Skarbiec Małych i Średnich Spółek od wielu miesięcy należał do najlepszych funduszy na polskim rynku akcji. Stopa zwrotu na poziomie 48% w ciągu roku robi wrażenie. Wynik ten został osiągnięty także dzięki doborowi spółek wzrostowych do portfela (takich jak CDR, Ten Square games czy PlayWay). Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy fundusz w kolejnym roku znów zanotuje tak duży wzrost? Czy zmienił się układ kluczowych spółek dla funduszu i czy gaming dalej stanowi o sile funduszu?
Czy Skarbiec Małych i Średnich Spółek dalej będzie zarabiał?
Jeżeli popatrzeć na ostatnie notowania funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek, to co prawda fundusz nie ma już takiej siły, ale wciąż utrzymuje się blisko szczytów:
Skoro fundusz jest blisko szczytów, to gaming nie może już stanowić o sile funduszu. Czy tak w rzeczywistości jest? Co ma obecnie wpływ na wycenę funduszu i czy w takim razie fundusz ma szansę na wzrost w kolejnych miesiącach?
Aktywa Fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek
Po pierwsze największy udział w portfelu nie ma już spółka CDR. Jej spadki w niewielkiej już części wpływają na notowania. Udział na poziomie 1,5% jest znikomy i po części wynika z wyjścia z inwestycji, a po części z przeceny samego waloru (skoro CDR uległ tak mocnej przecenie, to jego udział w portfelu zmalał). Spory udział w portfelu mają jednak pozostałe spółki gamingowe – PlayWay 8,8%, Ten Square Games 6,5%, 11 BIT Studio 3,3%).
Łączny udział gamingu spadł do ok. 20%. W mojej opinii te 20% odpowiada za nieco słabszą siłę relatywną funduszu w ostatnich miesiącach. Pozostałe aktywa funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek są podzielone na wiele spółek, a ich dobór do portfela nie budzi wątpliwości. Największy wpływ na wycenę funduszu mają obecnie:
Budimex – bardzo dobre perspektywy,
Kęty – od lat uznana spółka, która wciąż ma dobre perspektywy,
Asbis – bije rekordy i rośnie udział spółki w funduszu,
Neuca – bardzo dobre perspektywy,
Mercator – niedawno spółka weszła do Wig20. Już znaczący wzrost za nią, ale falę 5 może wykonać,
Ryvu – dobre perspektywy,
Auto partner – bije rekordy,
Asseco – bardzo dobra i stabilna spółka,
Live chat – dobra spółka, dobra dywidenda,
Selvita – także mocno zyskuje.
Pozycje funduszu poza gamingiem są dobrane bardzo dobrze i nie budzą wątpliwości. Można też przypuszczać, że dodatni wynik funduszu w ostatnim kwartale (ok.8%) to efekt właśnie bardzo dobrego doboru spółek, tych poza gamingiem.
Co dalej?
Spółki w funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek wciąż mają dobre perspektywy, dlatego kluczowy wydaje się gaming. Czekamy na sygnały zakończenia spadków w tym segmencie. Być może tylko wzrostowa korekta w sektorze gamingowym mocno pozytywnie wpłynie na wycenę funduszu.
Będziemy uważnie śledzić spółki gamingowe. Alternatywnym wyborem dla funduszu Skarbiec MISS jest Skarbiec Akcja (oparty na większych spółkach z Wig20). Jeżeli większe spółki zyskają na sile relatywnej i sytuacja gamingu nie ulegnie poprawie, to możliwa jest konwersja.
Podcast Funduszowe.pl:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.