Cykliczny rynek małych i średnich spółek

12.12.2019, Kategorie: Bez kategorii, Autor: Michał Giel

Indeks mWig40 oraz – w jeszcze większym stopniu – sWig80 są uzależnione od krajowego kapitału, dlatego indeksy te poruszają się miarę cyklicznie. To ułatwia analizę oraz inwestowanie w fundusze małych i średnich spółek, bowiem rynki to są mocno „trendowe”. W 2019 roku spodziewaliśmy się spadkowej fali wtórnej, jak sytuacja wygląda obecnie?

Na indeksie cenowym rynku miała wystąpić fala wtórna – po jej zakończeniu miał nastąpić dobry moment na kupno. Ponad 2-letnia bessa miała zostać zakończona fazą wtórną, po której rynek miał wybić w górę. Oto prognoza z przed kilku miesięcy:

 

Indeks cenowy rynku
Indeks cenowy rynku


Cykl oraz fale Elliotta pomogły dość skutecznie wyznaczyć ostatnią falę spadkową i możliwą zmianę. Tak sytuacja wygląda obecnie:

 

Indeks cenowy rynku
Indeks cenowy rynku

Od ponad roku najsilniejszym indeksem GPW był sWig80. Tutaj mocne wyprzedanie, cykl oraz fale pomogły wykreślićtaką prognozę:

 

Analiza sWIG80
Analiza sWIG80

Obecnie wszystkie znaki wskazują na to, że weszliśmy w okres hossy, który zgodnie z cyklem powinien potrwać przynajmniej 1-1,5 roku. Cykl wyższego rzędu podpowiada jednak, że po okresie zmiennego trendu wejdziemy w silny ruch wzrostowy, która będzie kulminował dopiero za ok. 8 lat. To co można napisać – funduszami akcyjnymi (w tym małych i średnich spółek) warto interesować się właśnie teraz (w perspektywie kilku lat), a potem znów można wybrać bezpieczeństwo (lokaty, obligacje).


Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin