Fundusz inPZU Akcje CEEplus / region europy środkowo-wschodniej

12.11.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Fundusz inPZU Akcje CEEplus to ciekawa propozycja dla inwestorów, którzy chcą dywersyfikować swój portfel poza GPW. Fundusz oparty jest na indeksie CEEplus – 115 najbardziej płynnych spółek z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii i Słowenii. Czy to ciekawa propozycja inwestycyjna? Moim zdaniem tak, bowiem region zaliczany jest do najtańszych oraz perspektywicznych rynków. Minusem może być natomiast spore korelacja z indeksem Wig20.

Tani ten nasz region akcji

Region europy środkowo-wschodniej jest tani, perspektywiczny, a marcu 2020 roku nastąpiła spora akumulacja akcji. Rodzącą się siłę widać na wykresie amerykańskiego ETF na ten rynek, który próbuje wyjść ponad średnią 200-dniową/

 


Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne.
Zapisuję się.

Złożona korekta płaska

Ruch od czerwca do października wydaje się rozłożoną korektę płaską, dlatego po niej można się spodziewać kolejnego ruchu w górę, a utrzymanie kursu nad średnią może być pierwszym sygnałem.

Plusem utworzenia indeksu CEE jest to, że  stanie się on benchmarkiem dla płynnych instrumentów finansowych. Globalny kapitał może inwestować w ten indeks w celu uzyskania ekspozycji na region europy środkowo-wschodniej. Trochę to przypomina niedawny debiut spółki Allegro i spory popyt instytucji, które zarówno musiałby spółkę doważyć w pasywnych funduszach opartych na Wig20 jak i technologii.

Region CEEplus

Jaki jest benchmark? Wzór: 90% CEEplus + 10% WIBID 1M sugeruje nam, że aktywa akcyjne (indeks CEE plus) powinien stanowić ok. 90% ekspozycji (udział nie powinien być niższy niż 70%). Wszystkie przychody i zyski funduszu są reinwestowane (dywidenda).

Plusem funduszu są na pewno niskie koszta (brak opłat dystrybucyjnych, tylko 0,5% za zarządzanie), oraz stabilny depozytariusz: Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Opłaty mają spore znaczenie dla inwestycji, szczególnie w długim terminie. Chcąc dobrze inwestować i osiągać zyski, najpierw zadbajmy o niskie koszty nabycia oraz zarządzania PZU

W przyszłości dowiemy się, czy fundusz CEE plus okaże się lepszy od klasycznych funduszy dużych spółek. Można przypuszczać, iż wynik z inwestycji powinien być zbliżony do innego funduszu inPZU – akcje polskie.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.