FED tnie stopy. Jak decyzja wpłynie na fundusze akcyjne?

19.09.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Jak obniżka stóp procentowych wpłynie na fundusze akcji

FED tnie stopy. Jak decyzja wpłynie na fundusze akcyjne? Komitet obniżył stopy procentowe w USA o 50 pkt. To pierwsze cięcie kosztu pieniądza w USA od kwietnia 2020 r. Czy obniżka wpłynie pozytywnie, czy negatywnie na fundusze akcyjne? Czy cięcie poprzedza recesję?

FED tnie stopy. Jak decyzja wpłynie na fundusze akcyjne?

FED rozpoczął cykl dość agresywnie – dlaczego 50 pkt? „Komitet ocenia, że ostatnie wskaźniki sugerują, że aktywność gospodarcza nadal rozwija się w solidnym tempie. Przyrost miejsc pracy spowolnił, a stopa bezrobocia wzrosła, ale pozostaje niska. Inflacja poczyniła dalsze postępy w kierunku 2-procentowego celu Komitetu, ale pozostaje nieco podwyższona – wskazano w komunikacie. – Komitet zyskał większą pewność, że inflacja zmierza trwale w kierunku 2 proc. i ocenia, że zagrożenia dla osiągnięcia jego celów w zakresie zatrudnienia i inflacji są w przybliżeniu zrównoważone.”

Można ocenić, że skala obniżki nie jest związana z obawami o recesję. Skala obniżki jest dostosowaniem do obecnej sytuacji gospodarczej. Najnowsza projekcja członków FED wskazuje, że do końca roku stopy zostaną jeszcze obniżone o 50 pb.

Obniżki stóp w warunkach ożywienie lub recesji

Dla indeksów w USA obniżka stóp procentowych miała pozytywny lub negatywny przekaz. Negatywne reakcje (w kolejnym roku po rozpoczęciu cyklu) występowały w latach recesyjnych. Te przypadki, które nie były poprzedzone recesją, przyniosły solidną hossę i na Wall Street i na GPW. Czy obecnie recesję widać na horyzoncie?

Wzrost PKB w USA został zrewidowany w dół i wyniesie w tym roku 1,9-2,1 proc(wobec 1,9-2,3 proc. oczekiwanych w czerwcu). Mediana prognoz na 2024 r. wynosi obecnie 2 proc. Jeżeli FED prognozuje 2% wzrost PKB, to recesji raczej się nie spodziewa.

Chicago PMI nie wskazuje na recesję

Bardzo często recesję sygnalizuje wskaźnik Chicago PMI. To wskaźnik ekonomiczny, który mierzy aktywność gospodarczą w regionie Chicago. Chicago PMI jest publikowany co miesiąc i jest uznawany za ważny barometr kondycji sektora przemysłowego i usługowego w tym regionie. Czy indeks wskazuje na recesję w kolejnym roku?:

Chicago PMI - czy będzie recesja w USA?
Chicago PMI – czy będzie recesja w USA?

Ostatni kwartał to coraz wyższe odczyty Chicago PMI. Tak nie wygląda sytuacja recesyjna. Indeks miał od początku roku moment słabości, ale prawdopodobnie była to korekta w ożywieniu. Indeks Nasdaq wykonuje korekcyjny trójkąt, co zapewne jest związane z wolniejszym tempem ożywienia.

CLI OECD wskazuje na ożywienie gospodarcze

Globalna gospodarka również jest w fazie wzrostu, co pokazuje wskaźnik CLI OECD:

FED tnie stopy. Jak decyzja wpłynie na fundusze akcyjne? Czy CLI OECD wskazuje na recesję?
FED tnie stopy. Jak decyzja wpłynie na fundusze akcyjne? Czy CLI OECD wskazuje na recesję?

CLI OECD to narzędzie stworzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) służące do przewidywania zmian w kierunku przyszłej aktywności gospodarczej. CLI OECD składa się z szeregu wskaźników ekonomicznych, które historycznie wykazały zdolność do przewidywania punktów zwrotnych w cyklu koniunkturalnym


   To najlepsza oferta dla Ciebie! Wybierz swój dostęp i oszczędź 161 zł (tylko do 14 października).

Najnowszy odczyt wskaźnika CLI pokazuje wzrost  na wyższe pułapy, co oznacza, że globalna gospodarka jest nieprzerwanie od jesieni 2022 w fazie ożywienia. Jeżeli CLI OECD rośnie, to jest podstawa do dalszego wzrostu funduszy akcyjnych. Jeżeli ścieżka chwilowo słabnie, to jest podstawa do korekty. Bessa rozpocznie się w momencie, gdy CLI OECD dojdzie do poziomów przegrzania i rozpocznie spadek. Do tych poziomów jeszcze trochę brakuje.

Obniżka pomoże małym spółkom z USA

Obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną ma znaczący wpływ na rynek akcji, szczególnie dla małych spółek growth i funduszy inwestycyjnych małych spółek. Zmiany stóp procentowych wpływają na koszty kapitału, oprocentowanie kredytów oraz ogólną płynność na rynku, co bezpośrednio wpływa na ceny akcji mniejszych spółek.

Obniżka stóp procentowych sprawia, że koszty zaciągania kredytów dla firm są niższe. Przedsiębiorstwa mogą taniej pozyskać środki na inwestycje, co może prowadzić do zwiększenia wydatków na rozwój, innowacje czy akwizycje. Dzięki temu zwiększa się potencjał wzrostu zysków firm, co inwestorzy postrzegają pozytywnie, podbijając ceny akcji. Po pierwszej sugestii FED oraz po niższych odczytach inflacji, rósł indeks Russell2000. Dziś (już po decyzji FED) rosną znacząco kontrakty na ten indeks. W małe spółki w USA inwestuje np. fundusz Esaliens Małych Spółek Amerykańskich.

Jak obniżka wpłynie na polskie fundusze akcyjne?

Jeżeli nie będzie decyzji, to trend na rynkach bazowych pozostanie stabilny. Taki trend wzmacnia GPW. Jest jednak jeszcze jeden bardzo ważny czynnik – rynek walutowy. Mocny ruch FED powinien sprzyjać w dłuższym terminie polskiej walucie. RPP raczej w najbliższym czasie stóp nie obniży, natomiast FED proces dopiero rozpoczął. Niższe stopy w USA będą tworzyć presję na dolara.

Złotego wzmocnią dodatkowo środki z KPO. Tam gdzie mocna waluta (rynki wschodzące), tam zwykle mocny rynek akcji. Z naszej perspektywy obniżki stóp w USA są korzystne. Zobaczmy porównanie relacji złotego i dolara oraz WIG20:

Decyzja FED a krajowe fundusze akcyjne. Polski złoty w fazie wzmocnienia
Porównanie siły złotego oraz WIG20

Przełożenie jest proste – siła złotego to siła dużych spółek z indeksu WIG20. Jeżeli złoty jest w aprecjacji, to pomaga to taki, funduszom jak np. – Goldman Sachs Akcji, należący do Goldman Sachs TFI czy Millenium Akcji.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin