Fundusze bezpieczne – czy istnieją?

18.11.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Większość polskich inwestorów wybiera tzw. fundusze bezpieczne, by przechować wartość swojego kapitału. Taki rodzaj inwestycji był możliwy w poprzednich latach, gdy hossę przeżywały fundusze obligacji, a inflacja była na stabilnym poziomie.  Taki rodzaj inwestycji jest dobry, ale tylko w szczególnych warunkach. Tak samo jest z akcjami – są bardzo korzystne, ale tylko w szczególnych warunkach. A czy w obecnych realiach można w ogóle mówić o funduszach bezpiecznych? Patrząc na poniższą tabelę, myślę że nie.

Fundusze obligacji w mBanku

Fundusze w mBanku

Fundusze nastawione wyłącznie na rynek obligacji traciły w ostatnim roku po kilka procent (straty dochodziły do 9%).  W ostatnich tygodniach dostaję wiele zapytań o to co się stało – niby fundusz bezpieczny, a stracił 8%. Jeżeli dodatkowo doliczyć inflację rzędu 7% to okazuje się, że majątek tylko w ciągu roku realnie skurczył się o 15%! Nie jest wesoło inwestorom pasywnym, którzy uważali obligacje za fundusze bezpieczne. Te agresywne fundusze inwestycyjne (akcyjne) zarobiły w tym czasie nawet 30-40%, gwarantując spokojne kolejne lata).

Pytanie, które otrzymuję codziennie:

Co się stało z obligacjami? Wytłumaczenie jest w tym materiale: Uważaj na obligacje.

Ale też podpowiadam, że obecnie strata jest tak duża, że prawdopodobnie zamiana w tym momencie może już nie mieć sensu. Wydaje mi się, że obligacje jeszcze nie ustanowiły dołka, ale prawdopodobnie powstanie taki po fali wtórnej – przykład Generali Korona Dochodowy:

Generali Korona Dochodowy

Główna fala spadków na obligacjach już jest za nami. Prawdopodobnie tworzy się fala wtórna, która będzie okazją do kupna funduszy obligacji.

Wszystko ma swój czas – tak jak w czasie Covidowej paniki niedowartościowane były akcje, tak za jakiś czas niedowartościowane będą obligacje. Bezpieczne aktywa to takie, które są tanie, mają potencjał i damy im czas. Swoich inwestycji musimy być świadomi. A dlaczego Twój portfel nie mógłby rozwijać się jak portfel Funduszowe.pl?

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w fundusze inwestycyjne cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin