Fundusz inwestycyjny Investors Turcja to jeden z najpopularniejszych funduszy akcyjnych inwestujących w zagraniczny rynek. Budzi wiele emocji, bowiem rynek turecki jest bardzo zmienny. W przeszłości zdarzały się okresy dynamicznych zwyżek, ale również i sporego załamania notowań jednostek funduszu.
Investors Turcja
Fundusz Investors Turcja może lokować do 100% swoich aktywów w instrumenty finansowe emitowane przez tureckich emitentów, w tym akcje, obligacje, prawa do akcji, prawa poboru, warranty subskrypcyjne, a także w inne instrumenty pochodne. Minimalny poziom inwestycji w akcje tureckich przedsiębiorstw wynosi 70% aktywów. Fundusz inwestuje głównie w duże i średnie przedsiębiorstwa z sektorów:
- bankowości i finansów
- przemysłu
- handlu
- usług
Notowania funduszu
Ostatnie lata nie były dobre dla funduszu Investor Turcja. Rekordowy poziom wyceny został osiągnięty w 2013 roku i do dziś jest to poziom dla funduszu nieosiągalny:
Co musi się stać, by Investors Turcja znów bił rekordy?
W mojej opinii kluczowe są dwie zmienne:
- Światowy wzrost gospodarczy
- Opanowanie inflacji w Turcji (właśnie podniesiono stopy procentowe do poziomu 40%).
Turcja jest atrakcyjnym rynkiem dla globalnego kapitału, ale tylko w warunkach globalnego ożywienia gospodarczego (który wspomaga rynki wschodzące) oraz w warunkach spadającej inflacji.
Obecnie globalny wzrost gospodarczy jest w fazie wzrostowej, co pozwala na zyski funduszu Investor Turcja. Wskaźnik CLI OECD rośnie:
Najnowszy odczyt CLI pokazuje wzrost na wyższe pułapy, co oznacza, że globalna gospodarka jest nieprzerwanie od jesieni 2022 w fazie ożywienia. W porównaniu z poprzednimi miesiącami, ścieżka ożywienia wyraźnie się wypłaszczyła. Najwyraźniej z najnowszych kalkulacji OECD wynika, że ożywienie na świecie jest słabsze niż się wcześniej wydawało, ale wciąż trwa. Słabsza ścieżka CLI przekłada się na notowania Investor Turcja, który zaliczył korektę.
Inflacja w Turcji jest kluczowa dla funduszu Investors
Inflacja w Turcji przyspieszała od końca 2021 roku, rosnąc z niespełna 40% do przeszło 60% w skali roku. Po krótkim okresie „dezinflacji” (w ramach którego roczna dynamika CPI spadła z 85% do 38%) ceny w Turcji ponownie rosną coraz szybciej. Został utworzony niższy wierchołek i moim zdaniem inflacja będzie spadać (obecnie wynosi ok. 62%).
Polityka w Turcji
Rząd w Turcji zdecydował się na szereg zmian podatkowych, w tym podniesienie akcyzy na paliwa o 200% i na gaz o 224%, co poskutkowało skokowym wzrostem cen detalicznych i drugą falą wzrostu inflacji. Jest jednak „światełko w tunelu”, bowiem zmienia się polityka banku centralnego Turcji. Bank centralny Turcji podniósł główną stopę procentową aż o 5 pkt proc. do 40%. To dwukrotnie mocniej, niż oczekiwał rynek.To już szósta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Turcji, które zostały podniesione łącznie o ponad 30 pkt procentowych, kończąc erę luźnej polityki monetarnej. Te działania mogą przynieść skutek w dłuższym terminie – czyli w latach 2024-25.
Inflacja jest kluczowa, bowiem na atrakcyjność zagranicznego rynku wpływa mocna waluta – im waluta silniejsza, tym rynek chętniej wybierany przez zagraniczne fundusze. Słaba lira odpowiada więc za słabość funduszy tureckich z ostatnich lat:
Dramat na lirze to słabość Investors Turcja. Sytuacja może się zmienić w momencie, gdy w szybkim tempie zacznie spadać inflacja, a jednocześnie bank Turcji pozostawi wysokie stopy procentowe przez dłuższy czas. Na wykresie widać dywergencje RSI na wykresie tygodniowym, jest to jedna z nielicznych pozytywnych przesłanek.
Lira będzie więc mocniejsza, gdy inflacja zejdzie poniżej stóp procentowych banku Turcji. Obecnie wygląda to tak:
Czy warto inwestować w Investors Turcja?
Na pewno obecnie jest to bardzo ryzykowny rynek, który jednak w perspektywie 2-4 lat może przynieść wiele korzyści. Fundusz zyska, jeżeli uda się opanować inflację, stopy procentowe zostaną dłużej na wysokim poziomie, a na świecie wystąpi dłuższy okres ożywienia gospodarczego. Turcja ma więc spory potencjał, ale jest też spore ryzyko – gra toczy się o to, czy się uda – głównie zapanować nad inflacją.
W przypadku funduszu Investor Turcja warto obserwować wycenę tego rynku w dolarach – np. wykres TUR.US na stooq. Na wykresie widać też pozytywy – co prawda mamy wyraźny opór, ale i zarys formacji „W” pod przyszły wzrost:
Co ważne – na minimach występowała akumulacja akcji, czyli ktoś duży kupował akcje Turcji na bardzo długi termin. Jest to inwestycja skrajnie ryzykowna, ale z drugiej strony o bardzo wysokim potencjale (w przypadku realizacji pozytywnych zdarzeń). Na pewno sporo bezpieczniejszą inwestycją są niedawno opisywane fundusze (PKO Technologii i Innowacji Globalny) czy (inPZU Akcje Sektora Informatycznego).
Uaktualniając wykres, uważam że kluczowe są dwa elementy. Po pierwsze wolumen akumulacyjny jest faktem, natomiast na zwyżce popyt malał:
Prawdziwa hossa rozpocznie się, gdy wolumen znów będzie rekordowy (jak w 2019 czy 2022 roku). Bardzo łatwo po wolumenie poznać, kiedy kapitał interesuje się danym rynkiem.
Ten wysoki wolumen ma pomóc wybić kluczowy opór (czerwona linia na wykresie).
Bardzo często pytacie nas, kiedy kupimy fundusz turecki do portfela Funduszowe.pl? Kupimy wtedy, gdy pojawi się duży wolumen i nastąpi wybicie oporu. Być może nastąpi to już w kolejnym cyklu, w którym opór będzie wybity. W kolejnym cyklu inflacja będzie miała szansę zejść do przyzwoitych poziomów (i tak 2-cyfrowych).
Investor Turcja – kluczowy będzie czas inwestycji
Inwestowanie w fundusz Investor Turcja, skoncentrowany na tureckim rynku akcji, może być atrakcyjne, ale także wiąże się z wyższym ryzykiem. Oto kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć inwestowanie w taki fundusz:
Perspektywy wzrostu gospodarki tureckiej i światowej: Jeśli prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Turcji są pozytywne, a reformy gospodarcze wspierają stabilność i rozwój, fundusz taki może skorzystać z tego trendu.
Stabilizacja polityczna: Turecki rynek akcji jest podatny na wahania związane z sytuacją polityczną. Inwestowanie w fundusz Investor Turcja może być opłacalne, jeśli sytuacja polityczna w kraju stabilizuje się, co zwykle wpływa pozytywnie na nastroje inwestorów.
Perspektywy dla waluty tureckiej: Kurs waluty może mieć duży wpływ na wyniki funduszu. Jeśli lira turecka jest stabilna lub przewiduje się jej umocnienie, inwestycje mogą zyskać na wartości. Czekamy na niższą inflację przy wyższych stopach procentowych.
Warto pamiętać, że inwestowanie w rynki wschodzące, takie jak Turcja, wiąże się z wyższym ryzykiem, ale także z potencjalnie wyższymi zyskami. Dlatego decyzja o inwestowaniu powinna być poparta dokładną analizą i oceną własnej tolerancji na ryzyko. Dla mnie kluczowa jest inflacja, poziomy techniczne na wykresie TUR oraz przede wszystkim – musi pojawić się wolumen.