Bilans banków centralnych a fundusze akcyjne

24.04.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Polityka pieniężna FED, EBC oraz BoJ od wielu już lat kształtuje wyceny na rynku akcyjnym. Uzależnienie od „kroplówki” FED jest większe niż kiedykolwiek, można wręcz odnieść wrażenie, że indeksy rosną, gdy zwiększa się bilans banków centralnych.

Banki centralne kluczowe dla rynków

Po raz pierwszy działania na dużą skalę zostały rozpoczęte w 2008 roku. Od tego momentu trwa światowy trend dodruku, który wywołuje hossę na rynkach rozwiniętych.

Poniżej na grafice widać bilans FED, EBC, BoJ:

 

 

Tylko FED w ostatnich latach prowadzić politykę stopniowego wycofania środków z rynku, co przełożyło się na brak hossy S&P500 (rozległy trend boczny). W okresie pandemii odblokowano dodruk, na niewidzianą wcześniej skalę:

Bilans FED

Ile dolarów wydrukowano?

W stosunku do stanu z końca lutego (w imię walki ze skutkami Covid-19) wydrukowano z powietrza 2,4 bln USD. Obecna skala pomocy wynosi ok. 6,5 bld USD! W 2008 roku dużo mniejsza skala dodruku wystarczyła do wywołania surowcowej hossy, tym razem ruch może być jeszcze większy.

Dodruk a ceny akcji

W ostatnich latach dodruk przekładał się głównie na „pompowanie” cen akcji w krajach rozwiniętych. Kiedy te środki trafią na nasz rynek? Środki z dodruku nie trafiają bezpośrednio na GPW (tak jak ma to miejsce w USA czy Japonii), dlatego musimy zaczekać na inflacyjny cykl i globalny przepływ kapitału. Jeżeli dodruk wywoła większą inflację (inflacyjne ożywienie), to beneficjentem takiego trendu będą surowce i takie rynki jak nasz. Trend będzie trwał do momentu, w którym banki centralne będą dostarczać płynność (kontrolowana inflacja).

Inflacja wystrzeli w górę

Jeżeli w przyszłości inflacja przyspieszy, to FED rozpocznie proces wycofywania bld z rynku.  Commercials zarobią, banki centralne zdewaluują dług, klasa średnia zapłaci niewidoczny podatek (inflacyjny podatek), a inwestorzy zostaną z akcjami na przegrzanym rynku akcji, który będzie musiał urealnić swój stan po latach dodruku.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin