Cła w krótkim terminie napędzają światowe gospodarki?

31.03.2025, Kategorie: Nowości, Rynek i aktualności, Autor: Michał Giel
Cła Trump wpływ na rynki

W raportach Funduszowe.pl często pisaliśmy, o możliwym fenomenie narzucanych przez USA ceł. W długim terminie cła zaszkodzą globalnej gospodarce (a więc także gospodarce USA), ale w krótkim terminie ich działanie może być zupełnie inne.

Cła w krótkim terminie napędzają światowe gospodarki?

Co robią firmy wiedząc, gdy wchodzi nowy podatek? Starają się zapełnić magazyny, by kupić taniej. Skoro amerykanie kupują więcej, to korzysta na tym przemysł europejski, ale także np. chiński. Są to wydarzenia jednorazowe, do momentu wprowadzania ceł.

Być może to jest drugie wytłumaczenie bardzo dobrego zachowania indeksów w Europie (te pierwsze to zbrojenia i nowy kapitał na nie). W krótkim terminie pobyt jest bardzo duży, co przełoży się na wyniki finansowe firm, tylko co dalej?

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

Ciekawy wykres portalu stooq.pl pokazujący, jak dynamicznie w ostatnim czasie rośnie import USA:

Cła w krótkim terminie napędzają światowe gospodarki?
Cła w krótkim terminie napędzają światowe gospodarki?

Konsument amerykański próbuje wyprzedzić ewentualny wzrost cen importowanych dóbr na skutek planowanych taryf celnych i kupuje na globalnych rynkach jakby „na zapas”.

Wpływ ceł na rynek w USA

Tutaj mój sposób rozumowania jest taki. W pierwszej fazie firmy amerykańskie wydają sporo by zapełnić magazyny. Ich wynik finansowy może być w pierwszej fazie gorszy (stąd nasze sceptyczne patrzenie na Nasdaq). Za bieżące środki kupowane są towary, które będą sprzedawane w kolejnych miesiącach.

W I kwartale może być gorzej, ale po wprowadzeniu ceł firmy amerykańskie uzyskają większe marże. Można się domyślić, że towary będą sprzedawane z magazynów przez parę miesięcy, oczywiście z doliczoną marżą.

Sytuacja może więc ulec zmianie. Po wprowadzeniu ceł osłabnie Europa (popyt zmaleje), ale siłę ponownie zyska USA (lepsze marże, lepsze wyniki finansowe).  Cła więc mają spory wpływ na trend, zarówno dla USA, jak i całego świata.

Cła w krótkim terminie pomogą

Cła to podatki nałożone na importowane towary, które sprawiają, że produkty zagraniczne stają się droższe. Mogą być stosowane z różnych powodów, w tym:

  1. Ochrona krajowego przemysłu – Cła ograniczają konkurencję zagraniczną, wspierając lokalnych producentów, którzy mogą sprzedawać swoje towary po konkurencyjnych cenach.

  2. Zwiększenie dochodów budżetowych – Państwa pobierają opłaty celne, co może poprawiać sytuację fiskalną.

  3. Środek polityki zagranicznej – Cła mogą być stosowane jako narzędzie nacisku w negocjacjach handlowych (co widzimy doskonale po ruchach w USA).

Wprowadzenie ceł może na krótki czas stymulować wzrost gospodarczy (UE, Chiny), ale również nieco później w USA.  Firmy mogą liczyć na większe marże. Wyższe ceny importowanych dóbr sprawiają, że konsumenci i firmy częściej sięgają po produkty krajowe. Zwiększony popyt prowadzi do wzrostu produkcji, wzrostu zatrudnienia i wyższych wynagrodzeń w lokalnych przedsiębiorstwach. Cła stanowią też źródło dochodów dla rządu.

Problem w dłuższym czasie

Ale w perspektywie kilku lat mamy problem. Mimo że cła mogą początkowo stymulować gospodarkę, w dłuższym terminie ich efekty mogą być negatywne. Importowane produkty stają się bowiem droższe, co obniża siłę nabywczą obywateli.

Partnerzy handlowi mogą wprowadzić własne taryfy, co uderza w eksport krajowy. To przed nami. Chronione branże mogą stać się mniej innowacyjne i mniej konkurencyjne na rynkach międzynarodowych. Big Techy z USA mogą nieco stracić na konkurencyjności.

Współczesna gospodarka jest globalnie zintegrowana, a ograniczenia w handlu mogą utrudniać działalność firm korzystających z komponentów importowanych. Takie zdarzenia widzieliśmy już w czasie Covid19. To nie tylko ryzyko dla globalnego wzrostu, ale także dla przejściowego wzrostu inflacji. A skoro tak, to czy FED będzie tak chętnie obniżał stopy procentowe?

Wniosek

Cła mogą krótkoterminowo napędzać gospodarkę, zwiększając produkcję krajową, inwestycje i dochody budżetowe. Zyskuję inne kraje (na które będą nakładane cła), chwilowo zyska też rynek amerykański. Jednak w dłuższym okresie mogą prowadzić do wzrostu cen, ograniczenia konkurencyjności i spowolnienia globalnego wzrostu.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.