Fundusz Santander Obligacji Korporacyjnych

26.08.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Fundusz Santander Obligacji Korporacyjnych

Fundusz Santander Obligacji Korporacyjnych to kolejna propozycja grupy Santander TFI. Czy inwestycja w Fundusz Santander Obligacji Korporacyjnych wiąże się z większym ryzykiem? Czy fundusz może zarabiać więcej niż klasyczny fundusz obligacji? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej strategii inwestycyjnej funduszu oraz korzyściom, jakie może on przynieść w kontekście budowania zrównoważonego portfela inwestycyjnego.

Santander Obligacji Korporacyjnych

Nie tak dawno opisywaliśmy inne fundusze Santander TFI (m.in. była analiza funduszu inwestycyjnego Santander Obligacji Skarbowych). Co wyróżnia Santander Obligacji Korporacyjnych? Który fundusz warto wybrać na obecne czasy?

W co inwestuje Santander Obligacji Korporacyjnych?

Fundusz Santander Obligacji Korporacyjnych inwestuje głównie w obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa, zwane obligacjami korporacyjnymi. Te obligacje są emitowane przez różne firmy, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, w celu pozyskania kapitału na finansowanie swojej działalności, projektów inwestycyjnych, restrukturyzacji lub innych potrzeb biznesowych.

Klasy aktywów:

Obligacje korporacyjne: 66%

Obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa: 25%

Inne fundusze korporacyjne: 9%

Podział geograficzny:

Polska: 38%

Francja: 13%

USA: 9%

Niemcy: 7%

Inne w Europie: 6%

Pozostałe: 27%

Mamy więc podział 75% obligacji korporacyjnych do 25% obligacji skarbowych. Fundusz inwestuje głównie w Polsce, ale również w Europie, USA. Generalnie fundusz inwestuje globalnie. Fundusz koncentruje się na inwestycjach w obligacje przedsiębiorstw o zróżnicowanym profilu ryzyka, co pozwala na zbudowanie zrównoważonego portfela. W portfelu mogą znaleźć się obligacje firm o wysokiej wiarygodności kredytowej (investment grade), które charakteryzują się niższym ryzykiem, ale również mogą oferować niższe oprocentowanie. Fundusz może także inwestować w obligacje przedsiębiorstw o niższej ocenie kredytowej (tzw. obligacje high yield), które oferują wyższe oprocentowanie w zamian za wyższe ryzyko kredytowe. Udział tych ostatnich może wynosić maksymalnie 30%.

Oprócz klasycznych obligacji korporacyjnych, fundusz może inwestować również w inne instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa.

Celem funduszu jest generowanie stabilnych dochodów poprzez regularne kupony z obligacji korporacyjnych oraz ochrona kapitału inwestorów. Dzięki dywersyfikacji w różne sektory gospodarki oraz emitentów o różnym profilu ryzyka, fundusz dąży do zminimalizowania ryzyka i maksymalizacji potencjalnych zysków dla inwestorów.

Notowania

Ostatni rok to wynik +11%. Taki wynik jest lepszy niż zwrot z klasycznych obligacji.  Tak wygląda wycena funduszu w długim terminie:

Santander Obligacji Korporacyjnych. Czy wycena jest lepsza niż funduszy obligacji?
Santander Obligacji Korporacyjnych i jego 11% wzrost w ostatnim roku

To na co warto zwrócić uwagę, to dwie bessy. Okresy spadków pokrywają się w większym stopniu z bessą na GPW. Wpływ na wycenę ma także bessa na rynku obligacji (obligacje skarbowe mają udział ok. 25%).

Co ma kluczowy wpływ na fundusz obligacji korporacyjnych?

Po analizie historycznych wyników stwierdzam, że kluczowe znaczenia ma kondycja przedsiębiorstw i ich wycena na giełdzie. Jeżeli firmy zwiększają przychody oraz ich sytuacja jest stabilna, to fundusz notuje dobre wyniki. Santander Obligacji Korporacyjnych korzysta także na hossie obligacji – bessa na tym rynku była dotkliwa (25% udział portfela).

Warto więc inwestować  w momencie, gdy na giełdzie jest cykliczny czas hossy – to pomaga wycenie. Drugim czynnikiem jest dobry czas na rynku obligacji. Ten dobry czas jest wtedy, gdy inflacja nie rośnie, a stopy procentowe są wysoko.

Obecny czas na inwestycję w Santander Obligacji Korporacyjnych postrzegam jako dobry. Obie zmienne sprzyjają wycenie funduszu.

Opłaty

Jeżeli nie trafimy na promocję, to fundusz jest dość drogi. Opłata za nabycie wynosi 3%. Dodatkowo jeżeli sprzedamy fundusz podczas pierwszych 6 miesięcy, to zapłacimy dodatkowy 1%.

Ważne:

Zgodnie z ogłoszeniem z 4 lipca 2024 roku połączony zostanie subfundusz Santander Obligacji Skarbowych z subfunduszem Santander Obligacji Korporacyjnych.

W dniu połączenia subfunduszy, tj. 30 sierpnia 2024 roku, subfundusz zmieni nazwę na Santander Obligacji Uniwersalny, skład portfela i strategię inwestycyjną.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin