Wiele miesięcy trzeba było czekać, ale w końcu fundusz inPZU Akcje Polskie ruszył w górę, więc i ta pozycja w portfelu Funduszowe.pl przynosi już prawie 50% zysk.
Bardzo dobre wyniki inPZU Akcje Polskie
Wielu inwestorów już straciło wiarę w polski rynek akcji, ale w końcu na GPW pojawiła się siła i nowe szczyty. Dzięki rekordom indeksu WIG mamy też wreszcie dobre zyski na funduszu inPZU Akcje Polskie. Pozycja przez długi czas wyglądała słabiej, ale obecnie zbliżamy się już do 50% zysku (w 1,5 roku).
Fundusz ten należy do grupy PZU TFI. Można go kupić na taniej, ale bardzo dobre platformie inPZU. Na platformie mamy fundusze pasywne bez opłat, z minimalną opłatą za zarządzanie. Polityka inwestycyjna funduszu opiera się na replikacji struktury wybranego indeksu – w tym wypadku 70% WIG20 TR + 30% mWIG40 TR. WIG20 TR to indeks 20 spółek o największej, a mWIG40 TR to indeks 40 spółek o średniej kapitalizacji notowanych na warszawskiej giełdzie. Indeksy uwzględniają wypłaty dywidend przez spółki (wartość wypłaconej dywidendy dopisywana jest do wartości jednostki uczestnictwa).
📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).
Koszty zarządzania w przypadku funduszy indeksowych, takich jak inPZU Akcje Polskie, są zazwyczaj niższe niż w funduszach aktywnie zarządzanych. Wynika to z pasywnego podejścia do inwestowania, które nie wymaga intensywnego zaangażowania zespołu analityków i zarządzających. Niższe opłaty mogą pozytywnie wpływać na ostateczny wynik inwestycji, a to dla nas bardzo istotne.
Wykres inPZU Akcje Polskie przypomina zachowanie indeksu WIG (tak naprawdę na WIG ma wpływ właśnie indeks WIG TR oraz mWIG40):

Dlaczego Polska giełda zyskała na sile?
GPW od paru miesięcy zyskała na sile i jest przynajmniej kilka powodów takiego stanu. Po pierwsze cykl – trwa ożywienie gospodarcze, dlatego główny trend jest wzrostowy. Od maja 2024 roku zakładaliśmy korektę jako falę 4 hossy, po której miała nastąpić fala 5. Mamy więc prawdopodobnie falę 5 hossy.
Wskaźnik PMI zwykle podpowiada, jaką mamy fazę ożywienia gospodarczego. PMI to wskaźnik aktywności menedżerów logistyki, to jeden z kluczowych wskaźników opisujących kondycję sektora przemysłowego i usługowego w gospodarce. PMI dla Polski to miernik nastrojów wśród polskich przedsiębiorstw, który pomaga ocenić, czy gospodarka rozwija się, czy spowalnia.
Obecnie PMI jest w fazie wzrostu i do strefy przegrzania jeszcze trochę brakuje:

Ważnym elementem wzmacniającym nasze indeksy jest słaby dolar. Od wielu lat opisujemy ujemną korelację WIG20 – Dolar. Indeks Wig20 można nazwać również zakładem na spadek dolara. A dlaczego dolar traci? Główne powody to globalne ożywienie gospodarcze (wzmacnia euro i waluty Emerging Markets) oraz cła Donalda Trumpa.
Wojna na Ukrainie trwa, ale rozpoczęło się dyskontowanie jej zakończenia. Brutalny fakt jest taki, iż globalny kapitał patrzy tylko na 12-18 miesięcy do przodu. Jeżeli będzie „spokój”, to kapitał będzie lokowany w złotego oraz GPW. Jeżeli konflikt powróci, to znów rozpocznie się dyskontowanie tego faktu.
Kolejny ważny powód to KPO. KPO wzmacnia złotego, a więc i giełdę (korelacja GPW – Złoty). KPO to inwestycje i wzrost PKB, szczególnie w 2025 roku.
Ostatni powód to zyski polskich głównych spółek. Szczególnie te finansowe (połowa WIG20) mają dobry czas, dzięki wysokim stopom procentowym. Pisaliśmy o tym od dawna – banki wypracują rekordowe zyski i wypłacą sporą dywidendę. Dywidendę (sporą) wypłaci też PKN Orlen. W takich warunkach fundusz inPZU Akcje Polskie radzi sobie bardzo dobrze.
Wzmocniona GPW, ale nie na zawsze
Mamy bardzo dobre warunki do wzrostu WIGu, ale oczywiście ten stan nie będzie trwał zawsze. Kiedy tylko pojawią się sygnały przewartościowania, sygnały spowolnienia gospodarczego, sygnały dystrybucji akcji, to będziemy realizować zyski. Mamy już nowe inwestycje „na oku”, nie zawsze będzie dominował polski rynek akcji.
Nasze sygnały możesz śledzić w płatnej części Funduszowe.pl. Portfele zarabiają ponad 20% średniorocznie. Sygnały są wysyłane e-mail oraz sms. Warto korzystać.
Autor: Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.