Fundusz akcji na długi termin

17.12.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Fundusz akcji na długi termin

Chcesz inwestować w fundusze akcji, lecz nie wiesz który z nich wybrać? Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że najważniejszy jest „timing” inwestycji – nie ważne co kupisz, byle była hossa. Po latach okazuje się, że miedzy funduszami są bardzo duże różnice. Co wybierać? Jaki fundusz akcji na długi termin?

Fundusz akcji na długi termin

Duże spółki nie są dobrym rozwiązaniem

Nie tak dawno napisał do mnie inwestor, przekonując, że w długim terminie na rynku akcji nie można zarobić. Ma kupiony fundusz akcyjny już prawie 20 lat i nic nie zarobił. Czy taka sytuacja jest możliwa? Nie wiem w który fundusz inwestował ten Pan, ale podejrzewam, że był to fundusz oparty o duże spółki z indeksu WIG20. Czy rzeczywiście fundusze dużych spółek nie przynosiły zysków? Coś w tym jest – jeżeli ktoś kupił fundusz dużych spółek np. w 2007 roku, to zyski są niewielkie:

Fundusz Skarbiec Akcja - nie najlepszy wybór na długi termin
Fundusz Skarbiec Akcja – notowania

Inwestowanie w fundusze skupione na dużych spółkach (tzw. blue chips) często wydaje się atrakcyjne. Te firmy są zazwyczaj stabilne, dobrze znane i cieszą się ugruntowaną pozycją na rynku. Dla wielu inwestorów takie fundusze inwestycyjne wydają się bezpiecznym wyborem na długi termin. Jednak analiza rynku i historyczne dane pokazują, że taka strategia ma swoje istotne wady, które mogą zaważyć na wynikach inwestycji w dłuższej perspektywie.


Zostań inwestorem na czasie! 💡 Zapisz się na newsletter funduszowe.pl i odkrywaj najnowsze trendy rynkowe!
Zapisuję się.

Duże spółki są już rozwinięte i osiągnęły znaczącą część swojego potencjału wzrostu. Oznacza to, że ich tempo wzrostu często jest niższe niż w przypadku mniejszych, rozwijających się firm. Kluczowym problemem jest jednak polityka, która oddziałowuje na dane spółki. Skarb Państwa ma udziały w wielu spółkach (np. KGHM, PKN Orlen czy PKO BP), stąd czasami ważniejsze od rentowności są wpływy do Skarbu Państwa (np. w postaci dodatkowych podatków).

W fundusze dużych spółek (np. Goldman Sachs Akcji) warto inwestować, ale tylko w krótkich cyklicznych momentach. Sam inwestuję w fundusz dużych spółek, ale tylko 10% kapitału portfela głównego. Ponieważ posiadam jeszcze konto IKE oraz fundusze zagraniczne, to inwestycja w duże spółki stanowi tylko mały procent ogółu.

Dlaczego obecny czas jest niezły dla WIG20? Ponieważ mamy w Polsce wysokie stopy procentowe, a takie środowisko sprzyja spółkom finansowym (banki). WIG20 to głównie spółki finansowe, dlatego zysk na akcje w indeksie wciąż powinien rosnąć. Gdy banki poprawiają wyniki, to trudno spodziewać się spadku indeksu. Tak więc indeks w 2 lata zarobił 27%, ale taką inwestycję należy kiedyś sprzedać.

Fundusze dywidendowe zagraniczne

O wiele łatwiej jest inwestować w zagraniczny fundusz dywidendowy. Wspomniany wyżej inwestor, raczej nie tutaj lokował środki, ponieważ fundusze dywidendowe rosną prawie z roku na rok. Bessy są stosunkowo niewielkie, a hossy bardzo stabilnie podnoszą wycenę.

Nie tak dawno bardzo fajnie opisał działanie funduszu dywidendowego Paweł (Jak zacząć budować inwestycje, mając 100 zł miesięcznie). Chodzi o fundusz Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych. Ja wstawię tylko wykres wyceny funduszu:

Wycena Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych
Wycena Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowych

W ostatnich latach były tylko dwa bardzo dobre momenty na kupno – 2016 oraz 2020 rok (Covid19). Nawet bessa w 2022 roku jest praktycznie niezauważona na wykresie wyceny.

Dobre polskie fundusze akcyjne

Nawet w Polsce są dostępne dobre fundusze, które co parę lat regularnie podnoszą swoją wycenę. Takim funduszem jest np. Skarbiec Małych i Średnich Spółek. W ten fundusz inwestuję często na koncie IKE. Dzięki m.in. temu funduszowi konto IKE zyskało już grubo ponad 300%. Po wykresie widać, że warto inwestować w taki fundusz:

Skarbiec Małych i Średnich Spółek
Skarbiec Małych i Średnich Spółek – wycena funduszu

Inwestuję w ten fundusz od wielu lat. Nie trzymam jednostek długoterminowo, lecz wybieram okresy hossa/bessa. Dzięki temu udało się osiągnąć w portfelu IKE (ale także głównym) nieco lepszy wynik.

W co inwestuje Skarbiec MISS, że ma tak dobre wyniki?

Skarbiec Małych i Średnich Spółek, zarządzany przez Skarbiec TFI koncentruje się na dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach o dużym potencjale wzrostu. Fundusz ten skupia się na inwestowaniu w małe i średnie firmy, które często znajdują się na wczesnym etapie rozwoju. Takie spółki zazwyczaj charakteryzują się większym potencjałem wzrostu w porównaniu z dużymi korporacjami. Kluczowym elementem tej strategii jest identyfikacja przedsiębiorstw o stabilnych fundamentach, innowacyjnych produktach i usługach oraz perspektywach szybkiego rozwoju w zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Jednym z istotnych aspektów działania funduszu jest dywersyfikacja inwestycji. Skarbiec Małych i Średnich Spółek alokuje kapitał w różnych branżach, takich jak technologie, biotechnologia, przemysł czy e-commerce. Kluczowe jest to, że portfelowe spółki są rentowne – większość z nich co roku podnosi swoją wycenę. Jeżeli spółki zarabiają, to i fundusze systematycznie pnie się w górę.

Takich funduszy jest kilka. Prosto je znaleźć na globalnych rynkach, nieco trudniej na naszym rynku. Jeżeli chcesz inwestować w długim terminie, wybieraj fundusze, które inwestują w rozwijające się spółki.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin