Fundusz PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 to rozwiązanie inwestycyjne skierowane do osób zbliżających się do emerytury, oparte na obligacjach, które pragną zabezpieczyć zgromadzony kapitał przy jednoczesnym zachowaniu możliwości jego umiarkowanego wzrostu. Co jest lepszym rozwiązaniem, ten fundusz czy inne fundusze obligacji? Czy warto inwestować w ten instrument?
Fundusz PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020
Fundusz inwestycyjny PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 (PKO TFI) został stworzony z myślą o osobach, które zbliżają się do zakończenia swojej aktywności zawodowej. Osoby te chcą bezpiecznie ulokować zgromadzone środki, aby zapewnić sobie stabilny dochód na emeryturze. Jest to jedno z kluczowych rozwiązań oferowanych przez PKO TFI. Koncentruje się ono na ochronie kapitału i minimalizowaniu ryzyka wahań wartości inwestycji.
Czy te założenia udaje się realizować? Fundusz zapewnia lepsze zyski niż lokata bankowa? Czy warto budować swoją emeryturę w PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020? Sprawdźmy to!
PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 – dla kogo?
Fundusz jest dostępny w ramach Pakietu Emerytalnego PKO TFI (IKZE+IKE), programów emerytalnych (PPE i PPO) oraz jako indywidualna inwestycja. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 adresowany jest przede wszystkim do inwestorów urodzonych przed rokiem 1960, którzy oszczędzają w średnim terminie z przeznaczeniem środków na cele emerytalne oraz nie akceptują ryzyka wynikającego z inwestycji w instrumenty udziałowe. Czy rzeczywiście fundusz inwestuje tylko w bezpieczne instrumenty?
W co inwestuje PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020?
Fundusz inwestuje głównie w polskie obligacje skarbowe o średnim terminie zapadalności ok. 4 lata. Ceny takich obligacji zmieniają się głównie pod wpływem zmian inflacji i stóp procentowych. Wypłacane przez nie kupony odsetkowe dodają zysk.
PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 nie inwestuje w akcje, stąd wycena funduszu podlega najmniejszym wahaniom spośród wszystkich subfunduszy funduszu PKO Zabezpieczenia Emerytalnego.
Skład portfela:
Obligacje skarbowe – 77%
Fundusze dłużne (tytuły uczestnictwa) – 13%
Obligacje korporacyjne – 8%
Reszta to obligacje samorządowe, depozyty, gotówka.
Fundusz jest więc bardzo bezpieczny w konstrukcji. Inwestycje są prowadzone w Polsce i skoncentrowane głównie na instrumentach dłużnych. Preferowane są obligacje skarbowe i korporacyjne o wysokiej jakości kredytowej.
Wycena funduszu
Fundusz inwestuje bardzo bezpiecznie, dlatego wycena będzie zbliżona do lokaty bankowej. W ostatnim roku fundusz zarobił 6,5%:
Na wykresie uwagę zwraca wyraźny spadek, który jest związany z bessą na rynku obligacji. Kluczowa sprawa – fundusz będzie bezpieczny w konstrukcji, ale tylko w czasie stabilnego trendu obligacji. W czasach wzrostu inflacji oraz stóp procentowych, fundusz będzie przejściowo tracił na wartości.
W stabilnych czasach PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 zyska więcej niż lokata bankowa. W czasach wzrostu inflacji i „jastrzębiej” polityki pieniężnej lepiej wybierać lokatę bankową lub fundusze obligacji krótkoterminowych (np. Generali Korona Dochodowy czy PKO Obligacji Krótkoterminowych).
Opłaty za kupno
Opłaty za kupno nie są duże i wahają się między 0 a 0,25%. Nie ma opłaty za odkupienie, a opłata za zarządzanie jest wliczona w cenę jednostki (wynosi 0,75%).
Czy warto inwestować w ten fundusz?
W fundusz warto inwestować, bowiem zawsze trzeba myśleć o emeryturze. Czy jednak fundusz jest optymalnym rozwiązaniem? Nie będę go porównywał do naszego konta IKE (IKE Funduszowe.pl), które jest inne w konstrukcji. Nasz przykładowy portfel zarabia 25-30% średniorocznie. Nasze IKE podlega jednak rotacji aktywów (akcje, obligacje).
Uważam jednak, że w segmencie funduszy dłużnych jest dostępnych wiele lepszych funduszy, które mają dobrze zbalansowany portfel. Zobacz analizę przykładowo Pekao Obligacji Plus.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.