Donald Trump zapewne wygra wybory w USA. Co to oznacza dla funduszy akcyjnych? Na razie spodziewam się polaryzacji nastrojów – silne będą fundusze amerykańskie, słabsze fundusze rynków wschodzących.
Co oznacza wygrana Trumpa dla funduszy akcji?
Według prognozy NY Times to Donald Trump jest na najlepszej drodze, by wygrać wybory prezydenckie. Model prognostyczny szacuje szansę zwycięstwa byłego prezydenta na 89 proc. Republikanie praktycznie zapewnili sobie też większość w Senacie po tym jak odebrali Demokratom o najmniej dwa mandaty – w Ohio i Wirginii Zachodniej. Rywalizacja o Izbę Reprezentantów też zapewne zakończy się wygraną Republikanów. Co oznacza wygrana Trumpa dla funduszy akcji?
Polaryzacja rynków akcyjnych
Na rynkach wschodzących jest nerwowo, zyskują natomiast kontrakty na indeksy w USA. Mamy silny wzrost dolara, spadek indeksu Hang Seng oraz zapewne przed sobą nerwową sesję w Warszawie.
Dlaczego rośnie rynek amerykański?
Rynek spodziewa się, że Trump jeszcze wzmocni konkurencyjność amerykańskich firm. Jednocześnie spodziewana jest wojna handlowa z Chinami (traci na wartości Hang Seng). Wzrosną obawy o nasz region (większa premia za ryzyko inwestowania na GPW).
To co zwraca uwagę, to silny wzrost kontraktów na indeksy w USA. Globalny kapitał wybiera bezpieczeństwo – czyli woli inwestycje w akcje amerykańskie, niż niepewność na rynkach wschodzących. Kontrakt na Nasdaq rośnie 1,5% a na małe spółki w USA (indeks Russell2000) nawet o ponad 5% i jest na nowych szczytach. Powinien na tym skorzystać fundusz Esaliens Małych Spółek w USA (nasz portfel amerykański):
Presja dla rynków wschodzących i GPW
Presja dla Chin jest znana. Trump w czasie swojej pierwszej kadencji wprowadził cła i dlatego rynki spodziewają się, że wytoczy nową wojnę handlową.
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA mogłaby osłabić polskie fundusze akcji. Dlaczego na GPW może być nerwowo? Głównie ze względu na politykę zagraniczną i gospodarczą, którą Trump promował podczas swojej poprzedniej kadencji. Jego podejście „America First” skoncentrowane jest na interesach Stanów Zjednoczonych. Może to skutkować mniejszym zaangażowaniem USA w politykę bezpieczeństwa i gospodarczą Europy, zwłaszcza w regionie Europy Wschodniej. Niepewność ta mogłaby wywołać niepokój wśród inwestorów, osłabiając kursy akcji firm w Polsce. Trump wielokrotnie sugerował ograniczenie zaangażowania USA w NATO, co w Polsce – jako kraju o dużym znaczeniu geopolitycznym i bliskości Rosji – może odbić się negatywnie na zaufaniu inwestorów, wprowadzając dodatkową niepewność na rynek (Trump jednak chwali Polskę za wydawanie 4% PKB na obronność i równie dobrze wspomina swoją wizytę w Polsce, którą kojarzy – jako „swoich Przyjaciół”).
Jak zachowają się fundusze inwestycyjne?
W tym tygodniu pojawi się presja na fundusze inwestycyjne (zarówno akcyjne, jak i fundusze obligacji). Dlaczego na GPW może być nerwowo i zmiennie? Inwestorzy będą oczekiwali większej premii za ryzyko posiadania akcji w regionie. Polskie akcje oraz obligacje mogą być chwilowo zaniżone aż do momentu pierwszych sugestii Trumpa dotyczących Ukrainy.
Donald Trump podczas swojej prezydentury wielokrotnie krytykował NATO i podejście innych państw członkowskich do wspólnego finansowania sojuszu. Uważał, że wiele krajów, szczególnie w Europie, nie wywiązuje się z ustalonych zobowiązań finansowych i wydaje na obronność zbyt mało w porównaniu do publicznie deklarowanych środków. Oświadczył, że Stany Zjednoczone ponoszą zbyt duże koszty związane z funkcjonowaniem NATO, co jego zdaniem jest nieuczciwe wobec Amerykanów. Trump sugerował nawet, że USA mogłyby rozważyć wyjście z NATO, jeśli inne kraje nie zwiększą swoich wydatków na obronność.
Oczywiście wszelkie te sugestie mają celu mobilizacje sojuszników, to gra interesów.
Druga sprawa to kwestia Ukrainy. W pierwszej fazie będą obawy o nasz region. Docelowo może się okazać, że główne koszty poniesie Ukraina (terytorialne, brak możliwości wejścia do NATO, itp.). Trump jest nieprzewidywalny, ale dla GPW ważny jest spokój w naszym kraju.
Nasze przewidywania dla GPW nie zmieniają się. Część związaną z funduszami akcyjnymi opisaliśmy we wpisie dla abonentów portalu Funduszowe.pl – Kiedy sprzedawać fundusze akcyjne?.
Może pojawić się również chwilowe osłabienie rynku obligacji długoterminowych. To osłabienie mogą wykorzystać inwestorzy, którzy chcą budować portfel bezpieczny, który będzie zarabiał 10-15% rocznie. Taki bezpieczny, modelowy portfel już niebawem powstanie na portalu Funduszowe.pl. Czym będzie się wyróżniał nowy portfel?
Portfel tradycyjny oraz IKE (emerytalny) inwestuje zgodnie z trendem na rynkach (w dane aktywa wzrostowe). Zarabiają 20-30% rocznie, ale inwestowanie wiąże się z większym ryzykiem. Nowy portfel będzie inwestował w najlepsze fundusze obligacji oraz w mniejszej części w fundusze akcji (w czasie hossy, gdy kupno będzie opłacalne).
Inwestujesz lub chcesz dopiero zacząć? Dlaczego miałbyś nie skorzystać z tej szansy? Aż 6 miesięcy dostępu za 379 zł. W pakiecie dostęp do naszych 4 zyskownych portfeli funduszy inwestycyjnych oraz konsultacje poprzez e-mail. Gwarancja satysfakcji 30 dni. Kliknij tutaj i rozpocznij inwestowanie razem z nami. |
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.