Inwestowanie w nieruchomości

15.09.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Inwestycja w nieruchomości uchodzi za stabilny i pewny sposób na pomnożenie pieniędzy. Jednak czy każda forma inwestowania w nieruchomości będzie opłacalna? Jak długo trwają cykle na rynku nieruchomości i czy są jakiś zasady, wskazówki, które podpowiadają kiedy inwestować?

W które nieruchomości inwestować?

W ostatnich miesiącach bardzo często pojawiają się pytania o inwestycje na rynku nieruchomości. Można odnieść wrażenie, że trend zainteresowania nieruchomościami rozpoczął się wraz z pandemią Covid-19. Nieruchomości kojarzą nam się z bezpieczeństwem, tylko jaką formę wybrać? Można kupić ziemię, ale też np. inwestować w REITy.

Inwestowanie w ziemię

Uchodzi za najbezpieczniejszą formę, która nie wymaga zbyt wielu dodatkowych kosztów. Moim zdaniem jest to dobra forma inwestycji długoterminowej – czyli odkładamy kapitał na co najmniej 10 lat, mając atrakcyjną działkę. Ceny co prawda nie zmieniają się już tak dynamicznie jak w latach 90-dziesiątych, ale mając ziemię możemy liczyć, że jej wartość będzie rosnąć co najmniej tak jak inflacja.

Ziemia to też inne możliwości w przyszłości – od inwestycyjnych – takich jak budowa domków  pod wynajem, czy pensjonatu, po budowę domu całorocznego czy innego obiektu, który przeznaczymy pod prowadzenie własnego biznesu.  Ziemię można dzierżawić lub nawet zostawić w spadku naszym dzieciom.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Przy tej formie inwestycje jest potrzebny czas oraz dodatkowe koszty. Osoby kupujące lokale na rynku pierwotnym muszą je wykończyć  a następnie wyposażyć (łazienka,meble, sprzęt AGD, RTV itp.). Ponadto rentowność tego typu inwestycji jest bardzo silnie skorelowana z lokalizacją mieszkań.  W większych miastach ceny są droższe, ale za to liczba najemców i cena za wynajem również jest większa.  Największy popyt jest na  kawalerki i 2-pokojowe mieszkania. Na jakie zyski możemy liczyć?

Według raportu E-VALUER INDEX zyski, jakie może osiągnąć inwestor zależą od tego, gdzie się kupi mieszkanie. Stopy zwrotu wynoszą odpowiednio dla:

– Warszawy 4,3 – 5,1%,

– Krakowa 4,5 – 5,2%

– Wrocławia 4,4  -5,4%

– Poznania 4,1-5,2%

Da się zarobić, aczkolwiek na 5% zysk mocno się napracujemy (lub zainwestujemy) w początkowej fazie inwestycji. Musimy też pamiętać o naprawach, remontach i co też się zdarza (problemach z lokatorami).

Inwestowanie w REITy

 

Inwestowanie w apart i condohotele

Jest wygodną formą inwestycji, ale niesie ze sobą wiele pułapek oraz ukrytych kosztów.  Tylko nieliczne oferty będą atrakcyjne, a kluczowym elementem powinien w tym przypadku być wypoczynek własny oraz rodziny (condohotel mamy nie tylko na wynajem, ale także dla siebie).

A cykl? Powinien jeszcze sprzyjać rynkowi nieruchomości, które ustanowiły dołek w 2016 roku i dynamicznie rosną. Po małych spadku cen wywołanym „pandemicznym” przestojem, ogólnie mieliśmy do czynienia z dużymi zwyżkami cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.  

Podcast Funduszowe.pl

 Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin