BNPP Globalny Strategii Dłużnych ESG to fundusz inwestycyjny obligacji, który koncentruje się na globalnych obligacjach o zrównoważonym charakterze. Dzięki podejściu ESG (Environmental, Social, Governance), fundusz inwestuje w instrumenty o wysokich standardach odpowiedzialności społecznej i ekologicznej. Czy przy tych założeniach fundusz jest również skuteczny i zarabia? Sprawdzamy to.
Zasady BNPP Globalny Strategii Dłużnych ESG
Fundusz zapewnia rozwiązanie inwestycyjne, które koncentruje się na inwestowaniu w globalne obligacje. Jednocześnie stosuje się zasady odpowiedzialnego inwestowania, znane jako ESG (Environmental, Social, Governance). Fundusz ten jest częścią rosnącej oferty produktów funduszy inwestycyjnych, które łączą tradycyjne podejście do inwestowania z odpowiedzialnością społeczną, ekologiczną oraz wysokimi standardami zarządzania. Oznacza to, że fundusz inwestuje wyłącznie w spółki i instytucje, które spełniają określone standardy. Te standardy obejmują zakres ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i zarządzania.
Aktywne zarządzanie
Fundusz jest zarządzany w sposób aktywny. Oznacza to, że menedżerowie portfela regularnie analizują rynki oraz spółki, aby wybrać te, które najlepiej odpowiadają na zmieniające się warunki ekonomiczne i rynkowe. W praktyce oznacza to, że fundusz może inwestować w różne sektory i regiony geograficzne.
Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne. Zapisuję się. |
W co dokładnie inwestuje BNPP Globalny Strategii Dłużnych ESG?
Fundusz inwestuje środki w tzw. fundusze wspólnego inwestowania, jednostki uczestnictwa oraz
certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych oraz zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Generalnie jest rynek zagranicznego długu w kategoriach takich jak: środowisko, społeczna odpowiedzialność oraz ład korporacyjny. Połowa udziałów jest inwestowana w dolarach (także pozycja short), 33% to euro oraz 15% to polski złoty.
Wycena funduszu
Fundusz w ostatnim roku zarobił 7%:

Wynik funduszu za ostatni rok jest dobry. Na ten wynik wpłynęły zyski z zagranicznych obligacji oraz spadek wartości dolara (18% to pozycja short na dolara).
Wynik dobry, natomiast są fundusze obligacji, które oferują lepsze rezultaty przy większym bezpieczeństwie.
Perspektywy dla funduszu
Jeżeli chodzi o perspektywy, to kolejne 6 miesięcy może być korzystne dla funduszu. W późniejszym czasie trend z zagranicznym długu może ulec zmianie, dodatkowo deprecjacja dolara też nie będzie trwała wiecznie. W przyszłości o wyniku funduszu zadecyduje elastyczność zarządzających. Nie raz na blogu opisywaliśmy fundusz, który miał dobrą rotację aktywów (zobacz Skarbiec Małych i Średnich Spółek).
Inwestycja w ten fundusz może więc dywersyfikować portfel, ale inwestycja jest związana z nieco większym ryzykiem. W mojej opinii bezpieczniejszym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne, które lokują kapitał w części w polskie obligacje skarbowe. Czy warto wybrać ten fundusz, czy może inne z grupy obligacji? Koniecznie zapoznać się z analizą innych funduszy – Generali Korona Dochodowy oraz PKO Obligacji Długoterminowych.
Opłaty
Fundusz pobiera o,15% za kupno oraz 0,5% rocznie za zarządzanie.
Plusy i minusy funduszu BNPP
Fundusz BNPP Globalny Strategii Dłużnych ESG stanowi nowoczesne rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą połączyć długoterminowy zysk z odpowiedzialnym inwestowaniem. Integracja zasad ESG z globalnym rynkiem obligacji umożliwia inwestorom nie tylko czerpanie korzyści finansowych, ale także wywieranie pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo.
Coś jednak z coś – fundusz należy do kategorii większego ryzyka od klasycznych funduszy obligacji. Sporo zależy od zarządzających, którzy w przyszłości będą mieć spory wpływ na wyniki.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.