Kiedy warto inwestować w pasywny fundusz inwestycyjny otwarty Quercus Short? Gdy za nami spadkowe sesje (jak ostatnie), to zastanawiam się, czy czasem nie warto zainwestować w fundusz, który zarabia w czasie spadków rynków akcyjnych. Czy jest to dobry moment na inwestycję?
Quercus Short – Quercus TFI S.A.
Fundusz ten ma za zadanie odwzorowanie zmian wartości indeksu WIG20Short, będącego indeksem pochodnym do indeksu WIG20 obliczanego i publikowanego przez GPW. Dzięki inwestowaniu przede wszystkim w kontrakty, na których zajmują krótką pozycję, subfundusz oferuje możliwość osiągnięcia wyższych stop zwrotu.
Fundusz sprzedaje kontrakty, licząc na to, że ich wartość spadnie. Jeśli tak się stanie, fundusz odkupuje kontrakty po niższej cenie, zarabiając na różnicy. Fundusz zarabia więc tylko i wyłącznie w przypadku spadku rynku.
Fundusz jest dostępny m.in. w mBanku. Niestety minimalna pierwsza wpłata wynosi 200.000 zł. To spore ograniczenie, tym bardziej, że w fundusz nie inwestowałbym więcej niż 10-20% kapitału (w czasie bessy).
Fundusz inwestycyjny Quercus Short – ryzyko i wyniki, kiedy warto inwestować, aby mieć wysokie stopy zwrotu
W mojej opinii ten fundusz inwestycyjny warto rozważać tylko w momentach, gdy na GPW ma się rozpocząć bessa (korekty bym omijał). Czy obecnie rozpoczęła się już bessa? Ile potrwają spadki na rynkach akcyjnych?
W bessie przyrastają wolumeny na spadkach. Czy obecnie analiza wolumenu wskazuje na bessę?:
Mieliśmy malejący wolumen wiosną, w trakcie zbliżania się do poziomu oporu 2600 pkt na WIG20. Mieliśmy kolejne malejące wolumeny i dopiero przyspieszenie na fali C. W trakcie przyrostu wolumenu utworzyła się świeca młot, co świadczy o akumulacji akcji. Jeżeli bessa miałaby się już rozpocząć, to akcje nie byłyby akumulowane – spadek na dużym wolumenie trwałby do końca sesji.
W trakcie bessy wolumen jest duży i tworzą się długie czarne korpusy. Wczoraj mieliśmy duży wolumen, ale pod koniec sesji popyt był duży – efektem świeca młot.
W mojej opinii jeszcze za wcześnie na kupno funduszu Quercus Short, bowiem akumulacja świadczy o tym, że w kolejnych miesiącach indeksy będą rosnąć. Wybrałbym te najlepsze Fundusze inwestycyjne, dostępne na naszym rynku, na wzrost.
Kiedy kupić SFIO oferowany przez Quercus TFI S.A.? Aktualne stopy zwrotu funduszu inwestycyjnego zależą od polskiego PKB
Gdy znów wolumeny będą malały na wzroście, a wskaźniki wyprzedzające będą wskazywały na wyczerpujący się potencjał ożywienia gospodarczego. Stopa zwrotu na kontraktach terminowych na indeks WIG20 zależy od spadku wartości WIG20. Ten zaś co do zasady powinien tracić na wartości w okresie spowolnienia gospodarczego. Quercus zajmuje krótką pozycję w kontraktach terminowych, dlatego zarabianie powinno być możliwe w okresie spowolnienia gospodarczego.
Być może okazja pojawi się już początkiem 2025 roku, zgodnie z prognozami PKB?
Według projekcji polska gospodarka ma się rozwijać do końca 2024 roku. W takich warunkach trudno o trwałą bessę…
Również wskaźnik CLI OECD nie jest jeszcze w fazie wykupienia:
Najnowszy odczyt CLI) pokazuje wzrost na wyższe pułapy, co oznacza, że globalna gospodarka jest nieprzerwanie od jesieni 2022 w fazie ożywienia. W porównaniu z poprzednimi miesiącami, ścieżka ożywienia wyraźnie się wypłaszczyła. Najwyraźniej z najnowszych kalkulacji OECD wynika, że ożywienie na świecie jest słabsze niż się wcześniej wydawało, ale wciąż trwa. Jeżeli CLI OECD rośnie, to jest podstawa do dalszego wzrostu funduszy akcyjnych. Jeżeli ścieżka chwilowo słabnie, to jest podstawa do korekty. Bessa rozpocznie się w momencie, gdy CLI OECD dojdzie do poziomów przegrzania i rozpocznie spadek. Do tych poziomów jeszcze trochę brakuje:
Ocena funduszu Quercus short
Fundusz Quercus Short kiedyś będzie warto kupić do portfela, ale obecnie jest na taki ruch za wcześnie. Minusem jest próg wejścia – 200.000 zł. Czy czasem Quercus nie utrudnił inwestorom kupna, tworząc tak wysoki próg pierwszego zakupu funduszu – jak myślicie?