Duże zyski funduszy pasywnych inPZU

19.07.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Fundusze inPZU

Minęło już prawie 5 lat od momentu, w którym otworzyłem rachunek na platformie inwestycyjnej inPZU z myślą o inwestycji w tanie fundusze inwestycyjne pasywne. Czy fundusze tego typu okazały się skuteczne? Czy można liczyć na duże zyski funduszy pasywnych inPZU?

Czym są fundusze pasywne?

W dzisiejszym skomplikowanym świecie inwestowania, fundusze pasywne oferują prostą i efektywną strategię pomnażania kapitału. W przeciwieństwie do funduszy aktywnie zarządzanych, które dążą do pokonania rynku poprzez selekcję akcji i obligacji, fundusze pasywne skupiają się na wiernym naśladowaniu wybranego indeksu, np. WIG20 czy S&P 500.

Ta prosta filozofia niesie ze sobą szereg zalet. Po pierwsze, niższe opłaty zarządzania. Brak potrzeby zatrudniania zespołu analityków przekłada się na mniejsze koszty dla inwestorów, co z kolei oznacza więcej zysków w ich portfelach.

Po drugie, dywersyfikacja. Fundusze pasywne inwestują w szeroki koszyk papierów wartościowych, co pozwala zminimalizować ryzyko związane z pojedynczymi spółkami. Nawet jeśli jedna z nich straci na wartości, wpływ na cały portfel będzie niewielki.

Po trzecie, przezroczystość. Skład portfela funduszu pasywnego jest zawsze jasno określony i dostępny dla inwestorów. Dzięki temu wiedzą oni dokładnie, w co zainwestowane są ich pieniądze.


Pewnie chcesz mnożyć pieniądze, inwestując w fundusze inwestycyjne? My to robimy od 2007 roku i mamy już ponad 330% zysku. Możesz nas naśladować. Wybierz swój dostęp roczny i bez kompromisów podejmuj najlepsze decyzje odnośnie własnych inwestycji.

Duże zyski funduszy pasywnych inPZU

Prawie 5-letni okres to czas, w którym można podsumować nasze inwestycje w fundusze inPZU. W tym czasie nasz portfel zarobił ok. 150% i cały czas się rozwija.

Po pierwsze rozpoczynając inwestycję warto pomyśleć o kosztach. Grupa inPZU oferuje kupno funduszy za darmo, natomiast same opłaty za zarządzanie należą do najniższych na rynku. Kupując fundusze inwestycyjne nie rozpocząłem więc inwestycji do straty.

Dla zwolenników prostej i taniej strategii inPZU proponuje fundusze indeksowe. Naśladują one wybrane indeksy giełdowe, np. WIG20 czy S&P 500, inwestując we wszystkie akcje lub obligacje wchodzące w ich skład. Taka dywersyfikacja zapewnia zmniejszenie ryzyka i wyniki zbliżone do wyników rynku. Oferta jest duża, brakuje jedynie funduszu naśladującego małe spółki (czyli indeks sWIG80). Tę niedogodność rekompensuję jednak sobie inwestycjami w mBanku, gdzie jest kilka bardzo dobrych funduszy na rynek małych spółek (np. fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek).

W grupie inPZU inwestuję głównie w 3 fundusze: inPZU Akcje Polskie, inPZU Sektora Informatycznego oraz inPZU Obligacji.

Pierwsze duże zyski były związane z kupnem funduszu inPZU Akcje Polskie w marcu 2020 roku. Fundusz ten udało się kupić w samym dołku pandemii Covid19, dlatego od tego momentu cały portfel notował spore zyski:

Fundusz inPZU Akcje Polskie
Fundusz inPZU Akcje Polskie

Fundusz udało się również sprzedaż blisko szczytu hossy (jesienią 2021 roku).

Fundusz inPZU Akcje Polskie dąży do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu indeksu liczonego według wzoru: 70% WIG20 TR + 30% mWIG40 TR.  Indeksy uwzględniają wypłaty dywidend przez spółki.  Fundusz bardzo dobrze naśladował benchmark i zarabiał praktycznie w całym okresie hossy 2020-2021.

Fundusze obligacji najpierw traciły na wartości, potem odrobiły straty. Ale kolejną ciekawą inwestycją okazał się fundusz inwestujący w BIG Techy.

Fundusz inPZU Sektora Informatycznego

Fundusz inPZU Sektora Informatycznego  dąży do osiągnięcia wyników równych stopie zwrotu z indeksu MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index. Kluczowe znaczenie dla funduszu mają takie spółki jak Apple, NVidia czy Microsoft. Po dokładną analizę funduszu (w tym w co inwestuje i jakie ma perspektywy) odsyłam do artykułu o funduszu inPZU Sektora Informatycznego.

Fundusz inPZU Sektora Informatycznego kupiłem jesienią 2023 roku:

inPZU Sektora Informatycznego
inPZU Sektora Informatycznego

Fundusz szybko podniósł wartość portfela i zyskuje wraz z poprawiającymi się wynikami spółek z indeksu Nasdaq.

Podsumowanie

Grupa inPZU oferuje najtańszy produkt na rynku, który zapewnia jednak prostotę i szeroki wybór funduszy. Brakuje funduszu małych spółek, lecz można inwestować w segment polskich akcji. Inwestycja w odpowiednim momencie może dać duże zyski (w naszym przypadku ok. 150%). Wszelkie sygnały (także inwestycji w inPZU) wysyłaliśmy abonentów Funduszowe.pl, którzy mogli osiągać takie same wyniki naśladując nasze ruchy.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin