W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ETF. Tanie koszty pasywnych rozwiązań miały podbić rynek. Czy rzeczywiście ETF są tańszym i lepszym rozwiązaniem od funduszy inwestycyjnych? Fundusze inwestycyjne czy ETFy? Co wybrać?
Czym są ETF?
ETF to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Umożliwia on inwestorom zakup i sprzedaż udziałów w funduszu tak samo, jak w przypadku akcji spółek. ETF-y są zbudowane tak, aby odzwierciedlać wyniki konkretnego indeksu lub grupy aktywów. Na przykład, ETF śledzący indeks WIG20 będzie inwestował w akcje dwudziestu największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. ETF na sWIG80 będzie inwestował w małe spółki. ETF-y handluje się na giełdzie, co oznacza, że ich cena zmienia się w ciągu dnia handlowego w zależności od popytu i podaży.
W praktyce ETF to więc tani, pasywny instrument, który inwestuje w dany segment lub indeks. Inwestując nie wybieramy spółek lepszych czy gorszych, kupujemy cały indeks.
Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne. Zapisuję się. |
Jakie są dostępne ETF-y na GPW?
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest kilka ETF-ów, które dają inwestorom możliwość łatwego dostępu do różnych rynków, indeksów i aktywów. GPW oferuje ETF-y zarówno na polskie, jak i zagraniczne indeksy. Te najpopularniejsze ETF to BETA oraz Lyxor.
Notowane na GPW ETF dają możliwość wielu inwestycji, od polskich indeksów (takich jak WIG20, sWIG80 czy mWIG40), po zagraniczne indeksy, takie jak S&P 500, Nasdaq-100 czy FTSE 100.
Kolejne rozwiązanie – Finax Złoty Portfel
ETF są coraz częściej wybierane jako składowe programów inwestycyjnych. Najnowsze rozwiązanie przedstawił niedawno Finax, czyli jedyny jak do tej pory, dostawa OIPE w Polsce. Nowa oferta to „Złoty portfel”, a w nim cztery strategie modelowe oparte na funduszach BETA ETF. Projekt powstał przy wsparciu GPW.
Złoty portfel ma 4 warianty. To ETF od Bety na polskie indeksy akcyjne i obligacyjne oraz zabezpieczony przed ryzykiem walutowym indeks S&P500. W wyborze strategi podpowiada nam robodoradca.

Portfel agresywny będzie się składać w połowie z BETA ETF na polski rynek akcji, a w połowie na zabezpieczony walutowo S&P500.
Koszty zarządzania strategiami modelowymi w ramach „Złotego portfela” sięgać będą od 0,5 – 1,2% rocznie. W październiku trwa promocja, opłaty będą obniżone na cały okres inwestycji o połowę.
Fundusze inwestycyjne czy ETFy? Co wybrać?
Na koniec ubiegłego roku aktywa ETF-ów na świecie sięgnęły rekordową wartość 11 bln USD. W Polsce inwestowanie pasywne – wprawdzie powoli – ale również zyskuje na popularności. Obecnie aktywa ETF oraz funduszy opartych na ETF można szacować na ok. 5 mld złotych.
Plusem ETF są tanie koszty, aczkolwiek i tak spory wyższe niż np. w USA. O ile w USA ETF-y przeważnie pobierają opłaty za zarządzanie w okolicach 0,1% w skali roku, o tyle w Polsce zdarzają się i takie, które biorą 0,5%-1%. A to już jest opłata zbliżona do klasycznych funduszy inwestycyjnych. Wspomniany złoty portfel od Finax będzie pobierał opłatę 1,2% (portfel akcyjny), w promocji 0,6%.
Rozwiązania ETF nie są złe, ale w szczególności w przypadku krajowych indeksów – przegrywają z funduszami inwestycyjnymi.
Dlaczego warto budować portfel w funduszach inwestycyjnych
Nie dziwię się, że większość inwestorów w Polsce wybiera fundusze inwestycyjne. Jest to rozwiązanie proste, szczególnie gdy kupimy fundusz za darmo na bezpłatnej platformie (np. mBank). Sporą część krajowych funduszy nabywamy za darmo, a opłaty za zarządzanie (wliczone w koszty) są tylko niewiele większe od ETF.
Kluczowym aspektem są jednak wyniki. Jeżeli fundusz inwestycyjny zarabia lepiej, to dlaczego mam wybrać ETF? Poniżej porównania dobrych funduszy małych i średnich spółek oraz ETF na sWIG80:

Jeżeli fundusz jest dobrze zarządzany, to pokona ETF. Na wykresie widać, że Skarbiec Małych i Średnich Spółek (w rok 37%) zarobił więcej niż Generali Małych i Średnich Spółek (w rok 29%), który jednak zarobił więcej niż Beta ETF na sWIG80 (w rok 21%).
Koszty zarządzania są wliczone w cenę jednostki, więc na wykresie widzimy wynik funduszu netto, dla ETF trzeba dodać koszty zakupu/sprzedaży.
Nie jestem przeciwnikiem ETF i sam z nich korzystam. Jednak lepsze wyniki można uzyskać inwestując w dobre fundusze inwestycyjne, które dla mnie są również bezpieczniejszym rozwiązaniem.
W długim okresie fundusze obligacji również zyskują więcej od ETFBTBSP:

Wybrałem kilka funduszy obligacji oraz ETF na rynek polskich obligacji. Większość funduszy obligacji notuje lepsze wyniki od ETFBTBSP, a w cenie jest jeszcze opłata za zarządzanie.
Przeważaj fundusze inwestycyjne, dywersyfikuj ETF
ETF oraz funduszy pasywne również posiadam w portfelu. Natomiast głównym aktywem będą jednak fundusze inwestycyjne. Te główne argumenty według mnie to:
- Większe bezpieczeństwo posiadania środków w funduszach.
- Prosty, sprawdzony mechanizm zakupu funduszy na bezpłatnych platformach.
- Jeżeli się postaramy, to wybierzemy fundusze (zarówno akcji jak i obligacji) lepsze od benchmarku.
Szczególnie widzę przewagę funduszy na ETF w inwestycjach na rynku polskim. Na rynkach zagranicznych ETF oraz fundusze pasywne mogą być równie skutecznym rozwiązaniem. Być może wynika to z faktu, iż spora część krajowych funduszy inwestujących zagranicą i tak inwestuje aktywa w pasywne fundusze zagraniczne.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.