Fundusz Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu

17.09.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Fundusz Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu

Fundusz Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu, to typowy fundusz zrównoważony, który oferuje zrównoważoną strategię inwestycyjną, łączącą bezpieczeństwo funduszy obligacji z potencjałem wzrostu funduszy akcji. To typowy fundusz inwestycyjny mieszany. Czy strategia jest skuteczna i warto wybrać ofertę Goldman Sachs TFI?

Fundusz Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu

Fundusz inwestycyjny Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu, należący do Goldman Sachs TFI, dywersyfikuje portfel poprzez inwestowanie w różne klasy aktywów. Główna część inwestycji skupia się na obligacjach o niskim ryzyku, takich jak obligacje skarbowe i korporacyjne o wysokiej jakości kredytowej. Obligacje te oferują stabilne i przewidywalne dochody w postaci odsetek, co zapewnia ochronę kapitału i stabilność wyników inwestycyjnych.

Równocześnie fundusz inwestuje w akcje spółek o solidnych fundamentach finansowych. Daje to inwestorom ekspozycję na potencjalne zyski wynikające z wzrostu wartości przedsiębiorstw. Inwestycje te są wybierane na podstawie analizy fundamentalnej, co pozwala na ograniczenie ryzyka i maksymalizację korzyści płynących z długoterminowego wzrostu spółek.

W co dokładnie inwestuje fundusz?

Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu to jeden z najstarszych funduszy o mieszanej strategii w Polsce. Od ponad dwóch dekad umożliwia inwestorom korzystanie z potencjału płynącego z połączenia polskiego rynku akcji i obligacji. Neutralna struktura portfela tego funduszu to 30% akcji i 70% instrumentów dłużnych. Czy rzeczywiście tak skonstruowany jest portfel?

Rzeczywiście, alokacja w akcje wynosi dokładnie 33%. Fundusz inwestuje więc 2/3 swoich aktywów w obligacje skarbowe oraz inne. Aktywa alokowane są głównie w Polsce (92%), reszta to kraje europejskie.

Największą pozycja akcyjną jest PKO BP. Spółka ta stanowi 2,27% alokacji portfela. Największą pozycję w portfelu stanowią obligacje PS0729, o stałym oprocentowania 4,75%.

Mamy więc bezpieczne obligacje (głównie o stałym oprocentowaniu) oraz prawdopodobnie największe spółki z indeksu WIG20. Jak przekłada się to na wycenę funduszu?

Wycena Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu

W rok fundusz zarobił 11,3%. Jak prezentuje się na tle konkurencji?:

Fundusz Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu gorzej w czasie hossy, lepiej w bessie
Fundusz Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu na tle konkurencji

Fundusz wygląda gorzej w czasie hossy, natomiast wygrywa z konkurencją w czasie bessy (okres 3-letni to przewaga funduszu). Wniosek jest taki, iż fundusz ma bardzo bezpiecznie skonstruowane aktywa. W części akcyjnej (33% portfela) wybierane są akcje głównie dużych spółek. W części dłużnej (67% portfela) fundusz inwestuje głównie w instrumenty emitowane, poręczone lub gwarantowane przez Skarb Państwa.


   To najlepsza oferta dla Ciebie! Wybierz swój dostęp i oszczędź 161 zł (tylko do 14 października).

W okresie hossy przewagę  będą miały takie fundusz jak Generali Stabilnego Wzrostu, należący do Generali TFI czy PZU Stabilnego Wzrostu Mazurek, należący do PZU TFI.

Opłaty

Fundusz Goldman Sachs Stabilnego Wzrostu można nabyć bez opłat m.in. w mBanku oraz ING.

Czy warto inwestować w fundusz?

Fundusz charakteryzuje się bardzo bezpieczną strategią. Ochrona kapitału jest większa niż o konkurencji. Jest on odpowiedni dla inwestorów o umiarkowanej tolerancji na ryzyko, którzy szukają stabilnych zysków w długim okresie. Jeśli jesteś inwestorem, który ceni sobie ochronę kapitału, ale jednocześnie chcesz generować umiarkowane zyski z ekspozycji na akcje, ten fundusz może być dobrym wyborem. Długoterminowy horyzont inwestycyjny i cierpliwość są kluczowe w przypadku tego typu inwestycji.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin