Fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek

30.08.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek

Fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek to propozycja dla inwestorów, którzy szukają równowagi między stabilnym wzrostem kapitału a umiarkowanym ryzykiem. Fundusz łączy inwestycje w bezpieczne obligacje z selektywnie dobranymi akcjami, oferując zrównoważony rozwój portfela. Czy fundusz ma dobrze dobrane aktywa? Analizujemy jeden z najpopularniejszych funduszy grupy TFI PZU.

PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek

Strategia inwestycyjna funduszu opiera się na dążeniu do stabilnego wzrostu wartości kapitału poprzez inwestowanie w różne klasy aktywów. Zasadnicza część portfela lokowana jest w bezpieczne obligacje. Zapewnia to funduszowi stabilność i ogranicza ryzyko związane z wahaniami rynkowymi. Obligacje te charakteryzują się niskim ryzykiem kredytowym, co sprawia, że fundusz może oferować regularne dochody przy jednoczesnym zachowaniu ochrony kapitału.

Ważnym elementem strategii funduszu jest również inwestowanie w starannie wyselekcjonowane akcje, które mają potencjał do przynoszenia wyższych zysków. Dzięki odpowiedniej dywersyfikacji, fundusz stara się wykorzystać możliwości wzrostu, jakie niosą za sobą rynki akcji.  Jednocześnie minimalizowane jest ryzyko związane z inwestycjami w bardziej zmienne aktywa. W jakie konkretny aktywa inwestuje PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek?

W co inwestuje PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek

Jest to aktywnie zarządzany fundusz mieszany. Zapewnia on ekspozycję na: obligacje (min. 60%) oraz w ograniczonym stopniu na akcje (max. 40%).

W skład części obligacyjnej portfela mogą wchodzić dłużne papiery wartościowe (skarbowe i korporacyjne) notowane na polskim rynku, jak i rynkach zagranicznych. W części akcyjnej przeważają walory wyselekcjonowanych polskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Modelowy benchmark to 70% indeks TBSP oraz 30% WIG, co sporo mówi nam o podziale portfela. W rzeczywistości akcje stanowią ok. 23% portfela. Oto skład aktywów portfela:

Fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek i jego aktywa
W co inwestuje Fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek. Źródło:  TFI PZU

Największe pozycje w portfelu to bezpieczne obligacje krajowe. Największą spółką akcyjną jest PKO BP. Prawdopodobnie inne ważne spółki pochodzą również z indeksu WIG20, z małą dywersyfikacją na mWIG40. Jest to jednak bardzo przewidywalny, bezpieczny w konstrukcji fundusz nastawiony na rynek polskich obligacji, z 23% ekspozycją na rynek akcji.

Notowania PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek

Fundusz powinniśmy porównywać z innymi funduszami z grupy stabilnego wzrostu. Za ostatni rok PZU Mazurek wypada bardzo dobrze:

Porównanie wyceny Fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek z innymi TFI
Fundusz PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek w grupie stabilnego wzrostu

Ostatni rok był dla funduszu bardzo dobry. Dobór akcji i tak musi być na dość dużym poziomie na tle grupy.  Dużo gorzej wygląda np. nie tak dawno omawiany fundusz PKO Dynamicznej Alokacji.

Jeżeli jednak zwiększymy horyzont, który obejmuje bessę, to sytuacja wygląda inaczej:

Porównanie funduszy stabilnego wzrostu, okres 3 lat
Porównanie funduszy stabilnego wzrostu

Mamy prosty wniosek – fundusz lepiej radzi sobie w czasie hossy (na tle grupy) i gorzej w bessie. Portfel PZU Mazurek ma spory udział (23%) akcji na tle swojej grupy. W mojej opinii fundusz będzie w kolejnych latach miał siłę relatywną na tle grupy.

Opłaty PZU Mazurek

Fundusz można w wielu miejscach nabyć bez opłat, m.in. w mBanku. Jeżeli jest taka okazja, to warto ją wykorzystać.

Czy warto inwestować w ten fundusz?

W mojej opinii tak, bowiem fundusz wyróżnia się na tle grupy. Dzięki odpowiedniej dywersyfikacji portfela PZU Mazurek oferuje inwestorom możliwość osiągnięcia stabilnego wzrostu kapitału. Lepszy niż lokata, lepszy na tle grupy w czasie hossy (więc będzie lepszy w długim terminie), a jednocześnie dość bezpieczny w konstrukcji fundusz. Dodatkowo fundusz można nabyć bez opłat.

W czasie hossy fundusz może zarabiać nawet 13-20%, a średni wynik w kolejnych 5 latach może oscylować wokół 10%. W portfelu Funduszowe.pl zapewne się nie znajdzie, gdyż zwykle wybieramy bardziej agresywne fundusze. Dla inwestora ostrożnego jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin