Fundusz inwestycyjny Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania jest funduszem akcji o sporych aktywach (ok. 1,5 mld), z odpowiedzialnym inwestowaniem w nazwie. Czym jest Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania? W co inwestuje, czy ma wyniki i czy może warto się zainteresować inwestycją? Prześwietlamy fundusz akcji.
Goldman Sachs Polski Odpowiedzialnego Inwestowania
Fundusz inwestycyjny Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania, należący do Goldman Sachs TFI to unikatowe rozwiązanie, które łączy cele finansowe z ideą zrównoważonego rozwoju. Współczesny świat finansów coraz częściej dostrzega, że inwestowanie nie polega jedynie na generowaniu zysków. Coraz częściej wspierane są inicjatywy, które mają pozytywny wpływ na środowisko, społeczeństwo i odpowiedzialne zarządzanie. Fundusz ten koncentruje się na inwestycjach zgodnych z kryteriami ESG (Environmental, Social, Governance), co oznacza, że przy wyborze spółek do portfela uwzględnia kwestie ekologiczne, społeczne oraz standardy zarządzania. Ale czy to się opłaca inwestorom, czy fundusz zarabia?
W co dokładnie inwestuje fundusz?
Goldman Sachs Polski Odpowiedzialnego Inwestowania to fundusz, w którym co najmniej połowę portfela stanowią polskie akcje. Druga połowa może być inwestowana na rynkach zagranicznych.
Strategia funduszu polega na inwestowaniu w firmy, które wdrażają działania mające na celu redukcję negatywnego wpływu na środowisko. Dbają więc o równość społeczną oraz wykazują przejrzystość i odpowiedzialność w zarządzaniu. Przykładem mogą być przedsiębiorstwa, które minimalizują emisję CO2, promują prawa pracownicze i różnorodność. Firmy te wykazują się wysokimi standardami etycznymi w prowadzeniu działalności biznesowej. Fundusz nie inwestuje w spółki, których głównym źródłem dochodu jest m.in.produkcja papierosów, alkoholu czy wydobywanie i przetwarzanie węgla brunatnego lub kamiennego.
Brzmi wszystko dobrze, ale tak naprawdę fundusz inwestuje głównie na GPW, w z spółki z WIG20, z wyłączeniem KGHM:
To dlatego benchmarkiem dla funduszu jest indeks WIG. A co z zagranicą? Fundusz może inwestować o 50% aktywów a spółki zagraniczne, ale faktyczny ich udział jest sporo mniejszy:
Mamy głównie Polskę, więc spółki z indeksu WIG20. Mamy Luksemburg, więc zapewne udziały z celowanych globalnych funduszach inwestycyjnych. Inne rynki mają mały udział, praktycznie bez dużego znaczenia dla wyników.
To jak wyglądają wyniki funduszu?
Notowania Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania
Porównajmy wyniki funduszu z takimi funduszami akcyjnymi jak Generali Korona Akcje, należący do Generali TFI, PKO Akcji Polskich Plus, należący do PKO TFI, czy Goldman Sachs Akcji, należący do Goldman Sachs TFI:
Wyniki Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania:
Na tle konkurencji wyniki są niezłe, w całej grupie dość podobne.. W przeciągu ostatnich 3 lat fundusz ma zbliżone rezultaty do klasycznych funduszy akcji. Nieco lepszy wynik wynika zapewne z dużej alokacji w akcje (inne fundusze mają część w obligacjach).
Opłaty za kupno funduszu
Fundusz można kupić bez opłat w kilku TFI, m.in. w mBanku (Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania w mBanku) czy w banku ING.
Czy warto inwestować w Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania?
Fundusz Goldman Sachs Odpowiedzialnego Inwestowania jest odpowiedni dla inwestorów, którzy szukają nie tylko zysków finansowych, ale także pragną inwestować w sposób etyczny i zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju. Dla osób, które cenią sobie długoterminowe podejście i chcą, aby ich pieniądze wspierały pozytywne zmiany w gospodarce globalnej, fundusz ten może być dobrym rozwiązaniem.
Wyniki inwestycyjne są dobre, porównywalne z konkurencją. Fundusz inwestuje głównie w największe polskie spółki, dlatego będzie zachowywał się tak jak indeks WIG.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.