Fundusz inwestycyjny Santander Akcji Polskich, należący do znanej grupy Santarder TFI, ma długą historię na naszym rynku. Szczególnie dobrze zapamiętałem ten fundusz w czasie hossy lat 2003-2007, kiedy notował bardzo dobre, rekordowe wyniki. Czy obecnie Santarder Akcji Polskich również może wypracować dobry wynik? W co obecnie inwestuje fundusz i czy warto go rozważyć do portfela?
Santander Akcji Polskich
Fundusz Santander Akcji Polskich to jedna z kluczowych propozycji dla inwestorów poszukujących ekspozycji na polski rynek akcji. Fundusz skoncentrowany jest na inwestycjach w spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Wybór Santander Akcji Polskich może być odpowiedni dla inwestorów o dłuższym horyzoncie czasowym, którzy są gotowi zaakceptować większe wahania wartości inwestycji w zamian za szansę na osiągnięcie wyższych stóp zwrotu. W tym artykule przeanalizujemy strategię funduszu, jego wyniki oraz czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o inwestycji.
W co dokładnie inwestuje Santarder Akcji Polskich?
Santander Akcji Polskich inwestuje głównie w akcje (95% portfela) oraz obligacje (5% portfela). Alokacja geograficzna wskazuje, że głównym woborem są polskie akcje (92%), reszta to Stany Zjednoczone (3%) oraz inne regiony (5%). Bencharkiem jest jednak indeks WIG uzupełniony 5% WIBOR.
Zobaczmy, w co dokładnie inwestuje Santarder Akcji Polskich – TOP 10:
Nazwa | Udział |
---|---|
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. | 8,4% |
Orlen S.A. | 7,9% |
Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. | 7,1% |
Bank Polska Kasa Opieki S.A. | 7,0% |
LPP S.A. | 6,4% |
Dino Polska S.A. | 4,6% |
Allegro.eu S.A. | 4,5% |
Alior Bank S.A. | 3,1% |
KGHM Polska Miedź S.A. | 2,8% |
BGK/PLN/20310612 (obligacje) | 2,6% |
Fundusz inwestycyjny Santander Akcji Polskich skupia się głównie na największych blue chipach z indeksu WIG20. Ostatnia pozycja to obligacje. Jest to bardzo bezpieczna strategia, która obejmuje największe polskie firmy, który zwykle wypłacają dywidendę. Strategia akcyjna jest dość podobna do analizowanego funduszu Santarder Zrównoważony. Większość spółek w portfelach powtarza się. Fundusz zrównoważony ma dodatkowo w portfelu kilka spółek z indeksu mWIG40 oraz oczywiście – większość część obligacyjną (50%).
Opłata za kupno Santander Akcji Polskich
Opłata za nabycie funduszu Santander Akcji Polskich wynosi 3%, ale często zdarzają się promocje, w których fundusz można nabyć bez opłaty. Obecnie można znaleźć informację, o takiej promocji „promocja polegająca na okresowym zniesieniu opłaty za nabycie (dawniej dystrybucyjna) pobieranej przy realizacji zleceń nabycia jednostek uczestnictwa wszystkich subfunduszy danego funduszu”. Fundusz pobiera również 1% opłatę w przypadku wypłaty środków do 6 miesięcy.
Czy warto inwestować w fundusz Santarder Akcji Polskich?
Fundusz Santander Akcji Polskich z grupy Santander TFI inwestuje w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, głównie w spółki z indeksu WIG20. Daje to szansę na korzystanie z długoterminowego wzrostu wartości polskich przedsiębiorstw. Jeśli polska gospodarka rozwija się dynamicznie, fundusz może generować atrakcyjne stopy zwrotu.
Istota w inwestowaniu na GPW to cykliczność trendu spółek. WIG20 od 2007 roku porusza się w wieloletnim trendzie bocznym, dlatego warto inwestować tylko w określonych momentach. Na wykresie widać, że nie uzyskamy korzyści inwestując w fundusz Santardera przez wiele lat:
WIG20 jest indeksem cyklicznym, w którym mniej więcej co 3,5 roku zdarza się hossa oraz bessa. Skąd ta słabość? Spółki z WIG20 to duże podmioty, którym ciężko o rozwój. Przykładowo banki (kluczowe dla indeksu) zyskują głównie w okresach wysokich stóp procentowych. Także polityka ma znaczący wpływ na indeks WIG20. Polityka fiskalna, czyli decyzje dotyczące podatków, wydatków publicznych, oraz regulacji gospodarczych, nie raz bezpośrednio wpływała na kondycję spółek notowanych na WIG20 (przykłady to choćby KGHM czy PKN Orlen).
Tylko cykl pomaga Santarder Akcji Polskich
Kluczowy jest wybór czasu dla inwestycji w fundusz Santardera. Zanim kupisz fundusz, warto zobaczyć np. w jakiej fazie znajduje się wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu. Wskaźnik ten wydaje się kluczowy dla indeksu WIG20. Indeks PMI, to wskaźnik ekonomiczny, który dostarcza nam cennych informacji o kondycji przemysłu. Wyobraźmy sobie, że przeprowadzamy ankietę wśród wielu menedżerów odpowiedzialnych za zakupy w różnych firmach produkcyjnych. Oni są najbliżej tego, jak zarządzać firmami. Pytamy ich o to, jak oceniają bieżącą sytuację w ich przedsiębiorstwach oraz jakie mają oczekiwania na przyszłość. Na podstawie zebranych odpowiedzi oblicza się wartość indeksu PMI.
Warto Systematycznie oszczędzać w akcjach, gdy trend PMI jest wzrostowy i dąży do osiągnięcia strefy przegrzania:
PMI dla Polski tworzy trójkąt po wcześniejszym wzroście. Według mnie jest to informacja, iż powoli wkracza ożywienie gospodarcze, które początkiem 2025 roku powinno osiągnąć wysokie poziomy. Dalej jest dobry czas, także dla Santarder Akcji Polskich. Pytanie, czy nie warto wybrać funduszu pasywnego, który będzie tańszy? Przykładowo inPZU Akcje Polskie zarobił 2% więcej w ciągu roku, jest dostępny zawsze bez opłat oraz ma niską opłatę za zarządzanie.
Notowania Santander Akcji Polskich
Notowania wskazują na cykliczność funduszu, który wiele lat poruszał się w trendzie bocznym:
Fundusz powinien mieć zbliżone wyniki do indeksu WIG20 total return. WIG20 Total Return (WIG20TR) to wariant indeksu WIG20, który uwzględnia nie tylko zmiany cen akcji spółek wchodzących w jego skład, ale także dywidendy wypłacane przez te spółki. Dzięki temu WIG20TR daje bardziej kompleksowy obraz całkowitej stopy zwrotu, jaką osiągają inwestorzy, którzy reinwestują wypłacane dywidendy. Fundusz Santardera negatywnie odbiega od indeksu WIG20TR…
Czy warto inwstować w Santarder Akcji Polskich?
W cyklu wzrostowym polskiej gospodarki inwestycja w fundusz będzie korzystna. Tylko czy mając taki wybór krajowych TFI wybrałbym akurat fundusz Santardera? Myślę, że dokonałbym zupełnie innego wyboru, o czym wiedzą abonenci Funduszowe.pl, mający wgląd do naszych portfeli.