Czy warto kupować fundusze spółek dywidendowych?

09.09.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Czy warto kupować fundusze spółek dywidendowych? Jakie są zalety funduszy dywidendowych? Przedstawiam rodzaje funduszy dywidendowych.

Dzisiaj chciałem dla Was omówić tematykę inwestowania w fundusze spółek dywidendowych. Czym różnią się spółki dywidendowe, chociażby od surowców lub spółek wzrostowych? Na jakie zarobki możemy liczyć, kiedy inwestujemy w fundusze typowo dywidendowe. W końcu odpowiedzmy sobie na pytanie, jaką przewagę mają fundusze dywidendowe nad innymi funduszami i jakie są ich wady.

Czym są fundusze dywidendowe i na czym polega inwestowanie w nie? Aby to dość wyraźnie pokazać, wskażę jeden przykład. Myślę, że każdy zna spółkę giełdową PZU. Ta spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka zarabia całkiem spore pieniądze. Wystarcza jej na rozwój, akwizycje. Pozostaje zysk netto. Część tego zysku trafia na kapitał zapasowy (do wykorzystania w przyszłości). Część jest wypłacana inwestorom posiadającym akcje w formie dywidendy. Jeżeli spółka się rozwija i zarabia coraz więcej, to jej akcje kosztują coraz więcej oraz płaci coraz wyższą dywidendę.

Ostatnie zdanie jest kluczowe, bowiem inwestor, który trzyma tego rodzaju akcje, nie tylko zwiększa wartość swojego portfela. Zwiększa również rok do roku dochód pasywny (dywidendy), który wpływa na jego konto.

Z punktu widzenia funduszu dywidendowego, spółka PZU, to tylko jedna spółka dywidendowa z tysięcy dostępnych, w które fundusz może inwestować. Zazwyczaj fundusze ograniczają się do kilkudziesięciu spółek. Jeżeli jednak są to fundusze o dużych kapitałach, to tych spółek w portfolio może być nawet kilkaset.

Zalety inwestowania w fundusze spółek dywidendowych

Fundusz inwestycyjny dywidendowy ma trzy silne filary. Pierwszym jest sama dywidenda, która w przypadku funduszy akumulujących dywidendy, powiększa masę funduszu. Drugim jest wzrost ceny akcji. Jeżeli spółka co roku płaci wyższą dywidendę, to inwestorzy są skłonni płacić za takie akcje więcej. W długiej perspektywie czasu, spółki dywidendowe zyskują na wartości.

Na trzeci filar postanowiłem otworzyć nowy akapit. Na świecie jest cała masa kapitałów (np. emerytalnych), które poszukują bezpieczeństwa i możliwej wyższej stopy zwrotu w długim terminie. Jeżeli są to duże kapitały, to poszukują chłonnych rynków, na których będą mogły lokować wciąż napływające środki. Taki kapitał może np. pochodzić z planów emerytalnych dużych korporacji, które zatrudniają dziesiątki tysięcy osób. Łatwo sobie wyobrazić, iż strumień kapitału musi być gdzieś ulokowany. Spółki dywidendowe często są pierwszym wyborem dla zarządzających funduszami emerytalnymi.

Pomimo tego, iż fundusz posiada trzy mocne filary, nie jest odporny na krótkoterminowe wahania cen. Chciałbym Wam pokazać, jak zachował się fundusz w trzech kryzysach z ostatnich 10 lat.

Wykres funduszu dywidendowego z ostatnich 15 lat, który pokazuje jego zachowanie w czasie występujących kryzysów.
Fundusz dywidendowy

W tym czasie zaliczyliśmy kryzys migracyjny, którego początek uznawany jest za 2015 rok, następnie Covid-19, który spowodował mocną przecenę. Mniejszym skutkiem dla funduszu był wybuch wojny na Ukrainie.

Ten wykres jest bardzo ważny. Chciałbym, aby każdy z czytelników, który poważnie podchodzi do inwestowania, uzmysłowił sobie następujące aksjomaty w trakcie inwestowania w fundusze dywidendowe:


   To najlepsza oferta dla Ciebie! Wybierz swój dostęp i oszczędź 161 zł (tylko do 14 października).

  1. Fundusze dywidendowe inwestują w spółki, które mają na tyle dużo pieniędzy, że dzielą się zyskami. Muszą to być zatem w jakimś stopniu spółki, które z roku na rok się rozwijają.
  2. To determinuje kolejną rzecz. Spółki, które się rozwijają, są też średnio w kolejnym roku wyżej wyceniane. To wprost przekłada się na wzrost wyceny funduszu.
  3. Fundusz nie jest odporny na spadek w trakcie kryzysów. Ludzie panikują, sprzedają jednostki uczestnictwa funduszy, więc te sprzedają akcje. Tak samo ludzie posiadają akcje i je sprzedają w panice. Zauważ, że możesz podjąć zarówno paniczną decyzję i uciekać, jak ceny spadną lub podjąć odwrotną decyzję – korzystać z niższych cen i kupować fundusz spółek dywidendowych w czasie kryzysów. To jedne z najlepszych okazji, jakie można wykorzystać. Jeżeli masz dość długi horyzont inwestycji, każda niższa cena jest dobra do akumulacji.

Jakie możliwości mamy, jeżeli chcemy zainwestować w fundusze spółek dywidendowych?

Trudno zastosować jeden prosty podział, ponieważ mamy tutaj kilka rodzajów instrumentów, które każdy inwestor może wykorzystać. Wymienię je po kolei.

Fundusze ETF (Exchange Traded Funds) oparte na spółkach dywidendowych.

Fundusze te mogą być typu akumulacyjnego (tj. wypłacona dywidenda powiększa wartość jednostki uczestnictwa) lub wypłacającego (dywidendy wypłacane są akcjonariuszowi zwykle 4x do roku).

Fundusze aktywnie zarządzane vs. fundusze pasywne.

Wyobraźmy sobie, że jest fundusz, który ma za zadanie wybierać spółki, które będą dowoziły najwyższe zyski i w teorii płaciły najlepsze dywidendy oraz fundusz dywidendowy, który oparty jest o jakiś indeks spółek dywidendowych. Ten pierwszy, przynajmniej w teorii, może dowozić lepsze wyniki.

Fundusze globalne vs. fundusze krajowe (np. polskie spółki dywidendowe).

Jestem zwolennikiem inwestowania przede wszystkim w globalne spółki dywidendowe. Nie jest to kwestia tego, że jestem w jakiś sposób uprzedzony do krajowych spółek dywidendowych. Chociażby wymienione w artykule PZU jest bardzo dobrą spółką dywidendową. Problem jest w tym, że takich spółek, jak PZU, jest malutko.

Chciałbym Wam pokazać zachowanie wyżej pokazanego na wykresie Funduszu Goldman Sachs Globalny Spółek Dywidendowy względem WIG20 oraz sWIG80. Ten ostatni, to najmocniejszy główny indeks w długim terminie na naszej giełdzie.

Porównanie funduszu dywidendowego do indeksów notowanych na GPW
Porównanie funduszu dywidendowego do indeksów notowanych na GPW

 

Jeżeli widzi się, jak w perspektywie czasu fundusz dywidendowy ucieka naszym krajowym indeksom, to wybór staje się dosłownie oczywisty. Warto inwestować w globalne spółki dywidendowe, czy to dokonując bezpośredniego wyboru czy inwestując w konkretne fundusze inwestycyjne, najlepiej w trakcie kryzysów. Matematyka nie kłamie.

Jak inwestujemy w funduszowe.pl?

Inwestowanie w spółki dywidendowe poprzez fundusz spółek dywidendowych, to tylko jedna z kilku strategii, które stosujemy. Stworzyliśmy kilka portfeli (portfel podstawowy, funduszy zagranicznych czy emerytalny), które mają za zadanie komplementarnie tworzyć bezpieczeństwo finansowe. Np. portfel podstawowy zakłada inwestowanie w fundusze w czasie niskich wycen (bessy) i sprzedaż ich, kiedy kończy się hossa. Ma to głębokie uzasadnienie, bowiem jak pokazuje chociażby powyższy wykres, trzymanie długoterminowo chociażby funduszy związanych z WIG20, na GPW nie ma większego sensu.

Jeżeli chcesz naśladować nasze zyskowne (co pokazuje historia wyników) strategie, skocz do sklepu i aktywuj swój dostęp roczny. Od chwili aktywacji, która odbywa się natychmiast, będziesz mógł zobaczyć nasze portfele. Trafią do Ciebie też sygnały kupna bądź sprzedaży funduszy inwestycyjnych, jeżeli taką decyzję podejmiemy. Dostęp objęty jest 30 dniową gwarancją satysfakcji. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziesz zadowolony, odzyskasz pełną opłatę za abonament. To naszym zdaniem uczciwe podejście.

Bycie w społeczności Funduszowe, to świetna rzecz dla inwestorów funduszy inwestycyjnych. Dużo łatwiej jest podejmować własne decyzje o zainwestowaniu środków, jeżeli widzisz, co my robimy na własnych portfelach. Nasze wyniki zbliżają się do średniej 20% rocznie. Dołącz teraz i korzystaj z możliwości, jakie dają nasze skuteczne analizy rynku.

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin