Barclays podwyższa cel S&P 500 do 6050 pkt – analizy i komentarz

, Kategorie: Nowości, Autor: | @Funduszowe_pl
Graficzne przedstawienie prognozy dla indeksu SP500

Barclays, jeden z wiodących banków inwestycyjnych na świecie, postanowił w środę zaktualizować swoje prognozy dotyczące końcowo-rocznego poziomu indeksu SP 500, podnosząc dotychczasowy cel z 5900 do 6050 punktów. Ruch ten jest efektem coraz mniejszej niepewności towarzyszącej globalnym kwestiom handlowym (dzisiaj Trump rozmawiał z prezydentem Chin o cłach) oraz przewidywań, według których w roku 2026 nastąpi powrót do bardziej znormalizowanego tempa wzrostu zysków spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie (co należy rozumieć, jako okres po porozumieniu się w sprawie ceł). Z perspektywy analityków Barclays, kluczowym czynnikiem ostatnich tygodni okazało się złagodzenie retoryki dotyczącej taryf celnych, co – w połączeniu z imponującymi wynikami finansowymi przedsiębiorstw i spadkiem inflacji – stworzyło korzystny klimat dla dalszego odbicia rynku akcji.

Pomimo że prognozy kursów docelowych dla SP 500 płynęły już wcześniej z innych renomowanych instytucji, takich jak Goldman Sachs czy UBS Global Wealth Management, decyzja Barclays budzi szczególne zainteresowanie ze względu na skalę zmian i szeroki wachlarz czynników, które bank uwzględnia w swoich kalkulacjach. Wcześniej w maju zarówno RBC Capital Markets, jak i Deutsche Bank potwierdziły swoje własne, bardziej optymistyczne założenia, co do możliwości wzrostu indeksu w drugiej połowie bieżącego roku.

Prognozy dla SP500

Barclays utrzymał swoją prognozę dotyczącą zysku na akcję dla spółek wchodzących w skład SP 500 na poziomie 262 dolarów za rok 2025, podkreślając, że prognozy generowanych zysków wykazują odporność na dalsze zmiany w polityce taryf celnych. Co więcej, bank przedstawił również swoje długoterminowe cele, zakładając, iż do końca 2026 roku indeks może osiągnąć wartość rzędu 6700 dolarów, co odpowiadałoby wzrostowi w perspektywie dwóch lat o ponad 10% względem proponowanego niedawno poziomu 6050 punktów. Na ten sam czas bank wskazał zyski dla spółek na poziomie 285 dolarów (blisko 9% więcej, niż rok wcześniej). W ocenie analityków Barclays, przyspieszenie zysków spółek amerykańskich w 2026 roku będzie wynikać przede wszystkim z zaniku czynników ryzyka o charakterze geopolitycznym i handlowym oraz z utrwalenia się umiarkowanej inflacji, co z kolei powinno sprzyjać dalszej poprawie marż korporacyjnych i wzrostowi konsumpcji w Stanach Zjednoczonych.

📬 Uczymy oszczędzać i inwestować (w fundusze inwestycyjne, obligacje, ETFy).

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.

🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament (możesz zachować kupon bądź wykorzystać od razu).

Zapisz się teraz

A gdyby tak robić odwrotnie?

Jaki jest problem z instytucjami finansowymi? Otóż napiszę okrutną prawdę. Kiedy Trump ogłaszał cła, rynki spadały, instytucje finansowe ogłaszały rewizję indeksów w dół, łącznie z ogłaszaniem recesji. Jednocześnie (dziwnym trafem) duże instytucje finansowe kupowały akcje na potęgę (trudno inaczej wytłumaczyć te rekordowe wolumeny). Dzisiaj te same instytucje finansowe rakiem wycofały się ze swoich twierdzeń o recesji, jednocześnie wskazując na wzrosty indeksów w kolejnych latach. Czy czasem, jeżeli inwestor postąpiłby dokładnie odwrotnie do tego, co sugerują te instytucje, nie wyszedłby na tym najlepiej?

Widziałem gdzieś zestawienie prognoz dużych instytucji finansowych, z którego wynikało, że większość z nich dość mocno pomyliła się w swojej ocenie. Niektóre instytucje nawet o 20% względem tego, dokąd zawędrował indeks Sp500. Z tego powodu podtrzymuję swoje zdanie dotyczące analizy rynku – słuchać analiz należy tylko wtedy, kiedy występuje ich zgodność z zachowaniem wolumenu, który widzimy na wykresie. Trudno bowiem wierzyć komuś, kto twierdzi, że rynek nie wzrośnie (a nawet, że spadnie), jednocześnie widząc go, że ten kupuje akcje.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Funduszowe.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.