Beta ETF Nasdaq100 3x Lev (ETFBNQ3LV)

11.09.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Beta ETF Nasdaq100 3x Lev

Na giełdzie zadebiutował nowy fundusz ETF: Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev. Znajdziesz go w tabeli notowań pod tickerem ETFBNQ3LV. Od czego zależą notowania ETF i czy warto go rozważyć do portfela?

ETF Beta ETF Nasdaq100 3x Lev

ETF-y, czyli fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, są jednym z najpopularniejszych narzędzi inwestycyjnych. Są przeznaczone dla inwestorów poszukujących prostego i efektywnego sposobu na uzyskanie ekspozycji na rynki finansowe. Dla inwestorów bardziej zaawansowanych, którzy chcą zintensyfikować swoje zyski lub zabezpieczyć się przed spadkami, dostępne są ETF-y z dźwignią. Jednym z nich jest Beta ETF Nasdaq100 3x Lev. Od czego zależą jego wyniki?

Beta ETF Nasdaq100 3x Lev to fundusz, który daje inwestorom możliwość uzyskania ekspozycji na indeks Nasdaq 100 z zastosowaniem trzykrotnej dźwigni finansowej. Oznacza to, że zmiany wartości indeksu są odzwierciedlane w wyniku funduszu z trzykrotnie większą intensywnością.

Jeśli indeks Nasdaq 100 wzrośnie o 1% w ciągu dnia, wartość Beta ETF Nasdaq100 3x Lev wzrośnie o 3%. Działa to jednak również w drugą stronę: jeśli indeks Nasdaq 100 spadnie o 1%, wartość ETF-u spadnie o 3%. W ten sposób inwestorzy mogą maksymalizować swoje zyski w okresach wzrostu rynku. Są również narażeni na znaczące ryzyko w przypadku spadków.

Czy warto inwestować?

Na długi termin warto, bowiem Nasdaq znajduje się w sekularnej hossie. Inwestycje są bardziej optymalne, jeżeli kupimy ETF w czasie spowolnienia gospodarczego lub na początku ożywienia. Prosty sposób na kupno to obserwacja np. indeksu Chicago PMI. Jeżeli indeks jest nisko (wyraźny pod wartością 50), to ETF można kupić na długi termin:

Kiedy inwestować w Beta ETF Nasdaq100 3x Lev? Gdy Chicago PMI jest nisko
Beta ETF Nasdaq100 3x Lev i wskaźnik Chicago PMI

Na wykresie zaznaczyłem kluczowe czerwone linie. Jeżeli wskaźnik zbliża się do nich, to nie inwestuje już na wzrost Nasdaqa.

Indeks Chicago PMI jest uważany za ważny wskaźnik koniunktury w regionie Chicago i jest szeroko monitorowany przez inwestorów, ekonomistów i przedstawicieli sektora przemysłowego. Służy do oceny siły gospodarki i prognozowania przyszłych trendów nie tylko dla regionu Chicago, ale również dla całych Stanów Zjednoczonych.

Koszty posiadania i zakupu funduszu ETF

Fundusz ETF kupujemy na giełdzie, dlatego do całkowitych kosztów należy doliczyć prowizję za zakup i przyszłą sprzedaż funduszu ETF za pośrednictwem biura maklerskiego. Do tego dochodzi koszt zarządzania funduszy w wysokości 1,5% rocznie. Prospekt wskazuje, że całkowity wskaźnik kosztów jednostek funduszu powinien się zamknąć łącznie w wysokości 2,5% rocznie. Prospekt nie precyzuje jednak, co wchodzi w ich skład.

Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin