Co to Baltic Dry Index?

01.02.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Wskaźnik BDI jest jednym z instrumentów charakteryzujących zmiany w koniunkturze gospodarczej na świecie. Jest on ustalany codziennie (w dolarach) od 1985 roku przez Baltic Exchange w Londynie. Wskaźnik uwzględnia informacje o wymianie towarów, fizycznym popycie na przewozy oraz o kontraktach derywaty wami.

Wbrew nazwie, Baltic Dry Index nie ogranicza się do krajów rejonu Morza Bałtyckiego (historycznie, stąd się wywodzi), lecz odnosi się do globalnego handlu towarami sypkimi luzem (dry bulk) i ich transportu drogą morską. BDI jest względnie dobrym miernikiem światowej koniunktury gospodarczej, a w związku z tym można go wykorzystać do prognozowanie cen na rynkach akcji.

Baltic Dry Indeks

Dlaczego indeks jest warty obserwacji? BDI mierzy popyt i podaż na transport towarów, które pełnią rolę półproduktów lub surowców do produkcji towarów gotowych. Jest to więc efektywny wskaźnik wyprzedzający, tj. przyszłego wzrostu gospodarczego i produkcji, a więc trendem na rynku akcji.

BDI jest mocno skorelowany z trendem rynków wschodzących. Super hossa na GWP z lat 2003-2007 była powiązana z rekordami GPW:

 

Baltic Dry Indeks wykres

Baltic Dry Indeks a ceny akcji na GPW

Jeżeli BDI znów będzie bił rekordy, to na GPW wystąpi znów super hossa. Warto więc obserwować wskaźnik, by wiedzieć czy tym razem polskie akcje można potrzymać nieco dłużej niż zwykle. Jak BDI wygląda dziś:

 

 

Mamy podwójne dno (2019 rok oraz niedawne dno związane z pandemią).  Po utworzeniu podwójnego dna wystąpił wzrost, po którym następuje trójkąt.  Trójkąt jest zwykle formacją kontynuacji, więc ja zakładam taki sam wzrost jak od strefy minimum.

Dopiero w dłuższym czasie dowiemy się, czy wzrost BDI zostanie przedłużony. Ewentualne nowe rekordy BDI oraz cen surowców będą wskazywać, że na GPW wystąpi silna, wieloletnia hossa, na którą tak długo czekamy.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin