Dzisiaj chciałem porozmawiać o ETFach na obronność – temat wydaje mi się dość ważny w kontekście wymuszonych przez USA inwestycji w ten sektor przez kraje europejskie. Czy widzę w tym perspektywę na zarobek?
Sytuacja jest wieloaspektowa – dosłownie. Przedstawię jedną i drugą stronę medalu (a nawet trzecią i czwartą), po czym na końcu tego wpisu wyrażę swoje zdanie.
Wojna na Ukrainie
Kiedy wybucha wojna, wiele firm produkujących dla rządów się bogaci. Zbrojeniówka jest droga w zakupie, marże są różne, w niektórych gałęziach sektora dość wysokie (zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z wysokiej jakości technologiami). Jeżeli idą setki miliardów na zbrojenia, spółki zarabiają miliardy. To wszystko wpływa na wyceny cen akcji. Trump nie jest jak Joe Biden – nie finansuje zbrojeń na rzecz Ukrainy za darmo. Chce coś w zamian, ale na razie nie ma nic. To finansowanie zbrojeń dosłownie wyschło.
Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne. Zapisuję się. |
Zorientowanie Stanów Zjednoczonych na Azję
To nie jest tak, że Trump z przyjaźni dogaduje się z Putinem. Nie o to w tym chodzi i pewnie z mediów o tym nie usłyszycie. Tu chodzi dosłownie o Chiny. Z chwilą, kiedy szeroko rozumiany zachód izoluje Rosję, ta jest zdana na Chiny. Wyobraźcie sobie nie tak hipotetyczną sytuację, w której wybucha wojna na osi „zachód” – „wschód”. Rosja z Chinami przeciwko państwom od granicy Białorusi na zachód, kontra zachód od granicy Polski na wschód z Ameryką nastawioną na konflikt z Azją. To nic innego, jako konflikt Europa-Rosja oraz USA-Chiny.
Dogadanie Trumpa z Putinem, to nic innego, jak postawianie Rosji w sytuacji, w której niekoniecznie musi być z Chinami przeciwko zachodowi. To bardziej stawienie na Rosję, która może być z zachodem i z Chinami jednocześnie, przy czym nie musi być nastawiona ofensywnie na zachód.
I to jest ten klucz, którego europejscy politycy za nic nie rozumieją (jeden nawet się rozpłakał ostatnio). Podtrzymanie wojny na Ukrainie – zauważcie – było też w cichym interesie Chin. Dlaczego? Bo wtedy skierowało Rosję w kierunku Chin i utrzymywało ją przeciwko Zachodowi, w tym USA, co wzmacniało Chiny i osłabiało USA. Teraz Chiny, kiedy Trump kieruje się na układ z Rosją, nagle się budzą i sugerują, że chcą pokoju i w zasadzie, to zawsze chciały. Taka to dyplomacja. Wojenna.
Zbrojenie Europy
Trump powiedział wprost, że Europa ma się zbroić. Ma wydawać pieniądze na zbrojenia. Może się wydawać, że niemiecka armia jest silna. Fakt jest jednak taki, że jak 15 wozów opancerzonych wyjechało na poligon, to 12 nie dojechało, bo się zepsuło.
Rosja będzie silniejsza i Trump do tego dopuści – powiedział też Zachodowi wprost, że ten ma się zbroić, bo Stany nie będą jej bronić. Dlaczego? Bo się orientują na konflikt z Azją i nie chcą mieć Rosji przeciwko sobie. Europa ma być na tyle silna, aby Rosja nie była zdolna jej zaatakować lub aby jej się to nie opłacało.
Wydatki na zbrojenia
Europa ma wydawać pieniądze na zbrojenia, zwiększając wydatki grubo powyżej 2% PKB. Chodzą też słuchy, by wydatki na zbrojenia nie były wliczane do długu. Nie chodzi jednak o to, aby szło to na utrzymanie personelu (jak to ma głównie miejsce w Niemczech), ale na sprzęt. Dużo sprzętu, bo jak pokazała wojna na Ukrainie, sprzęt może być dość szybko utylizowany i potrzeba go bardzo dużo.
W tym kontekście zastanawia mnie zachowanie inwestorów na głównej niemieckiej firmie zbrojeniowej RHEINMETALL, gdzie powstaje w skali miesięcznej formacja WFO (jeszcze 5 sesji przed nami do końca miesiąca):

Formacja WFO, to Wolumenowa Formacja Odwrócenia. Powstaje na wykresie, kiedy tworzą się świece dystrybucyjne. Wolumen na lewym ramieniu formacji jest wyższy, niż na prawym ramieniu. To, co jest pomiędzy ramionami, musi mieć wolumen niższy. Formacja WFO powstaje pomiędzy falą A i C bądź pomiędzy falą 3 i 5. Ponieważ tutaj wyraźnie na wykresie wolumeny nam przyrastają, możemy domniemać, że skończyła się fala impulsu (czyli WFO powstało pomiędzy falą 3 i 5). To zaś oznacza, że wystąpienie korekty jest całkiem realne.
Chciałbym tutaj zauważyć, że cena tej spółki od 2022 roku wzrosła z okolic 100 do okolic 900 euro. Nawet najlżejsza, techniczna forma korekty, tj. o 38,2% oznacza, iż cena akcji może spaść o kilkaset euro. Nie jest to więc na tym etapie sytuacja zachęcająca do inwestycji.
Moje wnioski na temat inwestowania w zbrojeniówkę
W skład ETFów zbrojeniowych oczywiście wchodzi znacznie więcej spółek, niż tylko ta powyżej wymieniona. Jest dużo spółek amerykańskich. Wydaje mi się, że jesteśmy gdzieś w okresie końca wojennego (na Ukrainie) etapu finansowania zbrojeń, a jednocześnie jesteśmy przed etapem wzrostu wydatków na obronność ze strony USA (na ich zbrojenia osobiste) oraz ze strony krajów europejskich na własne zbrojenia, gdzie beneficjentami mogą być europejskie oraz amerykańskie spółki zbrojeniowe.
Dzisiaj przemysł zbrojeniowy (europejski) jest w rozsypce. Broni się praktycznie nie produkuje. Pewnie wiecie, że tu był problem nawet z pociskami 155 mm. Dalej jest. Mam takie przekonanie, że najpierw Europa musi ponieść koszty budowania fabryk oraz technologii, by następnie firmy zbrojeniowe mogły zarabiać pieniądze.
Firmy zbrojeniowe zyskują na wartości wtedy, kiedy ich przychody będą rosły. Chciałbym zobaczyć ten etap, jako stałe, niezmienne, ciągłe źródło, które będzie widoczne w wynikach finansowych przez kilka lat do przodu. W takim przypadku – po spadkach cen akcji firm zbrojeniowych – zobaczymy akumulacje, które będą dobrym powodem do zakupu ETFów firm zbrojeniowych (lub oczywiście funduszy inwestycyjnych, jeżeli na czas inwestycji będą dostępne).
Autor Paweł Pagacz
W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.