Bardzo szczegółowa analiza WIG20

12.10.2023, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Zapraszam na analizę WIG20, w której pokażę wiele aspektów metodologii VSA. Jest to wiedza uniwersalna, która pomoże czytelnikom poruszać się po rynkach finansowych. Będzie ciekawie.

W tym tygodniu dokonaliśmy wymiany funduszu INPZU nakierowanego na obligacje. Posiadaliśmy w nim 30% portfela. Całe 20% portfela zostało skierowane w stronę INPZU Sektora Informatycznego. Polecam zapoznać się z tym artykułem, w którym dokładnie wyjaśniłem strukturę funduszu i sektor, w którym działa. Pozostałe 10% poszło w stronę INPZU Akcji Polskich – innymi słowy, głównie na WIG20. Przyglądnijmy się dokładnie temu indeksowi w kontekście analizy wolumenu.

Analiza indeksu WIG20 – VSA

W metodologii VSA jest coś takiego, jak „change of behavior”. Tłumacząc to zjawisko dosłownie – jest to zmiana zachowania rynku. Wolumen poprzez działanie inwestorów komunikuje nam, że coś się zmienia na rynku. Za zmianę zachowania uznaje się widoczny malejący wolumen z wyraźnym akcentem na końcu. W omawianym poniżej przykładzie będziemy mówić o zmianie zachowania z bessy na potencjalną hossę. Rynek w trakcie spadku powiedział nam, że podaż się kończy lub jak ktoś woli inne określenie – sprzedający stracili ochotę na sprzedawanie akcji.


Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin