Czy fundusze inwestycyjne chińskie zyskają na sile w 2025 roku?

17.02.2025, Kategorie: Fundusze zagraniczne, Nowości, Autor: Michał Giel
Czy fundusze inwestycyjne chińskie zyskają na sile w 2025 roku

Coraz lepiej wyglądają indeksy chińskie. Po ostatnich wzrostach są coraz bliżej kluczowych oporów, a ich pokonanie może sygnalizować powrót hossy.

Czy fundusze chińskie zyskają na sile w 2025 roku?

Ostatnie osiągnięcia chińskiego startupu DeepSeek w dziedzinie sztucznej inteligencji znacząco wpłynęły na wzrost wartości chińskich akcji technologicznych. Wprowadzenie przez DeepSeek nowego modelu AI, który jest tańszy i bardziej efektywny niż dotychczasowe rozwiązania, przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania inwestorów chińskim rynkiem technologicznym.

Indeks Hang Seng Tech, obejmujący największe chińskie spółki technologiczne notowane w Hongkongu, odnotował spory wzrost. Ten dynamiczny wzrost kontrastuje z umiarkowanymi zmianami na amerykańskich rynkach technologicznych. Czy zatem zmienia się układ sił? Czy Chiny wyjdą z bessy?

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

Technicznie indeks Hang Seng zbliża się do silnego oporu:

Czy fundusze chińskie zyskają na sile w 2025 roku?
Hang Seng – wykres

Ewentualne pokonanie oporu może sygnalizować wejście w hossę w 2025 roku. Jeżeli popatrzymy na wolumeny, to one rosną na wzrostach. Spadek indeksu odbywał się na niskim wolumenie. Jest więc szansa, że Chiny mają przed sobą lepszy czas.

Mocne Chiny to mocne rynki wschodzące

Chiny odgrywają dominującą rolę w indeksach rynków wschodzących, takich jak MSCI Emerging Markets Index. Ich obecność w takich indeksach sprawia, że inwestorzy globalni traktują je jako główny czynnik wpływający na kondycję całego sektora rynków rozwijających się. Ewentualna siła chińskiego rynku akcji przełoży się na lepsze wyceny rynków wschodzących, w które inwestuje m.in. fundusz Goldman Sachs Rynków Wschodzących.

Fundusz ten ma obecnie sporą siłę relatywną – jest blisko szczytu wyceny:

Goldman Sachs Rynków Wschodzących
Goldman Sachs Rynków Wschodzących

Na wykresie co prawda widać klin, ale może to być również fala pędząca korekty. Kluczem jest rynek chiński – jeżeli opory zostaną wybite, to opisany fundusz będzie dalej zyskiwał na wartości. Jeżeli w okolicach oporu nastąpi dystrybucja, to ten klin na wycenie może zwiastować zmianę trendu.

Ważna gospodarka, wskaźnik CLI OECD

Najważniejsza będzie gospodarka, która obecnie jest w fazie stymulacji. Jeżeli chińskie PKB ruszy w górę, to opory na indeksach zostaną wybite.

Wskaźnik Composite Leading Indicator opracowany  jest przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To jedno z najważniejszych narzędzi służących do analizy przyszłych trendów gospodarczych. Jego głównym celem jest identyfikacja punktów zwrotnych w cyklu koniunkturalnym, co pozwala na wcześniejsze przewidywanie spowolnienia lub ożywienia gospodarczego.

OECD oblicza CLI na podstawie szeregu wskaźników wyprzedzających. Wykazują one silną korelację z aktywnością gospodarczą. Wartości CLI są aktualizowane co miesiąc i prezentowane jako indeks, który wskazuje przyszłe tendencje. Jeśli wskaźnik rośnie, sugeruje to nadchodzące ożywienie. Natomiast jego spadek może wskazywać na spowolnienie gospodarcze. Obecnie CLI dla Chin rośnie, co wskazuje na ożywienie w I półroczu 2025:

Obecnie CLI dla Chin rośnie
Obecnie CLI dla Chin rośnie

Jeżeli CLI dla Chin rośnie, to jest to mocne wsparcia dla indeksów chińskich. Jeżeli wskaźnik zakręci w dół, to będzie to sygnał ostrzegawczy dla Chin, dla Emerging Markets, ale także dla naszych krajowych funduszy akcji.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.