Czy fundusze akcyjne mają fundamenty do wzrostu? Hossa trwa od końca 2022 roku, więc jest w fazie zaawansowanej. Pozostaje pytanie, czy po tak długim czasie jeszcze jest potencjał do wzrostu?
Czy fundusze akcyjne mają fundamenty do wzrostu?
W ostatnim czasie na rynku akcyjnym występuje korekta. Korekta jest związana ze sporym wykupieniem (na Nasdaq było to wykupienie rekordowe). Drugim powodem słabości są słabsze odczyty wskaźników wyprzedzających, w tym PMI. Rynki reagują na słabsze dane, ale kluczowe znaczenie ma to, co wydarzy się w przeciągu kolejnych dwóch kwartałów. Czy fundusze akcji mają potencjał do wzrostu?
Ostatnie dane (które są już przez indeksy w USA zdyskontowane) zapowiadały przyspieszenie wzrostu PKB w USA. PKB USA zwiększył się w drugim kwartale o 2,8 proc., podczas gdy średnio prognozowano jego wzrost o 2 proc. Tempo zwyżki PKB wyraźnie więc przyspieszyło, po tym jak w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosło 1,4 proc. Czy kolejne dwa kwartały również będą udane?
Czym jest wskaźnik CLI OECD?
Wskaźnik CLI OECD (Composite Leading Indicator) to narzędzie stworzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które służy do prognozowania przyszłych trendów gospodarczych. Jest to swoisty „termometr” gospodarki, który pozwala wcześnie wykrywać sygnały o zbliżających się zmianach w cyklu koniunkturalnym.
Wskaźnik CLI nie jest jednym, konkretnym wskaźnikiem, ale złożoną średnią ważoną wielu różnych wskaźników gospodarczych. Te wskaźniki są starannie wybrane, aby były w stanie wyprzedzać zmiany w ogólnej aktywności gospodarczej.
Typowe wskaźniki wchodzące w skład CLI to:
- Wskaźniki produkcji przemysłowej: np. zamówienia na dobra trwałego użytku.
- Wskaźniki rynku pracy: np. liczba ofert pracy.
- Wskaźniki finansowe: np. kursy akcji, stopy procentowe.
- Wskaźniki konsumenckie: np. sprzedaż detaliczna.
Każdy z tych wskaźników dostarcza informacji o różnych aspektach gospodarki, a ich połączenie w jednym wskaźniku daje bardziej kompleksowy obraz sytuacji. Tę sytuację wykorzustujemy dla badania korelacji z rynkiem akcji.
Wiesz więcej: sprawdź informacje o funduszu PKO Akcji Plus.
Czy fundusz PKO ma dobrą perspektywę wzrostu?
Jak obecnie wygląda CLI?
Rośnie, a wzrost CLI OECD jest zwykle skorelowany z rynkiem akcji. Gdy rośnie CLI, to fundusze akcyjne mają potencjał do wzrostu:
Najnowszy odczyt CLI) pokazuje wzrost na wyższe pułapy, co oznacza, że globalna gospodarka jest nieprzerwanie od jesieni 2022 w fazie ożywienia. W porównaniu z poprzednimi miesiącami, ścieżka ożywienia wyraźnie się wypłaszczyła. Najwyraźniej z najnowszych kalkulacji OECD wynika, że ożywienie na świecie jest słabsze niż się wcześniej wydawało, ale wciąż trwa. Jeżeli CLI OECD rośnie, to jest podstawa do dalszego wzrostu funduszy akcyjnych.
Do typowych poziomów wzrostów na CLI OECD zresztą jeszcze trochę brakuje:
Na wykresie widzimy, że osiągnięcie czerwonej linii przez wskaźnik oznacza mocne ryzyko przegrzania światowej gospodarki. Jeżeli wskaźnik dojdzie do tych poziomów, to zapewne sprzedam posiadane fundusze inwestycyjne.
Wyniki historyczne CLI OECD
Tylko raz w historii wzrost wskaźnika CLI (powyżej 100 pkt) trwał dłużej:
W latach 2002-2007 nastąpił rekordowy okres wzrostu wskaźnika. Hossa na GPW z lat 2003-2007 nie była więc przypadkowa. Spadek CLI OECD zatrzymał się powyżej wartości 100 (próg rozwoju) i jego wzrost trwał dalej (powyżej wartości 102 w 2007 roku). W 2004 roku wystąpiła na GPW tylko bessa płaska (trend boczny).
Lata 2002-2007 to okres, który dla światowej gospodarki charakteryzował się stosunkowo stabilnym wzrostem. Odpowiedzią na to były także odczyty wskaźnika CLI OECD. Sygnalizował on utrzymującą się, choć nie zawsze dynamiczną, poprawę koniunktury. To wystarczyło do trwania najsilniejszej hossy na GPW.
Po okresie stabilnego wzrostu nastąpił globalny kryzys finansowy w 2008 roku. Wskaźnik CLI odzwierciedlił gwałtowne pogorszenie koniunktury i sygnalizował głęboką recesję. Analiza zmian wskaźnika CLI w tym okresie pozwala zrozumieć, jak szybko i skutecznie reaguje on na zmiany w gospodarce.
Inwestujesz lub chcesz dopiero zacząć? Dlaczego miałbyś nie skorzystać z tej szansy? Aż 6 miesięcy dostępu za 379 zł. W pakiecie dostęp do naszych 4 zyskownych portfeli funduszy inwestycyjnych oraz konsultacje poprzez e-mail. Gwarancja satysfakcji 30 dni. Kliknij tutaj i rozpocznij inwestowanie razem z nami. |
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.