Na świecie pasywne inwestowanie coraz bardziej wypycha tradycyjne formy. Ten trend powoli dociera również na nasz rynek, z roku na rok pojawiają się nowe możliwości.
Rodzaje funduszy pasywnych
Istnieją dwa rodzaje funduszy pasywnych — fundusze indeksowe oraz ETF-y. Ich cel jest podobny – jak najwierniejsze odwzorowanie danego indeksu.
ETF
ETF jest zamiennikiem dla zwykłych akcji – jeżeli nie chcemy analizować poszczególnych spółek, to możemy wybrać ETF na dany indeks – np. Wig20 lub sWig80.
Zostań inwestorem na czasie! 💡 Zapisz się na newsletter funduszowe.pl i odkrywaj najnowsze trendy rynkowe! Zapisuję się. |
Fundusze pasywne
Fundusze pasywne to rodzaj klasycznych funduszy inwestycyjnych, które dążą do odwzorowania benchmarku, czyli np. danego indeksu. Pasywność tego rodzaju funduszy polega na tym, że zadaniem zarządzającego nie jest pobicie benchmarku, lecz dostarczenie stopy zwrotu najbardziej zbliżonej np. do
danego indeksu. Fundusze pasywne posiada platforma inPZU, TFI Ipopema, Quercus czy PKO.
Porównanie funduszu pasywnego i Wig20
W fundusze pasywne warto inwestować, ponieważ mają sporo zalet.
Zalety funduszy pasywnych
Te główne zalety to prosta możliwość ekspozycji na wybrany rynek, Przewidywalność (wiadomo w co się inwestuje) oraz co bardzo ważne – niskie koszty zarządzania, które naprawdę robią różnice przy długoterminowym oszczędzaniu.
Fundusz inPZU Akcje Polskie
Przykładowy fundusz pasywny inPZU Akcje Polskie kupisz bez opłat, a opłata za zarządzanie wynosi tylko 0,50%. Dlaczego jest tak tanio? Żeby zarządzać aktywnie, trzeba zatrudniać rzeszę ekspertów, analityków, mieć dostęp do różnych źródeł danych, zewnętrznych analiz. To wszystko generuje koszty, których unikają fundusze pasywne. Czy fundusze pasywne mają wobec tego gorsze wyniki? No właśnie nie, w praktyce mało który fundusz aktywnie zarządzany pobije benchmark.
Minusy funduszy pasywnych
A jakie są minusy funduszy pasywnych? Główny to brak szans na ponadprzeciętny wynik, który w czasie hossy wybrane fundusze mogą osiągnąć.
Musimy również mieć świadomość, iż w czasie bessy fundusz pasywny będzie tracić na wartości tak jak indeksy giełdowe, natomiast zarządzający funduszem aktywnym może ograniczyć ekspozycje na ryzykowne aktywa.
W portfelu warto znaleźć miejsce zarówno dla funduszy pasywnych, które są tanie i przewidywalne oraz funduszy aktywnych, które w czasie hossy mogą dać ponadprzeciętny wynik.
Analiza w formie video:
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.