Czy polskie akcje są tanie?

23.10.2019, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Czy polskie akcje są tanie? Tak, są historycznie tanie i przy poziomach, w których zaczynały się solidne ruchy wzrostowe na GPW. Tanie są przede wszystkim akcje małych i średnich spółek (i tutaj pojawia się okazja na fundusze małych i średnich spółek), ale również porównując Wig20 (droższy od mWig40 czy sWig80) z innymi indeksami światowymi – jest tanio wyceniany.

Czy polskie akcje są tanie?

Przeanalizujmy wskaźnik cena/zysk na indeskie sWig80 (wskaźnik cena do zysku jest najpopularniejszym współczynnikiem wyceny (inaczej P/E). Uzyskuje się go w wyniku ilorazu ceny akcji (P) i wartości zysku netto przypadającą na jedną akcję). Obecnie P/E wynosi 9,5 co jest wartością bardzo małą (a więc bardzo atrakcyjną do kupna):

P/E dla indeksu sWig80

Tanie polskie akcje jak…

Jest już tak tanio jak w latach 2012-2013. W najnowszej historii naszej giełdy trochę taniej było tylko w 2009, po wielkim światowym kryzysie. Wartości P/E bliskie 9 pokrywają się ze strefami minimum na indeksie sWig80, co potwierdza nam wnioski z innych analiz, iż mamy fazę schyłkową bessy:

Schyłek bessy?

Polskie akcje tanie, warto inwestować w fundusze małych i średnich spółek

Obecna sytuacja najbardziej przypomina lata 2012-2013, gdzie indeks swig8o tworzył formację dołkową i był przed znaczącym ruchem w górę. Potencjał wzrostowy po osiągnięciu tak niskich poziomów wskaźnika P/E też jest optymistyczny – możemy spodziewać się co najmniej 70% wzrostu indeksu sWig80. Warto to wykorzystać w odpowiednim momencie zainteresować się funduszami rynku sWig80 – np. Metlife małych spółek lub Investor top 25.

Duże spółki droższe

Trochę droższe są spółki z indeksu Wig20, gdzie P/E wynosi średnio 14,7.  Jest to drogo na tle małych i średnich spółek, natomiast tanio na tle konkurencyjnych zagranicznych rynków. Idealny moment na kupno funduszy dużych spółek nastąpiłby, jeżeli P/E testowałaby dolną linię trendu:

P/E dla indeksu Wig20

Jaka wycena Wig20?

Czy jednak wskaźnik cena/zysk jeszcze zostanie zaniżony? Czasu jest coraz mniej, a poziomy cenowe już bardzo atrakcyjne.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin