Fundusz inPZU Akcje CEEplus / region europy środkowo-wschodniej

, Kategorie: PZU TFI, Autor: | @Funduszowe_pl

Fundusz inPZU Akcje CEEplus to ciekawa propozycja dla inwestorów, którzy chcą dywersyfikować swój portfel poza GPW. Fundusz oparty jest na indeksie CEEplus – 115 najbardziej płynnych spółek z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii i Słowenii. Czy to ciekawa propozycja inwestycyjna? Moim zdaniem tak, bowiem region zaliczany jest do najtańszych oraz perspektywicznych rynków. Minusem może być natomiast spore korelacja z indeksem Wig20.

Tani ten nasz region akcji

Region europy środkowo-wschodniej jest tani, perspektywiczny, a marcu 2020 roku nastąpiła spora akumulacja akcji. Rodzącą się siłę widać na wykresie amerykańskiego ETF na ten rynek, który próbuje wyjść ponad średnią 200-dniową/

 

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

Złożona korekta płaska

Ruch od czerwca do października wydaje się rozłożoną korektę płaską, dlatego po niej można się spodziewać kolejnego ruchu w górę, a utrzymanie kursu nad średnią może być pierwszym sygnałem.

Plusem utworzenia indeksu CEE jest to, że  stanie się on benchmarkiem dla płynnych instrumentów finansowych. Globalny kapitał może inwestować w ten indeks w celu uzyskania ekspozycji na region europy środkowo-wschodniej. Trochę to przypomina niedawny debiut spółki Allegro i spory popyt instytucji, które zarówno musiałby spółkę doważyć w pasywnych funduszach opartych na Wig20 jak i technologii.

Region CEEplus

Jaki jest benchmark? Wzór: 90% CEEplus + 10% WIBID 1M sugeruje nam, że aktywa akcyjne (indeks CEE plus) powinien stanowić ok. 90% ekspozycji (udział nie powinien być niższy niż 70%). Wszystkie przychody i zyski funduszu są reinwestowane (dywidenda).

Plusem funduszu są na pewno niskie koszta (brak opłat dystrybucyjnych, tylko 0,5% za zarządzanie), oraz stabilny depozytariusz: Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Opłaty mają spore znaczenie dla inwestycji, szczególnie w długim terminie. Chcąc dobrze inwestować i osiągać zyski, najpierw zadbajmy o niskie koszty nabycia oraz zarządzania PZU

W przyszłości dowiemy się, czy fundusz CEE plus okaże się lepszy od klasycznych funduszy dużych spółek. Można przypuszczać, iż wynik z inwestycji powinien być zbliżony do innego funduszu inPZU – akcje polskie.

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.