Dax – symulacja trendu

08.05.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Dax to główny indeks w Niemczech. Być może nasz rynek jest wciąż bardziej skorelowany z rynkami wschodzącymi oraz surowcami, jednak w ostatnich latach można odnieść wrażenie, że do wzrostu GPW potrzebny jest również stabilny wzrostowy trend na rynkach bazowych. Widoczna jest także zależność, w której krajowe fundusze małych i średnich spółek naśladują zachowanie indeksów sDax oraz mDax w Niemczech. Niemcy to nasz główny partner handlowy, dlatego szczególnie sektor małych spółek (eksporterzy) jest zależny od koniunktury u zachodniego sąsiada.

Dax i jego trend

Obecny trend indeksu Dax jest podobny do ruchu z roku 1987:

Dax 1987

Dołek pierwotny i wtórny na Dax

Dax po panice utworzył dołek pierwotny, a następnie dołek wtórny (mniejszy impet spadku). Trend po dołku był nerwowy , co widać po silnych korektach (szarpany trend).  Mocniejsza korekta zeszła dopiero po wybiciu szczytu.

W marcu 2020 oku Dax został zakumulowany (rekordowa skala), dołek wtórny nie zszedł na nowe minima:

Dax 2020

2020=1987? Dax ma taką samą szansę

Dla obecnego pokolenia marzec była zapewne taką samą szansę pokoleniową, która wystąpiła w 1987 roku. Od powstania minimum również nastąpiło mocne odbicie, a od tego czasu trend jest nerwowy, szarpany, ale akcje wciąż są akumulowane na każdej większej korekcie. Trend będzie trwał tak długo, aż nie zobaczymy równoważnej dystrybucji na nowym szczycie.

SMI też pokazuje szansę

Na poniższym wykresie indeksu SMI (Szwajcaria) widać, że potężny kapitał angażuje się w rynek zawsze w momentach przecen:

Indeks SMI


   To najlepsza oferta dla Ciebie! Wybierz swój dostęp i oszczędź 161 zł (tylko do 14 października).

 

W 2015 roku wystąpiło rekordowe wybranie na dołku. Kolejna akumulacja nastąpiła w latach 2016-2017. Dołek z marca 2020 był tworzony na rekordowym wolumenie, dlatego w kolejnych latach nastąpi wybicie szczytu. Jeżeli chcemy skutecznie inwestować w fundusze akcyjne, to musimy wykorzystywać takie momentu tak samo jak robi t Smart Money. Kapitał akumuluje bowiem wie, że po bessie przychodzi hossa i generalnie spodziewany jest wzrostowy trend na rynkach. Dla porównania w 2007 roku były mocne wolumeny dystrybucyjne. Jeżeli widać dystrybucję na nowych szczytach, to znak iż kapitał spodziewa się wejście w długą fazę bessy.

Podcast Funduszowe.pl


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin