Decyzje FED kluczowe dla rynku akcji i funduszy akcyjnych

10.09.2020, Kategorie: Premium, Autor: Michał Giel

Decyzje FED są kluczowe dla rynku akcji oraz funduszy akcyjnych. Ten kto kreuje pieniądz, wpływa pośrednio na wyceny akcji. Czy FED w kolejnych latach będzie pomagał wycenom akcji, czy może wprowadzi politykę, która po pewnym czasie zablokuje hossę na Wall Street?

Decyzje z ostatnich miesięcy zostały jednoznacznie odebrane przez rynki – FED na skutki walki z pandemią przeznaczył bezprecedensowe środki, które w przyszłości napędzą inflację oraz wzrost gospodarczy. W takich warunkach wielka bessa na rynku akcji nam nie grozi.  Smart Money (wiedząc o tym) w czasie marcowych spadków zakumulowali akcje i sprzedają je dopiero w czasie „przegrzania” gospodarki.

Jakie są faktyczne zamiary FED? Jerome Powell podczas czwartkowego wystąpienia na seminarium w Jackson Hole przedstawił zasady „nowej” polityki banku centralnego, która będzie tolerowała inflację „umiarkowanie” powyżej zakładanego na poziomie 2 proc. celu. To wielce wymowna informacja. Banki centralne będą dążyć do wywołania inflacji, która jest korzystna dla Rządów (redukcja długo). Inflacja jest też korzystna dla rynku akcji – podnosi wzrost gospodarczy, a wyższy wzrost gospodarczy to wyższe wyceny akcji. Same plusy polityki FED? Chyba nie, zawsze ktoś musi być poszkodowany…Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin