Czy WIG osiągnie poziom 100000 pkt?

11.03.2025, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Analiza WIG - poziom docelowy

Czy WIG osiągnie poziom 100000 pkt? Tak osiągnie – pytanie, czy jeszcze w obecnej fazie wzrostowej?

Czy WIG osiągnie poziom 100000 pkt?

WIG  to najstarszy i najważniejszy indeks giełdowy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to indeks dochodowy, co oznacza, że uwzględnia zarówno zmiany cen akcji, jak i dochody z dywidend oraz praw poboru. Dzięki doliczaniu dywidend WIG lepiej oddaje realną stopę zwrotu z inwestycji, co czyni go bardziej miarodajnym niż indeksy nieuwzględniające dochodów z dywidend. WIG pokazuje realny stan rynku, powinien też być benchmarkiem dla Twoich inwestycji?

Co więc obecnie pokazuje WIG? Jesteśmy w pobliżu historycznych szczytów (obecnie ok. 93000 pkt).  W 20 lat indeks zyskał 233%, a w 10 lat procent 74.  Średnia roczna stopa zwrotu przy wieloletniej inwestycji waha się więc między 7,4% a 11,65%. Czy to zły wynik? W mojej opinii jest to wynik dobry, które przewyższa lokaty bankowe oraz zyski z funduszy obligacji.


Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne.
Zapisuję się.

Taki wynik można było osiągnąć trzymając długoterminowo fundusz, dla którego benchmarkiem jest WIG (np. dobry fundusz Quercus Agresywny). Gdybyś aktywnie zarządzał inwestycjami (konwersje na czas bessy), to prawdopodobny wynik byłby dużo lepszy. Przykładowo w nieco krótszym czasie nasz portfel osiągnął ponad 400% zysku.

Kiedy 100000 pkt na WIGu?

Obecnie mamy ważny sygnał techniczny – indeks WIG wybił jakiś czas temu ważne szczyty, a ruch powrotny zakończył się sukcesem byków:

Czy WIG osiągnie poziom 100000 pkt?
Czy WIG osiągnie poziom 100000 pkt?

Po takim wybiciu sekularna wieloletnia hossa powinna trwać. Czy WIG osiągnie 100000 pkt już w tym cyklu? Bardzo możliwe, bo fala 5 hossy może mieć zasięg właśnie w pobliże tej wartości.

Aktualną hossę nie bez przyczyny porównujemy do lat 2003-2007. W tamtym czasie również nastąpiło takie wybicie:

WIG historycznie
Super hossa WIGu

Po okresie bessy płaskiej, WIG ruszył wtedy mocno w górę. Napędzani byliśmy wejściem Polski do struktur UE, ale również globalnym trendem ożywienia gospodarczego. W dalszej części hossy świetnie radziły sobie małe spółki dlatego możliwe, że w czasie 2-3 lat dalej świetne perspektywy mają takie fundusze jak Skarbiec Małych i Średnich Spółek czy Generali Małych i Średnich Spółek.

Dlaczego mamy powtórzyć super hossę?

Podobieństw jest kilka. O technicznym aspekcie wspominałem. Podobieństwo z Unią? Teraz siłą napędową będą środki z KPO – to spory impuls w inwestycjach. Ścieżka wskaźnika CLI OECD także przyspiesza i być może indeks przez wiele lat utrzyma się w strefie ożywienia. Czym jest CLI OECD?

Wskaźnik CLI  OECD to złożony wskaźnik wyprzedzający, który służy do prognozowania zmian w aktywności gospodarczej. OECD opracowuje go na podstawie szeregu danych makroekonomicznych, takich jak produkcja przemysłowa, poziom zamówień, nastroje konsumenckie i inne kluczowe zmienne ekonomiczne. CLI OECD pomaga identyfikować punkty zwrotne w cyklu koniunkturalnym, wskazując, czy gospodarka danego kraju zmierza w stronę wzrostu, spowolnienia, recesji lub ożywienia. Publikowany co miesiąc, znajduje zastosowanie w analizie ekonomicznej, polityce gospodarczej oraz strategiach inwestycyjnych, dostarczając cennych informacji o przyszłych trendach gospodarczych. Czy powtórzymy ścieżkę z lat 2003-2007?:

Super hossa WIG? Obserwuj CLI OECD
Super hossa WIG? Obserwuj CLI OECD

Warto obserwować, czy wskaźnik przez dłuższy czas utrzyma się nad poziomem 100 (ożywienie).  Wtedy super hossa WIGu oraz na rynkach wschodzących będzie trwać.

Wojna i dolar ważne dla GPW

Pomaga nam dyskontowanie zakończenia wojny. Samo przekonanie już przyciąga inwestorów, a kolejny konflikt nie wydarzy się za rok czy dwa. Można sobie wyobrazić, że Rosja potrzebuje lat, by stworzyć armię mogącą zagrozić Europie (już nawet nie NATO), ale po co Rosja ma napadać na NATO? Tutaj interesem jest wejście w europejską strefę wpływów, poprzez kontrolę Ukrainy.

Słabszy dolar to hossa WIGu. Jednym z wariantów na wiele lat był spadkowy zygzak na dolarze. Dlaczego dolar miałby być słaby? Ożywienie gospodarcze w Europie rusza, FED być może złagodzi politykę pieniężną. Jest też Donald Trump i jego polityka celna, które dolarowi może nie pomóc…

Ten spadkowy zygzak to tylko przypuszczenie, które zależy od wielu zdarzeń geopolitycznych i gospodarczych. Ten zygzak wyglądałby tak:

WIG i korelacja z dolarem
Dolar ma wpływ na WIG

Taki trend spowoduje, że WIG osiągnie 100000 pkt…

Ten poziom zostanie osiągnięty, pytanie czy zdążymy w tym cyklu hossy? Potem bessa płaska i wracamy do super trendu?  Warto inwestować, warto czytać nasze analizy. Dzięki nim możesz realnie pomnażać swoje oszczędności.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.