Fundusz inwestycyjny PKO Dynamicznej Alokacji, to fundusz należący do polskiego giganta – PKO TFI. Fundusz (według zarządzających) oferuje elastyczne podejście do inwestowania, dynamicznie dostosowując alokację aktywów do zmieniających się warunków rynkowych. Czy rzeczywiście tak jest i fundusz jest skuteczny? Czy jest to typowy fundusz zrównoważony?
PKO Dynamicznej Alokacji
PKO Dynamicznej Alokacji jest subfunduszem zarządzanym aktywnie. Realizuje on strategię aktywnej alokacji. Oznacza to, że w zależności od oceny bieżącej sytuacji rynkowej i ekonomicznej, zarządzający dobierają odpowiednie aktywa.
W pozycji neutralnej portfel funduszu będzie przyjmował ekspozycję wyłącznie na instrumenty dłużne charakteryzujące się niskim ryzykiem inwestycyjnym, np. obligacje Skarbu Państwa, a także selektywnie dobrane obligacje korporacyjne spółek o stabilnej kondycji finansowej. Pozycję neutralną należy rozumieć jako pozycję bazową, którą przyjmuje zarządzający portfelem Subfunduszu, gdy nie widzi korzyści wynikających z przyjęcia ekspozycji na instrumenty o większym ryzyku inwestycyjnym, np. akcje. Akcje mogą stanowić do 40% wartości portfela.
Zostań inwestorem na czasie! 💡 Zapisz się na newsletter funduszowe.pl i odkrywaj najnowsze trendy rynkowe! Zapisuję się. |
W co dokładnie inwestuje PKO Dynamicznej Alokacji?
Obecnie jest to połączenie akcji (w tym globalnych) z obligacjami (w tym korporacyjnych). Największe pozycje w portfelu stanowią:
Obligacje Skarbu Państwa (kluczowa pozycja), Adobe, Amazon, Ecolab, Emerson electric, Eurotel, Nvidia, Torpol, Stryker oraz obligacji korporacyjne (jak Echo, Santander czy Cyfrowy Polsat, Goldman Sachs).
Według danych to jednak pozycja w obligacjach jest decydująca i wynosi odpowiednio:
Obligacje Skarbu Państwa: 53%
Obligacje Korporacyjne: 24%
Depozyty: 17%
Akcje zagraniczne (głównie USA): 4%
Akcje polskie: 1%
Pozostałe: 1%
Notowania PKO Dynamicznej Alokacji
Analizując portfel funduszu inwestycyjnego można dojść do wniosku, że jest on skonstruowany bardzo bezpiecznie, dlatego powinien osiągać wyniki zbliżony do benchmarku dla obligacji. Na tym tle wynik 7% rocznego zysku jest rozczarowujący. Najlepsze fundusz obligacji zarobiły 9-10%, natomiast należy pamiętać o kilko procentowym udziale akcji w portfelu funduszu PKO. W czasach hossy akcje rynku amerykańskiego (w portfelu są udziały m.in. nVidii) powinny pomóc osiągnąć dużo lepszy wynik.
Niedawno analizowaliśmy podobny fundusz, z większym udziałem akcji. Santander Zrównoważony osiągnął wynik + 14%. Sprawdźmy jednak, jak PKO Dynamicznej Alokacji wypada w swojej grupie:
Fundusze z grupy instrumentów stabilnego wzrostu notują wyniki między 12 a 15% w ciągu roku. Fundusz PKO Dynamicznej Alokacji zanotował 7% wzrost. Jest słabo i ta słabość wynika zarówno z małej ilości akcji w portfelu, ale także zapewne ze źle dobranych instrumentów obligacji korporacyjnych.
Opłaty za kupno PKO Dynamicznej Alokacji
Fundusz można nabyć w przedziale 0 – 1,5%. W mBanku fundusz jest dostępny za darmo.
Czy warto inwestować w PKO Dynamicznej Alokacji?
Jeśli fundusz PKO Dynamicznej Alokacji osiąga słabe wyniki, warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami, które mogą wpływać na jego rezultaty. W przypadku funduszu z dynamiczną alokacją, który dostosowuje swoje inwestycje do zmieniających się warunków rynkowych, słabe wyniki mogą być wynikiem kilku różnych przyczyn. W tym wypadku błędna była niedowaga akcji w portfelu (udział mógł przecież wynosić do 40%). Minusem zapewne jest dobór niektórych spółek oraz obligacji korporacyjnych. Ja inwestycją w fundusz nie będę zainteresowany. Nasz portfel możesz śledzić w dziale Premium portalu Funduszowe.pl.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.