Wyniki funduszy akcyjnych w różnym stopniu odbiegają od benchmarku. Czasami odbiegają na plus, bardzo często na minus. Czasami ta różnica dotyczy krótkiego terminu, czasami dłuższych interwałów.
Dlaczego wyniki funduszy akcyjnych różnią się od benchmarku?
Jeżeli brać pod uwagę długi termin, to sprawa jest prosta – fundusze akcji same dobierają spółki do portfela. Fundusze akcyjne inwestują w spółki notowane na giełdach, ale ich wyniki mogą znacząco się różnić, nawet jeśli działają na tym samym rynku. Różnice w stopach zwrotu wynikają z wielu czynników. Te główne to strategia inwestycyjna, skład portfela, zarządzanie ryzykiem, a także sytuacja makroekonomiczna.
Każdy fundusz akcyjny stosuje inną strategię inwestycyjną. Niektóre koncentrują się na spółkach wzrostowych, inne na spółkach dywidendowych. Jeszcze inne na spółkach z określonych sektorów. Fundusze mogą też różnić się podejściem do zarządzania – jedne mogą stosować strategię aktywną, a inne pasywną (np. fundusz inPZU Sektora Informatycznego), śledząc indeks giełdowy.
📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).
Każdy zarządzający wybiera różne spółki do portfela inwestycyjnego. Nawet jeśli dwa fundusze inwestują na tym samym rynku (np. w akcje polskich firm), to ich skład może być zupełnie inny. Jeden fundusz może stawiać na duże i stabilne firmy, a drugi podmiot może preferować małe, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa.
Wyniki funduszy akcyjnych są różne
Jeżeli więc popatrzymy na wyniki w długim terminie, to fundusze różnią się w dużym stopniu. Na wykresie porównanie funduszy małych i średnich spółek:

Różnice są spore, dlatego przed inwestycją w dany fundusz najlepiej sprawdzać skład portfela. Najlepiej wybierać fundusze akcyjne, które inwestują w spółki przynoszące zyski. Jeżeli do tego takie spółki wypłacają dywidendę, to fundusz ma wszelkie dane by zarabiać powyżej benchmarku.
Czy jest benchmark?
Benchmark to punkt odniesienia, który służy do porównywania wyników funduszu inwestycyjnego z zachowaniem rynku. W przypadku funduszy akcyjnych benchmarkiem jest najczęściej indeks giełdowy, który odzwierciedla wyniki określonego segmentu rynku.
Benchmark pozwala:
- Ocenić skuteczność zarządzania funduszem – jeśli fundusz osiąga lepsze wyniki niż benchmark, oznacza to, że zarządzający podejmują trafne decyzje inwestycyjne.
- Zrozumieć poziom ryzyka – porównując fundusz z benchmarkiem, można zobaczyć, jak bardzo odbiega on od rynku i jakie jest jego potencjalne ryzyko.
- Wybrać odpowiedni fundusz – inwestorzy mogą sprawdzić, jak dany fundusz radził sobie na tle swojego indeksu odniesienia przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.
Załóżmy, że fundusz inwestujący w polskie akcje stosuje jako benchmark indeks WIG, który wzrósł o 10% w ciągu roku. Jeśli dany fundusz osiągnął 8%, oznacza to, że zarządzający nie dorównali rynkowi. Natomiast wynik 12% sugeruje, że fundusz pokonał benchmark i zarządzający dokonali dobrych decyzji inwestycyjnych.
Na polskim rynku jest sporo funduszy, które w długim terminie zawsze biją benchmark (np. Skarbiec Małych i Średnich Spółek). Jest też wiele funduszy, które cyklicznie są od benchmarku słabsze.
Jeżeli fundusz odbiega od becnhamrku w krótkim terminie
Czasami zdarza się sytuacja, w której dany fundusz bardzo dobrze inwestuje w długim terminie, ale zdarza się, że krótki termin ma słabszy. Taka sytuacja występuje obecnie – polskie indeksy giełdowe biją rekordy, ale większość funduszy nie dorównuje za benchmarkami. Dlaczego tak się dzieje?
Przesunięcie wyceny
Po pierwsze trzeba brać po uwagę jeden prosty fakt, który często pomijamy. TFI prezentują wyceny zwykle z 2-dniowym opóźnieniem. Czasami takie dwie sesje powodują, że fundusz goni benchmark.
Zmiany w alokacji
Często te różnice są jednak znaczące i nie wynikają tylko z 2-dniowego opóźnienia. Różnice mogą wynikać również z aktywności funduszy. Często aktywne fundusze starają się wyprzedzić rynek i zaniżają udział spółek akcyjnych na rzecz obligacji. Udział akcji w portfelu funduszy waha się, zwykle między 70 a 99%. Obecnie część zarządzających stwierdziła, że cykl na rynku jest zaawansowany a wyceny wysokie. Niektóre fundusze zwiększyły udział gotówki lub obligacji, które akurat mogły wykonać niewielką korektę. Fundusze cały czas zarabiają, ale nieco gorzej niż rynek. Takie ryzyko nie dotyczy funduszy pasywnych.
Dywersyfikacja geograficzna
Często powód jest jeszcze inny – niektóre fundusze polskie mają w portfelu 1-2 spółki z zagranicy, głównie z USA. Zwykle takie spółki pomagały w wycenie. Bardzo rzadko zdarza się czas, w którym nasza giełda jest na szczytach, a w USA mamy korektę większą niż 10%. Taki czas się jednak zdarzył, dlatego obecnie te 1-2 spółki (z korektą większą niż 10%) ciążą wynikom funduszy. Zapewne w pewnym momencie dojdzie do wyrównania, ale obecnie wyniki niektórych funduszy odbiegają od benchmarku.
Czym się kierować w wyborze funduszu?
Zdecydowanie dłuższym okresem oraz doborem spółek. Niestety trzeba poświęcić trochę czasu by sprawdzić, jak fundusz zachowuje się w długim terminie i czy inwestuje w rentowne spółki. My fundusze sprawdzamy, dlatego średniorocznie zarabiamy na portfelach ponad 20%. Nasze inwestycje (wraz z sygnałami na e-mail oraz sms) możesz śledzić tutaj – inwestycje Funduszowe.pl.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.