Inwestowanie pasywne przeznaczone jest dla osób, które mają wieloletni horyzont inwestycyjny. W tym czasie mogą osiągać stabilne zyski, znacznie przewyższające korzyści z lokaty bankowej.
Inwestowanie pasywne w fundusze inwestycyjne
Inwestowanie pasywne to strategia, która polega na długoterminowym lokowaniu kapitału w fundusze inwestycyjne. Celem jest osiąganie stabilnych i przewidywalnych zysków bez aktywnego zarządzania portfelem. Popularność tej metody rośnie, ponieważ wiąże się z niższymi kosztami, mniejszym ryzykiem błędów inwestycyjnych i lepszą dywersyfikacją niż inwestowanie aktywne.
Jeżeli chcesz inwestować pasywnie, to najlepiej wybierać na wiele lat fundusze dywidendowe. Jednym z kluczowych powodów, dla których warto wybrać pasywne fundusze dywidendowe, jest regularny przypływ gotówki. Dywidendy są wypłacane kwartalnie, półrocznie lub rocznie. Sprawia to, że taka inwestycja może być świetnym źródłem dodatkowego dochodu – szczególnie dla osób planujących emeryturę lub chcących czerpać zyski z inwestycji bez konieczności ich aktywnego monitorowania.
Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne. Zapisuję się. |
Spółki wypłacające dywidendy to zazwyczaj duże i stabilne firmy, które przetrwały różne cykle rynkowe. Dzięki temu fundusze dywidendowe cechują się mniejszą zmiennością w porównaniu do funduszy opartych na szybko rosnących spółkach technologicznych.
Fundusze dywidendowe
Na polskim rynku jest kilka bardzo dobrych funduszy dywidendowych, które w wieloletniej perspektywie przynoszą przewidywalne zyski. Taki fundusz niekoniecznie musi mieć w nazwie „Dywidendowy”, choć niektóre mają taki dopisek (ułatwia to rozpoznanie profilu funduszu). W tym celu warto przeglądać prospekty informacyjne, bowiem wiele krajowych funduszy akcji inwestuje w spółki dywidendowe (np. Quercus Agresywny).
Dziś zresztą nie jest trudno o fundusz, który ma przewagę spółek dywidendowych w portfelu. Dywidendę wypłaca cała czołówka WIG20, w tym PKN Orlen, PKO BP, Pekao czy PZU. Jeżeli popatrzymy na małe spółki z indeksu sWIG80, to prawie połowa z nich wypłaca dywidendę:

Najlepsze fundusze małych i średnich spółek mają w portfelu bardzo dużo spółek, które wypłacają dywidendę. Takie fundusze (przykładowo Generali Małych i Średnich Spółek) przynoszą regularne zyski na przestrzeni lat.
Typowy fundusz pasywny
Typowym funduszem dywidendowym pasywnym jest Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych. Fundusz zapewnia globalną dywersyfikacje – inwestuje w najlepsze spółki dywidendowe z całego świata (głównie USA, ale i Europa czy Japonia). Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych inwestuje do 100% środków w źródłowy fundusz zagraniczny Goldman Sachs Global Equity Income. Aktywa funduszu źródłowego mogą być inwestowane w dowolnym kraju na świecie, w akcje spółek oferujące atrakcyjny zwrot z dywidend. Jeżeli ktoś chce znać największe pozycje w portfelu oraz dywersyfikacje sektorową, to poniżej wklejam tabelę z Goldman Sachs:

Fundusz znajduje się w wieloletniej hossie, ale inwestowanie pasywne polega tylko na kupowaniu w momentach większych korekt, choćby takiej jak ta obecna:

Idealnym momentem na inwestycje jest bessa. Taka bessa jest widoczna na wycenie w latach 2015-16 oraz w 2020 roku (Covid19). Poza tym wszelkie spadki są tylko korektami, jak choć ta ostatnia. Jeżeli będziesz wykorzystywał takie momenty do kupna/dokupienia, to Twój dochód pasywny będzie na przestrzeni lat zyskiwał na wartości.
Kiedy nie inwestować w fundusze dywidendowe?
Czy w fundusze inwestycyjne dywidendowe można inwestować zawsze? Można, ale w okresach przegrzania globalnej gospodarki warto nieco zaczekać z inwestycją. Gdy globalny indeks Manufacturing Cykle zbliża się do czerwonej linii (przegrzania) to można zaczekać z inwestycją lub na jakiś czas konwertować fundusze akcyjne:

Blisko zielonej linii – trzeba inwestować!
Obecnie – warto inwestować.
Blisko czerwonej linii – można zaczekać, można na jakiś czas konwertować fundusze akcyjne.
Warto też korzystać z naszych sygnałów (kupna, sprzedaży, dokupienia). Mamy oczywiście w portfelu fundusz Goldman Sachs Globalny Dywidendowy.
A jeżeli nie czytałeś jeszcze, to koniecznie przeczytaj, czy Czy WIG osiągnie poziom 100000 pkt?
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.