Do kiedy trwać będą wzrosty funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek? Analizujemy czołowy polski fundusz, który inwestuje w spółki wzrostowe. Fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek jest w ofercie wielu Towarzystw, można w niego inwestować m.in. w mBanku (także w portfelu IKE).
Sukces funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek
O tym, z czego wynika sukces funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek pisaliśmy już wiele razy. Fundusz jest specyficzny, bowiem zależny od segmentu spółek wzrostowych (spółki technologiczne). Na polskiej giełdzie są to takie sektory jak gaming czy informatyka. Te sektory wydają się być powiązane z trendem na rynku Nasdaqa. Jeżeli trwa trend wzrostowy spółek z Nasdaqa, to jednocześnie silny jest też ten sam sektor na całym świecie. Zależność ta jest widoczna na wykresie, bowiem korelacja Nasdaqa oraz funduszu Skarbiec małych i średnich spółek jest wyraźna:
Nasdaq i Skarbiec Małych i Średnich Spółek
Do kiedy siła relatywna funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek?
Można więc wnioskować, że fundusz Skarbiec małych i średnich spółek będzie posiadał siłę relatywną dopóki trwa siła indeksu Nasdaq. Często narzekaliśmy, że trend na GPW jest dużo słabszy od zachowania indeksów w USA (wynika to z cyklu dolara). Okazuje się, że rozwiązaniem na ten czas może być fundusz Skarbca.
Fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek (i drugi fundusz nastawiony na zagraniczne spółki wzrostowe – Skarbiec spółek wzrostowych) będzie mocny, dopóki mocny jest sektor technologiczny na świecie (a szczególnie w USA). Wzrosty na Nasdaqu coraz bardziej przypominają hiperbolę wzrostową:
Wykres Nasdaq
Zwykle po takiej hiperboli następuje wzrost o mniejszym impecie, lub podwójny szczyt, który ostrzega przed zmianą trendu. Szczyt Nasdaq można oznaczyć jako pierwotny, więc po takim szczycie powinien pojawić się jeszcze szczyt wtórny (mniejszy impet wzrostu):
Nasdaq
Analiza indeksu
Ciekawe jest to, że przy hiperboli wciąż słaby jest sentyment na rynku, inwestorzy tak boją się pandemii, że nie zauważają pionowych wzrostów. Spora część z tych inwestorów w końcu odkupi akcje, ale na wyższych poziomach i przy dobrych informacjach (lepsze odczyty z gospodarki, wprowadzenie szczepionki, itp.).
Fundusze wzrostowe Skarbca
Można mieć przekonanie, że fundusze wzrostowe Skarbca jeszcze przez parę miesięcy pozostaną silne, dopóki silny będzie Nasdaq. Hiperbola wzrostowa powinna zostać wykończona (np. falą wtórną). Kolejny cykl powinien już należeć do tańszych spółek z realnej gospodarki – typu value. O ile więc w perspektywie kilku miesięcy fundusze Skarbiec MISS oraz spółek wzrostowych powinny być mocne, o tyle w perspektywie 2-3 lat powinniśmy jednak wybierać już nieco inne fundusze akcyjne.
Fundusze Skarbca można kupić m.in. w mBanku (ja inwestuje w nie także na koncie IKE).
Pod koniec października fundusze Skarbca zostaną wycofane z oferty ING – powodem jest niejasna sprawa właścicielska (Skarbiec TFI nie udostępnia informacji). Sprawą zajęła się KNF (brak komentarzy). Sprawę będziemy śledzić.
Podcast Funduszowe.pl
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.