Ile potrwają mocne spadki na rynkach akcji?

05.08.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Ile potrwają spadki na funduszach akcji?

Mamy mocne „tąpnięcie” rynków akcyjnych. Kontrakt na Nasdaq traci 4%, tyle samo spada WIG20. Indeks Nikkei stracił 12%.  Ile potrwają mocne spadki na funduszach akcji?

Mocne spadki na rynkach akcji

Jest kilka czynników, które spowodowały mocną przecenę na rynkach akcji. Ten pierwszy czynnik to rekordowe wykupienie, z którego już przeszliśmy do mocnego wyprzedania.

Kolejny to konflikt na Bliskim Wschodzie. Atak Iranu na Izrael może zostać przeprowadzony już dziś.  Iran zapowiedział, że zemści się na Izraelu za śmierć Ismaila Haniji. Polityczny przywódca Hamasu zginął 31 lipca w Teheranie. W konflikt są też zaangażowane inne kraje (Liban, Turcja, USA).

Czy konflikt wpłynie na giełdę w długim terminie? Historia pokazuje, że konflikt wojenny wpływa na krótkoterminowe zachowanie rynków akcji – powoduje korektę. W dłuższym terminie czynnikiem decydującym jest globalne ożywienie gospodarcze.

Bez pozytywnych niespodzianek w sezonie wyników w USA

Wydaje się, że rynek oczekiwał lepszych wyników i dostosowuje zbyt optymistyczne wyceny. Po przecenie akcje amerykańskie nie są już tak przewartościowane i mają potencjał do dalszej zwyżki.

Uczestnicy rynku znów obawiają się recesji w USA. To efekt słabszych odczytów gospodarczych.  Dziś można przeczytać o tzw. regule Sahm.  Reguła Sahm to stosunkowo nowy, ale już dość dobrze sprawdzający się wskaźnik ekonomiczny, który pozwala na dość wczesne wykrycie zbliżającej się recesji. Nazwana została na cześć jej twórczyni, Claudii Sahm, byłej ekonomistki Federalnej Rezerwy Stanów Zjednoczonych.

Na czym polega reguła Sahm?

Zasada jest dość prosta: gdy średnia stopa bezrobocia w okresie trzech miesięcy wzrośnie o co najmniej 0,5 punktu procentowego w porównaniu z najniższą wartością z poprzedniego roku, to jest to sygnał, że recesja jest bardzo prawdopodobna.

Czy rzeczywiście recesja jest prawdopodobna?

Odczyty wskaźników wyprzedzających nie wskazują na recesję, tylko powolny rozwój lub kłopoty w ożywieniu gospodarczym. Gdyby za kilka miesięcy miała nadejść recesja, to dolar byłby już zapewne po 4,50 zł. Dolar w relacji do złotego kreśli trójkąt z perspektywą wyłamania:

Ile potrwają mocne spadki na rynkach akcji?
Ile potrwają mocne spadki na rynkach akcji?

Także indeks dolara zamiast wybicia w górę (gdyby była recesja), wyłamał linię trendu w dół:

Indeks dolara
Indeks dolara

Na indeksie dolara wystąpiła formacja podobna do diamentu, z której być może nastąpiło wyłamanie dołem. Zachowanie dolara wskazuje na fazę ożywienia gospodarczego, w którym nastąpiła korekta. Jeżeli dolar dalej będzie tracił na wartości, to ożywienie gospodarcze zostanie wznowione w III oraz IV kwartale 2024 roku.

Ile potrwają mocne spadki na rynkach akcji?

Kluczowe będą indeksy w USA oraz decyzje FED.  Obniżki stóp procentowych wpłyną pozytywnie na rynek akcji. Indeks Nasdaq już jest silnie wyprzedany. Jeżeli dziś powstanie młot, to minimum korekty może powstać już dziś. Drugi wariant to fala wtórna po panice:

Analiza indeksu Nasdaq
Analiza indeksu Nasdaq

Jeżeli dane gospodarcze zasygnalizują drugą fazę ożywienia gospodarczego (jak zakłada np. NBP), to indeksy w USA zakończą rok w pobliżu szczytów.

A więc rozwój konfliktu, decyzje FED, ale w długim terminie przede wszystkim gospodarka. Jeżeli dolar dalej będzie tracił na wartości, to ja zakładam drugą fazę ożywienia gospodarczego oraz nowe szczyty rynków akcji. Silna bessa występuje z poziomów przegrzania i „boomu” gospodarczego, z którym nie mieliśmy jeszcze do czynienia. W obecnej fazie dużo bardziej prawdopodobna jest silna korekta (jak w maju 2006) i tę tezę póki co potwierdza zachowanie dolara.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin