Czy Skarbiec Małych i Średnich Spółek dalej będzie zarabiał?

09.05.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Skarbiec małych i średnich spółek od wielu miesięcy należał do najlepszych funduszy na polskim rynku akcji.  Stopa zwrotu na poziomie 48% w ciągu roku robi wrażenie. Wynik ten został osiągnięty także dzięki doborowi spółek wzrostowych do portfela (takich jak CDR, Ten Square games czy PlayWay).  Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy fundusz w kolejnym roku znów zanotuje tak duży wzrost? Czy zmienił się układ kluczowych spółek dla funduszu i czy gaming dalej stanowi o sile funduszu?

Czy Skarbiec Małych i Średnich Spółek dalej będzie zarabiał?

Jeżeli popatrzeć na ostatnie notowania funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek, to co prawda fundusz nie ma już takiej siły, ale wciąż utrzymuje się blisko szczytów:

Skoro fundusz jest blisko szczytów, to gaming nie może już stanowić o sile funduszu. Czy tak w rzeczywistości jest? Co ma obecnie wpływ na wycenę funduszu i czy w takim razie fundusz ma szansę na wzrost w kolejnych miesiącach?

Aktywa Fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek

Po pierwsze największy udział w portfelu nie ma już spółka CDR. Jej spadki w niewielkiej już części wpływają na notowania.  Udział na poziomie 1,5% jest znikomy i po części wynika z wyjścia z inwestycji, a po części z przeceny samego waloru (skoro CDR uległ tak mocnej przecenie, to jego udział w portfelu zmalał).  Spory udział w portfelu mają jednak pozostałe spółki gamingowe – PlayWay 8,8%, Ten Square Games 6,5%, 11 BIT Studio 3,3%).

Łączny udział gamingu spadł do ok. 20%.  W mojej opinii te 20% odpowiada za nieco słabszą siłę relatywną funduszu w ostatnich miesiącach. Pozostałe aktywa funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek są podzielone na wiele spółek, a ich dobór do portfela nie budzi wątpliwości. Największy wpływ na wycenę funduszu mają obecnie:

Budimex – bardzo dobre perspektywy,

Kęty – od lat uznana spółka, która wciąż ma dobre perspektywy,

Asbis – bije rekordy i rośnie udział spółki w funduszu,

Neuca – bardzo dobre perspektywy,

Mercator – niedawno spółka weszła do Wig20. Już znaczący wzrost za nią, ale falę 5 może wykonać,

Ryvu – dobre perspektywy,

Auto partner – bije rekordy,

Asseco – bardzo dobra i stabilna spółka,

Live chat – dobra spółka, dobra dywidenda,

Selvita – także mocno zyskuje.

Pozycje funduszu poza gamingiem są dobrane bardzo dobrze i nie budzą wątpliwości. Można też przypuszczać, że dodatni wynik funduszu w ostatnim kwartale (ok.8%) to efekt właśnie bardzo dobrego doboru spółek, tych poza gamingiem.

Co dalej?

Spółki w funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek wciąż mają dobre perspektywy, dlatego kluczowy wydaje się gaming. Czekamy na sygnały zakończenia spadków w tym segmencie.  Być może tylko wzrostowa korekta w sektorze gamingowym mocno pozytywnie wpłynie na wycenę funduszu.

Będziemy uważnie śledzić spółki gamingowe. Alternatywnym wyborem dla funduszu Skarbiec MISS jest Skarbiec Akcja (oparty na większych spółkach z Wig20). Jeżeli większe spółki zyskają na sile relatywnej i sytuacja gamingu nie ulegnie poprawie, to możliwa jest konwersja.

Podcast Funduszowe.pl:Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin