Budowanie majątku poprzed wieloletnie inwestycje w USA

02.06.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Polska należy do krajów rozwijających się (przynajmniej wedle klasyfikacji MSCI). My, jako inwestorzy, może niekoniecznie jesteśmy tym zainteresowani tak bardzo, jak możliwością wyboru miejsca i sposobu, w jaki chcemy inwestować.

Otwarcie na Amerykę

Czy wiecie, co to jest W8-BEN? To jest formularz, który umożliwia płacenie 19% podatku od inwestycji w Stanach Zjednoczonych (najlepszym rynku świata), zamiast 34%. Powinno go Wam udostępnić biuro maklerskie, jeżeli inwestujecie w akcje. Ponieważ jednak biura tego nie robiły, część inwestorów inwestowała poza granicami, w zagranicznych biurach maklerskich. Trzeba było czekać wiele lat, aby krajowe domy maklerskie coś z tym zrobiły. I tak w styczniu taki formularz bezpłatnie wprowadził XTB, a w kwietniu bossa.pl – reszta jeszcze nie.

Piszę o tym nie bez powodu, ponieważ otwarcie możliwości inwestowania na rynku amerykańskim jest szansą, z której należy skorzystać, kiedy pojawiają się ku temu narzędzia.

W przypadku funduszy inwestycyjnych była oczywiście możliwość kupna funduszy zagranicznych, w tym amerykańskich, ale zwykle wiązało się to z ryzykiem kursu walutowego. Ale i to się zmienia. Wiesz, jak? Otóż kiedy kupujesz jednostkę funduszu, sam fundusz zabezpiecza jednostkę uczestnictwa walutą w ten sposób, aby nie wpływała ona na wycenę funduszu (zabezpieczenie nie zawsze jest pełne, ale działa dobrze). Zaznaczę od razu, że nie każdy fundusz tak robi. Ale będziemy wybierać takie, które to zabezpieczenie mają (chyba, że kiedyś dolar zaliczy bessę, podobnie, jak szeroko rozumiana Ameryka, co My – jako Polacy, wykorzystamy podwójnie).

Funduszowe.pl coś dobrego z tym zrobi

Dobrze jest być uczestnikiem inwestycji największego rynku świata (Ameryka), gdzie jest największy kapitał, który w dodatku praktycznie zawsze jednogłośnie gra na wzrost. Skoro pojawia się możliwość, to i będziemy w Funduszowe.pl z tego korzystać.

Mamy w planie zrobienie czegoś w rodzaju planu systematycznego oszczędzania dla naszych Abonentów. Będziemy korzystać z kilku wybranych funduszy, które będziemy regularnie dokupywać. A jak regularnie? To już będzie zależało od rynku amerykańskiego i częstotliwości przecen, jakie nam zafunduje. W każdym razie regularnie oszczędzającym w długim terminie z pewnością się to opłaci.

Tak swoją drogą – gratulujemy tym wszystkim, którzy inwestują na rynkach akcji i funduszy inwestycyjnych, w tym inwestorom, którzy korzystają z naszego wsparcia.

Teraz jeszcze skorzystamy z rynku amerykańskiego, aby systematycznie piąć się we wzroście, korzystając z najsilniejszych spółek świata.

Inwestorzy często nie są świadomi, jak potężne są spółki amerykańskie. Wszyscy znają Apple, ale nie każdy wie, że z urządzeń tej firmy korzysta grubo ponad miliard ludzi. Albo taki Chevron – porównajcie go z PKN Orlenem. Orlen jest duży, jak na nasz kraj, ale to Chevron obecny jest w 180 krajach świata i jest obecnie wyceniany na 350 miliardów dolarów. To są molochy, które zarabiają i które w długim terminie zyskują na wartości, nawet, jeżeli po drodze trafi im się bessa. Wielkość wprost wpływa na zysk, a zysk na wzrost ceny akcji. Taka to różnica pomiędzy naszym, bardzo cyklicznym krajem, a chociażby SP500, stanowiącym dużą część siły naszego świata.

Inwestować trzeba, mądrze

Inwestować trzeba dobrze, mądrze, rozumieć ten proces. Nie chodzi tylko o to, aby mieć długą perspektywę inwestycyjną. Trzeba umieć aktywa kupić, niektóre kiedyś sprzedać (jak te z naszego rynku w cyklu bessa-hossa), a niektóre trzymać i dokupywać, kiedy pojawia się korekta. Zarabiać.

Tak więc jeszcze raz gratulacje tym, którzy inwestują. Tych, którzy jeszcze tego nie robią, zachęcamy do rozpoczęcia procesu nauki, zrozumienia i kiedyś rozpoczęcia. Ludzie po latach często żałują tylko jednej rzeczy – że nie zaczęli tego robić we właściwy sposób wiele lat wcześniej.

Przyznam, że szukałem jakiegoś dobrego cytatu, który byłby inspirujący dla naszych Czytelników. Są ich setki, ale żaden nie oddaje tego, co chcemy przekazać.

Po prostu obierz właściwą drogę w kierunku bogactwa.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin