Bank Pekao (PEO) oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) zawarły memorandum o współpracy, które wyznacza ścieżkę przygotowania potencjalnej transakcji polegającej na przekształceniu struktury obu podmiotów. Do 30 czerwca 2026 roku PZU ma zostać podzielone w taki sposób, aby działalność operacyjna znalazła się w nowej, w pełni zależnej spółce, co pozwoli PZU funkcjonować jako spółka holdingową. Kolejnym krokiem ma być połączenie PZU, już w formie holdingu, z Bankiem Pekao, przy czym bank będzie stroną przejmującą. W rezultacie powstanie grupa bankowo-ubezpieczeniowa, która ma stać się jedną z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej, oferując inwestorom oraz klientom kompleksowy wachlarz usług finansowych w ramach jednej struktury.
Główne założenia transakcji
Projekt wymaga wprowadzenia stosownych zmian legislacyjnych, uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych, a także korporacyjnych, w tym uchwał walnych zgromadzeń PZU i Banku Pekao oraz uzgodnienia pełnej dokumentacji transakcyjnej. Finalnym efektem planowanej transakcji ma być uproszczenie struktury właścicielskiej, czego konsekwencją będzie notowanie jednej, silniejszej finansowo spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – Banku Pekao po włączeniu holdingu PZU.
Korzyści dla grupy po połączeniu
Połączenie Banku Pekao i PZU ma stworzyć grupę o zdywersyfikowanej strukturze przychodów, integrując działalność bankową z ubezpieczeniową oraz inwestycyjną. W wyniku zaplanowanych przekształceń spodziewane jest wygenerowanie znaczących nadwyżek kapitałowych szacowanych na około 15–20 miliardów złotych, co stanie się możliwe dzięki zastosowaniu przepisów Rozporządzenia CRR na poziomie całej grupy oraz korzystnym zmianom w dyrektywie Solvency II, które obniżą wymogi wypłacalności dla podmiotów ubezpieczeniowych. Uwolnione nadwyżki kapitału mogą zostać przeznaczone na finansowanie prorozwojowych projektów w polskiej gospodarce, a także zwiększą potencjał dywidendowy nowej grupy. Model bancassurance, zakładający sprzedaż produktów ubezpieczeniowych za pośrednictwem sieci bankowej, ma przyczynić się do wzrostu efektywności operacyjnej, natomiast uproszczony ład korporacyjny i większa transparentność organizacji przełożą się na jeszcze większą atrakcyjność podmiotu dla inwestorów. Dzięki wspólnej strukturze będzie możliwe zwiększenie zdolności kredytowej na przebudowę sektora energetyki, obronności i nowych technologii w Polsce.
📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).
PZU oraz Bank PEKAO znajduje się w portfelach wielu funduszy inwestycyjnych akcji i podobnie, jak Orlen – po połączeniu z PGNiG – stanie się na tyle dużą grupą kapitałową, aby znaleźć się w zainteresowaniu dużych instytucji kapitałowych z zagranicy. Oznacza to napływ nowego kapitału, w tym możliwość dźwignięcia wycen funduszy inwestycyjnych krajowych akcji na dużo wyższy poziom cenowy.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.