Kolejne lata na rynkach akcyjnych powinny należeć do rynków wschodzących, do których zalicza się również nasz rynek akcji. Jeżeli chcesz dywersyfikować swój portfel akcyjny, to dobrym pomysłem jest właśnie
segment Emerging Markets. Kiedy kupić fundusz rynków wschodzących i jaki wybrać?
Kiedy inwestować w rynki wschodzące?
Cykl na rynkach wschodzących
Na pierwszym wykresie zaznaczyłem cykl Kitchina na rynkach wschodzących. jak widać ważne minima tworzą się mniej więcej co 7 lat, a więc mamy dołki w 2002, 2009, 2016 oraz czekamy na dołek w 2023 roku. Na wykresie widać też mniejszy cykl, który tworzył minima m.in. w 2012 oraz w 2020 roku.
Kiedy dołki i szczyty Emerging Markets?
Jeżeli zbiorczy indeks rynków wschodzących dalej będzie respektował swój cykl, to ważne minimum wypadnie za kilka miesięcy, a hossa potrwa do 2025 roku. Kolejne – tym razem mniej ważne minimum wypadnie w roku
2026.
Linia hossy na Emerging Markets
Na kolejnym wykresie widać okienka podwójnego cyklu Kitchina. Okienka te testują historyczną linię trendu rynków wschodzących. Przypadek Covid19 był szczególny – wydaje się, iż rynek przereagował testując linię trendu.
Kiedy kupić fundusze rynków wschodzących?
Jeżeli chcesz kupić fundusz rynków wschodzących, to zaczekaj na test historycznej linii trendu oraz duży wolumen, który będzie charakterystyczny dla dołka i kup fundusze (nasze sygnały kupna funduszy)
Jeżeli analizować bessę pod względem fal Elliotta, to obecne odbicie wpisuje się w falę 4. Fala 5 powinna już mieć cechy wtórne, powinien też pojawić się większy wolumen. Fala 5 powinna być słabsza i krótsza od fali 3, być może zasięg i czas spadku będzie zbliżony do fali 1.
Fala 4 na rynkach wschodzących
inPZU akcji rynków wschodzących, Skarbiec – Emerging Markets Opportunities
Jest kilka funduszy wartych uwagi w segmencie rynków wschodzących. Można wybrać fundusz pasywny inPZU akcji rynków wschodzących, który ma niskie opłaty i w pełni odwzorowuje zachowanie indeksu emerging markets.
Można również wybrać fundusz Skarbca – Emerging Markets Opportunities.
Analiza w formie video: