Czy warto inwestować w fundusze surowcowe? Bardzo dawno temu (lata 2007-2008) w Polsce była spora moda na fundusze surowcowe, na których tworzyła się bańka. Ten okres kojarzymy ze słabym dolarem, oraz wysoką ceną ropy, która biła kolejne rekordy. Szczyt ropy z roku 2008 dalej nie jest pobity. Dzisiaj dowiemy się, w co inwestują fundusze surowcowe, dlaczego ropa jest kluczowa dla funduszy surowcowych. Oczywiście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto inwestować w fundusze surowcowe.
W co inwestują fundusze surowcowe?
Fundusze surowcowe to rodzaj funduszy inwestycyjnych, które lokują kapitał w surowce i towary, takie jak ropa naftowa, złoto, metale szlachetne, produkty rolne czy surowce energetyczne. Inwestowanie w te fundusze pozwala inwestorom na uzyskanie ekspozycji na rynki surowcowe bez konieczności bezpośredniego zakupu surowców fizycznych. Fundusze surowcowe oferują dostęp do zróżnicowanego portfela aktywów związanych z surowcami, co umożliwia dywersyfikację portfela i ochronę przed inflacją.
Fundusze te mogą inwestować bezpośrednio w surowce fizyczne. Drugą możliwością są kontrakty terminowe na surowce, akcje spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją surowców lub w fundusze typu ETF. W zależności od strategii, fundusze mogą koncentrować się na jednym surowcu, na przykład złocie, lub inwestować w zróżnicowany portfel obejmujący wiele towarów. Złoto to osobny temat, o którym kilka razy już pisaliśmy (np. fundusz inwestycyjny PKO Akcji Rynku Złota).
Dziś zwrócimy uwagę na klasyczne fundusze surowcowe, dla których najważniejszych aktywem jest ropa naftowa.
Ropa kluczowa dla funduszy surowcowych
Ropa jest kluczowym komponentem dla wielu zdywersyfikowanych funduszy surowcowych, Jest także kluczowa dla funduszy specjalizujących się wyłącznie w surowcach energetycznych. Odgrywa centralną rolę zarówno w sektorze energetycznym, jak i w produkcji przemysłowej, co czyni ją jednym z najbardziej monitorowanych i handlowanych surowców na świecie.
Analiza techniczna ropy naftowej
Wycena ropy naftowej jest ściśle powiązana z inflację. To dlatego do 2022 roku ropa była w hossie. Rosła inflacja, rosła też wycena ropy. Po 2022 roku banki centralne rozpoczęły cykl podwyżek stóp procentowych a ten ruch przełożył się na „zduszenie” inflacji. Gdy maleje presja inflacyjna, to zwykle tanieje też ropa. Od 2022 roku mamy bessę:
W tej bessie zdarzył się korekcyjny trójkąt, który jest związany z przejściowym wzrostem inflacji. Trójkąt jest już ukończony lub wydarzy się jeszcze fala e (wzrost do czerwonej linii). Pamiętajmy, że ropa naftowa silnie reaguje również na konflikty (głównie na bliskim wschodzie) a także na działania OPEC.
Konflikty czy komunikaty OPEC mają wpływ w krótkim lub średnim terminie. W długim terminie ropa będzie powiązana z inflacją oraz wzrostem gospodarczym.
Dla chcących inwestować w fundusze surowcowe nie mam dobrych wieści. Trójkąt jest zwykle formacją kontynuacji, dlatego preferowane jest wyłamanie dołem. Technika podpowiada, że obecnie inwestycje w fundusze surowcowe są zagrożone stratą.
Czy warto inwestować w fundusze surowcowe?
Technika wskazuje na to, że nie. Inwestowanie jest w dużej mierze zakładem o przyszłą inflację, co pokazuje poniższy wykres:
Ropa naftowa podąża za inflacją. Dwie największe hossy (2007-2008 oraz 2021-2022) to czas, w którym inflacja dość mocno nam urosła. Dlaczego inflacja jest tak ważna? W warunkach wysokiej inflacji, banki centralne często podnoszą stopy procentowe, aby ograniczyć presję inflacyjną. Wyższe stopy procentowe mogą prowadzić do zmniejszenia globalnego popytu na ropę, ponieważ wyższe koszty kredytów i spadek konsumpcji mogą osłabić gospodarki i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.
Gdy inflacja jest wysoka, inwestorzy mogą postrzegać ropę naftową jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości pieniądza. Inwestuj w ropę i fundusze, gdy inflacja rośnie.
Gdy inflacja spada, a banki centralne obniżają stopy, to omijaj rynek surowcowe.
Czy inflacja będzie spadać?
Dane wskazują na to, że inflacja przez kolejne pół roku będzie spadać. Spadająca inflacja nie pomoże rynkowi surowców.
Indeks Prices Paid pokazuje, jak zmieniają się koszty, które firmy usługowe ponoszą w związku z zakupem towarów i usług potrzebnych do prowadzenia działalności. Jest to wskaźnik inflacyjny, który pozwala ocenić presję cenową w sektorze usług. Ten wskaźnik wyznaczył szczyt w kwietniu 2022 roku i od tamtego czasu spada:
Cena ropy naftowej zachowała się podobnie, tworząc podwójny szczyt (drugi w czerwcu 2022). Od 2022 roku indeks cały czas spada. Inwestowanie w fundusze surowcowe będzie uzasadnione, gdy Price Paid znów zasygnalizuje wzrost.
Polskie TFI posiadają sporą grupę funduszy surowcowych. Jednym z liderów rynku jest fundusz Skarbiec Rynków Surowcowych (należący do Skarbiec TFI). Przeczytaj też analizę PKO Surowców Globalny (należący do PKO TFI). Dwa fundusze i różne strategie. Zapoznaj się analizą, bowiem wyżej wymienione fundusze mogą się przydać w momencie, gdy inflacja znów rozpocznie wzrost.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.