Przez wiele lat duzi inwestorzy instytucjonalni czerpali korzyści z inwestowania w aktywa niepłynne, podczas gdy prywatni inwestorzy byli pomijani, nie mogąc skorzystać z wielu wysokiej jakości możliwości. Fundusze półpłynne (Semi-liquid funds) mogą to zmienić.
Aby dokładnie wyjaśnić, jak działa fundusz półpłynny, nawiąże do tego, jak działają zwykłe fundusze inwestycyjne. Są to płynne instrumenty finansowe, co oznacza, że dysponują one gotówką, którą mogą użyć, aby wypłacić Ci pieniądze po sprzedaży jednostek uczestnictwa. Jeżeli dzisiaj zlecisz przelew, fundusz jutro wykona operację, a środki, prawdopodobnie do 2 dni, trafią na Twoje konto bankowe.
Fundusze inwestycyjne półpłynne nie inwestują w płynne aktywa, które można zbyć w 10 minut. Oznacza to, że mogą nie dysponować gotówką, którą możesz chcieć odzyskać. Z tego powodu został stworzony mechanizm okienek transakcyjnych. Fundusze półpłynne zazwyczaj nastawione są na wypłaty okresowe, np. w okresach miesięcznych lub kwartalnych, oferując inwestorom regularne źródło dochodu w oparciu o całą zainwestowaną kwotę. Często wypłaty zawierają maksymalny limit inwestycji, którą można umorzyć (np. 5%). Inwestorzy mają swobodę w zakresie harmonogramu subskrypcji i umorzeń funduszy; typowe są okna miesięczne lub kwartalne.
Wyobraźmy sobie, że istnieje fundusz inwestycyjny, który zajmuje się budowaniem farmy fotowoltaicznej. Taki proces może być długotrwały, a fundusz, jako inwestor, otrzyma zwrot z zainwestowanego w budowę kapitału, dopiero po kilku miesiącach. Jego zarobek może wynosić 20%. W takiej sytuacji oczywiste jest to, że nie możesz zainwestować w fundusz dzisiaj, aby zbyć go za tydzień. Bardziej właściwe są tutaj okienka kwartalne, które będą łatwiejsze do obsługi przez zarządzających funduszem inwestycyjnym.
Zazwyczaj dostęp do różnego rodzaju inwestycji mieli inwestorzy, którzy w ramach zamkniętych subskrypcji zapisywali się do funduszu i czerpali całkiem spore korzyści z dostępnych dla nich inwestycji. Dzisiaj to się zmienia właśnie dzięki funduszom półpłynnym.
Fundusze półpłynne w infrastrukturze transformacji energetycznej
Do 2030 roku oczekuje się, że w infrastrukturę wspierającą transformację energetyczną zostanie zainwestowane ponad 2 biliony dolarów. Znaczna część tego kapitału zostanie przeznaczona na tradycyjne aktywa odnawialne, takie jak farmy wiatrowe, elektrownie słoneczne i hydroelektryczne, ale kapitał jest również inwestowany w takie obszary jak produkcja zielonego wodoru, magazynowanie energii i sieci ciepłownicze na dużą skalę.
Z tego powodu najczęściej powstającymi funduszami półotwartymi będą te związane z transformacją energetyczną. Przypuszczam, że w ciągu roku w Polsce zacznie się pojawiać coraz więcej reklam tego rodzaju funduszy.
Transformacja energetyczna stale się rozwija, ale…wielkie ale
Przyznam, że jeszcze nie spotkałem ani jednego funduszu inwestycyjnego, który zarabiałby w długim terminie na transformacji energetycznej. Wynika to być może z tego, że zazwyczaj takie fundusze inwestują w spółki zielonej energii, które bezpośrednio stawiają na odnawialne źródła energii. W tej makroskali mają ogromny problem z wygenerowaniem zysku netto. Trudno zatem wierzyć na słowo, że fundusze półotwarte poradzą sobie z tym tematem znacznie lepiej, niż duże korporacje (typu Siemens, od którego Polska na siłę ma kupować wiatraki).
Przed inwestycją w fundusz półpłynny warto będzie zadać sobie (pewnie całkiem spory) trud zbadania, w co faktycznie pójdą inwestycje i czy mogą być one dla nas rentowne. Będzie to poważne wyzwanie, zwłaszcza, jeżeli fundusze półpłynne nie będą udzielać informacji na temat pełnej struktury swoich inwestycji.
Poniżej przykład funduszu inwestycyjnego transformacji energetycznej: Schroder ISF Global Energy Transition. Fundusz inwestujące globalnie w spółki napędzające przejście na gospodarkę niskoemisyjną, wolną od paliw kopalnych i energii jądrowej.
Fundusz inwestycyjny Schroder ISF Global Energy Transition jest oznaczony kolorem złotym. Dla porównania dodałem jeszcze na szaro zachowanie WIG20. Istnieje pewna korelacja kierunkowa, obecnie wypadająca na korzyść WIG20 (trwa napływ kapitału na rynki wschodzące).
Podsumowanie
Fundusze półpłynne to innowacyjne rozwiązanie inwestycyjne, które łączy cechy funduszy płynnych i niepłynnych, umożliwiając inwestorom prywatnym dostęp do wysokiej jakości aktywów wcześniej dostępnych tylko dla dużych inwestorów instytucjonalnych. Fundusze te inwestują w różnorodne aktywa, najczęściej takie jak infrastruktura związana z transformacją energetyczną, ale i nieruchomości oraz długi prywatne, oferując potencjalnie wyższe zwroty, dywersyfikację portfela oraz korzyści środowiskowe i społeczne (tylko kto na nie zwraca uwagę, jeżeli pod uwagę bierze się przede wszystkim pieniądze).
Autor Paweł Pagacz
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.