Indeks S&P500 – kiedy koniec hossy w USA?

18.02.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

S&P500 to chyba najważniejszy indeks świata. Obejmuje 500 wiodących firm, co odpowiada około 80% dostępnej kapitalizacji rynkowej. Indeks daje najlepszy wgląd w rynek amerykański i stanowi doskonały przewodnik po gospodarce amerykańskiej, ale również i światowej. Zwykle zachowanie S&P500 ma wpływ na wszelkie światowe indeksy akcyjne.

Jak zachowa się amerykański rynek akcji w kolejnych miesiącach? Zapraszam na symulację trendu w kolejnych miesiącach – kiedy koniec hossy? Ile mamy czasu? Czy jeszcze jest potencjał?

Analiza indeksu S&P500

Ścieżka indeksu SPX jest bardzo podobna do tej z lat 2009-2010. Kto pamięta wielki kryzys wie, że w marcu 2009 roku indeksy w USA osiągnęły ważne dno po krachu. Zobaczmy trend indeksu po 2009 roku:

 

Analogie S&P500

Co ciekawe „pandemiczne” minimum też wypadło w marcu (2020), więc możemy mniej więcej śledzić, czy obecny cykl jest podobny do standardu:

 

Jak widać obecna ścieżka pomimo sytuacji szczególnej, jest zbliżona do standardu. Nawet korekty wypadają w tym samym momencie (z czerwca-lipca oraz października-listopada).

Czy obecna lutowa korekta już jest za nami? Wydaje się, że jej rozmiar był nieco za mały i jeszcze jedno osłabienie możemy zobaczyć. Po ewentualnej korekcie indeks SPX rośnie do maja i tam potencjał wzrostowy ulega wyczerpaniu (may sell and go away?).

Czy ścieżka będzie się dalej sprawdzać? Jeżeli w kolejnym kwartale trend wciąż będzie wzrostowy, to już końcem kwietnia będzie można pomyśleć o chwilowej przebudowie portfela.

Co ciekawe analiza S&P500 jest spójna z niedawnymi rozważaniami na temat Wig20, który tworzy szczyty mniej więcej co 3,5 roku. Taki ważny szczyt miał przypaść między majem a październikiem.

 Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin