacji.

Mamy jednak w Polsce wysokie stopy procentowe, dlatego NBP będzie mieć przestrzeń do ich obniżki stóp procentowych. Zobaczmy na projekcję inflacji od NBP:

Inwestowanie w portfel stabilnego wzrostu
Projekcja inflacji od NBP

Do połowy roku mamy mieć jeszcze jeden wyskok inflacji. Następnie inflacja ma maleć, wraz ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Efekt? Do hossy powrócą obligacje długoterminowe, np. fundusz Generali Korona Obligacji.

Mamy więc dobre projekcje też dla naszego portfela stabilnego wzrostu. W funduszach bezpiecznych da się zarabiać i nasz zysk 4% w pierwszych 4 miesiącach to udowadnia.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.

 

 

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.