Dystrybucja na rynku, przykład New Connect

04.07.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

New Connect jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Rynek ma status rynku zorganizowanego, lecz prowadzony jest przez GPW poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu. To oferta dla małych i średnich rozwijających się firm z różnych branż, w tym działających w obszarze nowych technologii. New Connect charakteryzuje się duża zmiennością – w hossie można zarobić bardzo dużo, w bessie sporo stracić.

Dystrybucja na rynku, przykład New Connect

Szczyt New Connect wypadł już rok temu, a jego formowanie poprzedziła dystrybucja akcji. Na przykładzie New Connect możemy więc zobaczyć, jak dystrybucja akcji wygląda:

Wykres NewConnect

Jak widać wysokie poziomy cenowe zostały wykorzystane do masowej wyprzedaży, co widać po wolumenach. Dystrybucja skutecznie zablokowała dalszy wzrost, a gdy popyt się skończy  – cena runie w dół.  Zakładam, że mocniejszy spadek nastąpi wraz z fazą spadkową całego rynku akcji.

Dystrybucja, a więc teraz faza spadkowa

Jak długa może być faza spadkowa? Kusi myśl, że spadek zatrzyma się na linii wieloletniego wsparcia – tam warto obserwować sygnały akumulacji:

NewConnect

 

Całość może ułożyć wzór wielkiej formacji oRGR, która w kolejnych latach wybije w górę…

Indeks złotego ważny dla naszego rynku

Patrząc na wykres indeksu New Connect, od razu skojarzył się mi wykres indeksu złotego, bliźniaczo podobny to tego rynku. Jak widać, dolar decyduje o wszystkim:

Złoty/Dolar

Znając cykl dolara możemy całkiem skutecznie inwestować w fundusze akcyjne. Wiele wskazuje na to, że dolar swój końcowy okres wzrostu będzie miał, ale potem rozpocznie się wieloletnie bessa amerykańskiej waluty (połączona m.in. ze wzrostem Wig20, ale jak widać również indeksu New Connect).

Rynkiem walutowym jeszcze się zajmiemy, skoro jest tak skutecznym narzędziem oceny sytuacji indeksów giełdowych.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin